Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MS kraji přijede na pomoc armáda. Hygieniky posílí odběrové týmy i mladí medici

V boji s lokálními ohnisky nemoci Covid 19 pomůže MS kraji armáda. Rozhodla o tom vláda na pondělním zasedání. Do regionu tak přijedou jednak kompletní odběrové týmy a s chytrou karanténou budou pomáhat i mladí medici s Univerzity obrany v Hradci Králové.

Kvůli šíření nemoci Covid 19 mezi horníky a jejich rodinami na Karvinsku požádal už v minulém týdnu hejtman Ivo Vondrák o pomoc poslaneckou sněmovnu a mistra zdravotnictví. Kapacity nemocnic totiž na plošné testování bez pomoci armády nestačí. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Žádal jsem o to ministra zdravotnictví v pátek, ve čtvrtek jsme o tom jednali i v parlamentu. Vzniká mylný dojem, že musí být stav nouze, aby zasahovala armáda. V dolech OKD armáda testovala a stav nouze nebyl. Bez pomoci armády se to zajistit nedá, testovat 6000 lidí v kapacitě, kterou máme. Nemůžeme zdravotníky přesměrovat na odběry, řeší si své povinnosti v nemocnicích."

Vláda v pondělí rozhodla, že armáda v krajích pomůže. Hygienici totiž nařídili vedení OKD opakované testování zaměstnanců. PCR testy se od 19. do 22. července provedou u pracovníků dolů ČSM Sever a ČSM Jih a dolu ČSA. Půjde o 6 tisíc lidí. Do našeho kraje tak dorazí 5 odběrových týmů armády a pomohou i medici s trasováním kontaktů nakažených. 

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: "Bylo vyčleněno 68 vojáků. Z nich podstatnou část tvoří odběrové týmy. Je jich 14, pro každý kraj ČR jeden. Podle potřeby budou ty týmy jezdit po republice a zajišťovat hromadné odběry." 

Odběrové týmy armády dorazí do Ostravy v sobotu. Nejprve budou muset být proškoleni zdravotníky a pak už se pustí do odběrů. Pomoci by měla i Krnovská nemocnice, jejíž odběrové centrum denně odbaví až 50 lidí, ale přesto pošle další tým do Karviné. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy