Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muž s dětmi sjížděl na raftu rozvodněnou Morávku. Po převrácení bojovali o život, 8letá dívenka zemřela v nemocnici

Obrovská tragédie otřásla v neděli odpoledne Frýdkem-Místkem. Otec se dvěma dcerami sjížděl na raftu z Dobré rozbouřenou řeku Morávku. Člun se pod nimi převrátil a trojici začal boj o život, který bohužel nezvládla osmiletá holčička. Vylovili ji až v Ostravici, i přes obrovské nasazení záchranářů v nemocnici zemřela.

Řeka je po vydatných deštích rozvodněná a sjíždění se obecně nedoporučuje. Raft se s posádkou převrátil ještě na řece Morávce před soutokem s Ostravicí.

Soňa Štětínská, mluvčí policie ČR: "Na uvedenou řeku měl vyjet z oblasti katastru obce Dobrá na nafukovacím člunu muž se 2 dětmi (ve věku mladším 18 let). Člun se zřejmě převrátil. Jedno dítě bylo nalezeno na břehu řeky Morávky, muž a druhé dítě dále po proudu ve Frýdku-Místku, v podstatě již v řece Ostravici."

Na místě zasahovali hasiči, policisté a zdravotníci záchranné služby, včetně letecké posádky s vrtulníkem. Nejmladší holčičku vytáhli až za mostem u Frýdy. Proud ji nesl více než dva kilometry a podle svědků ji bohužel pod vodou delší dobu držel jez poblíž baseballového hřiště.

Svědkyně: "Voda pod splavem mlela vodácké vybavení. Pádla, přilbu, doufala jsem, že to jen někomu uplavalo. Ale pak voda vypustila zřejmě tělíčko. Nebylo to vůbec vidět, na hladině byla jen záchranná vesta. Lidé z protějšího břehu se dali do šíleného běhu, za chvíli přijela rychle policie a nad řekou se objevil vrtulník."
Svědek: "Plavala obrácená tváří ve vodě, sem nevěřil vlastním očím. Si říkám, to je člověk, nade mnou vrtulník, se slanili, pak borci skočili, plavali, na těch vrátkách, ať je můžou vytáhnout, bo to by neuplavali, tak těsně potom za tím dalším mostem, jak je Sokolík, tak tam už se podařilo to tělíčko vytáhnout, otřesný zážitek to byl.

Podle informací TV Polar měli posádku člunu tvořit otec a dvě jeho děti. Jedno z dětí, které záchranáři resuscitovali, bylo po záchraně v kritickém stavu. Do ostravské nemocnice bylo přepraveno na palubě vrtulníku. Přes veškerou poskytnutou péči 8letá dívenka bohužel v nemocnici zemřela. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Hlášení o události na řece Morávce přijali operátoři před tři čtvrtě na čtyři. Spolu s dalšími složkami IZS vyrazily na pomoc tři frýdecko-místecké posádky ZZS a vzlétl vrtulník LZS z Ostravy. Podle informací, které mají záchranáři k dispozici, sjížděl muž se dvěma dětmi rozvodněnou řeku na člunu, který se s nimi převrátil mezi obcí Dobrá a Frýdkem-Místkem. Šestačtyřicetiletého muže a patnáctiletou dívku nalezli záchranáři na břehu při vědomí a bez zjevných poranění. Po prvotním vyšetření je pozemní posádka ZZS transportovala do frýdecko-místecké nemocnice, a to na centrální příjem nemocných a dětskou ambulanci. Osmiletá dívka byla hasiči vylovena z řeky ve Frýdku-Místku bez známek života. Tým záchranářů započal ihned s rozšířenou resuscitací. Dítě bylo zaintubováno, o jeho dýchání se staral ventilátor a posádka prováděla nepřímou srdeční masáž. Za podpory léků a přístrojové techniky se po více než tři čtvrtě hodině podařilo obnovit činnost dívčina srdce. Vrtulník pacientku následně transportoval na urgentní příjem ostravské Fakultní nemocnice. V době předání byl krevní oběh dítěte nestabilní a jeho stav velmi kritický."

V pondělí ráno policie informovala, že v případu byly zahájeny úkony trestního řízení.

Karolína Bělunková, mluvčí Policie ČR: "Kriminalisté nyní zjišťují veškeré okolnosti této tragické události, v tuto chvíli probíhají procesní úkony. Dle dostupných informací bylo zjištěno, že osádka člunu (v příbuzenském poměru) byla vybavena bezpečnostními prvky, jako jsou záchranné vesty. Utonulá dívka měla navíc helmu. Kriminalisté již zahájili úkony trestního řízení dle Hlavy I v souvislosti s trestnými činy proti životu a zdraví, konkrétní trestný čin vyplyne ze závěrů prověřování. S ohledem k citlivosti případu a věku poškozené nebudeme sdělovat podrobnosti."

Vylitá Ostravice uzavřela průjezd přes Havlíčkovo nábřeží. Stále se pátrá po ženě, kterou strhla voda. Hasiči už evidují na 400 výjezdů

Na Krnovsku v Osoblaze se jeden člověk utopil, další je pohřešovaný. Možná ho voda vzala do Polska

MS kraj zasáhly bouřky a přívalové deště. Voda z polí a některé menší toky zatopily domy

VIDEO: Zaplavené cesty, zahrady, sklepy. Hasiči čerpají vodu a staví hráze s pískem. Hrozí extrémní srážky

Témata: vodáci,  Ostravice,  Morávka,  raft
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků