Prázdniny jsou jako stvořené pro návštěvu zoologické zahrady a ta ostravská patří mezi nejkrásnější v celé zemi. Jednu z botanických stezek - Cestu vody nově zdobí komplex voliér. Obyvateli 5 menších voliér jsou vybrané druhy našich sov
Petr Čolas, ředitel ZOO Ostrava: „Je to celá polovina druhů sov, které se v naší přírodě vyskytují. Většina z nich patří v ČR k ohroženým druhům, a proto je chráněna zákonem. Sovy nejvíce ohrožuje rapidní úbytek vhodných míst, kde mohou hnízdit. Jsou to převážně staré stromy s dutinami, staré zemědělské budovy apod. Vlivem intenzivního zemědělství a využívaním množství pesticidů a dalších chemických látek k hubení hlodavců, hmyzu a dalších tzv. „škůdců“ přicházejí (nejen) sovy o významné zdroje potravy. Proto je naše zoo zapojena do několika projektů na záchranu sov v Evropě – přirozeně odchovaná mláďata bezplatně poskytujeme pro vypuštění do volné přírody za účelem posílení volně žijících populací."
Šestou a největší voliéru, která stojí odděleně, ovládli orli královští. V naší zemi patří tento dravec mezi kriticky ohrožené živočichy.
Petr Čolas, ředitel ZOO Ostrava: „Od roku 1998 zde velmi vzácně hnízdí 2-3 páry, v roce 2017 se počet zvýšil na více než 10 párů, které se pokoušejí hnízdit. Pěti z nich se nakonec podařilo vyvést rekordních deset mláďat. Ve stejném roce však byli dva orli královští otráveni karbofuranem. Proto se budeme dále zaměřovat i na osvětu a boj proti používání otrávených návnad, které stále patří k reálným nebezpečím ohrožující nejen pro tyto majestátní dravce."
Voliéry stály 4 a půl milionu korun a na financování se podílela Ostrava a MS kraj. Ostravská ZOO patří mezi nejnavštěvovanější atraktivity nejen v MS kraji ale v celé České republice. Loni ji navštívilo přes 580 tisíc lidí.