Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Veteráni z 2. světové války získali medaile za hrdinství, poděkoval jim i generální konzul Ruska

U příležitosti 75. výročí konce 2.světové války získali její veteráni jubilejní medaile. Mezi třinácti oceněnými byli účastníci bojů u Dunkerque, partyzáni, vězni koncentračních táborů, ale i frontoví dělníci, kteří pracovali dle rozkazu.

Za doprovodu Vojenské hudby Olomouc a Vojensko-uměleckého souboru Ondráš byli veteráni 2.světové války oceněni pamětními medailemi Ruské federace, Krajského velitelství Ostrava a také medailí za zásluhy Moravskoslezského kraje.

Alexandr Budajev, generální konzul Ruské federace: "Dnes jsme se sešli, abychom vyznamenali účastníky bojů Velké vlastenecké války a účastníků dalších bojů proti nacismu."

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: "Je třeba si tuto dobu připomínat, je třeba si vážit všech těch, kteří se postavili nacistickému režimu, a kteří s ním bojovali. Znám to jen z filmů, ale je vidět jak ta doba byla těžká, svízelná a myslím si, že hrdinství bylo to nejmenší co lidi udělali."

Mezi oceněnými byl také plukovník ve výslužbě Jan Ihnatík, který v roce 1940 odešel do Sovětského svazu. U Buzuluku se právě formovala nová československá armáda a tak se zde přidal k dělostřelectvu. Prošel slavnými boji o Kyjev, Bílou Cerekev a Dukelský průsmyk.

Jan Ihnatík, oceněný válečný veterán: "Konkrétně v Buzuluku se formovala nová československá armáda. Na to jsem čekal. Proto jsem odešel do Sovětského svazu, abych pomohl Rudé armádě."

Dalšími oceněnými byli třeba přímí účastníci bitvy u Dunkerque, partyzáni, jejich spojky nebo vězni koncentračních táborů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy