Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sesuv půdy na Prodloužené Rudné zavinilo extrémní počasí. Opěrná zeď prý byla postavena dobře

Pokud jezdíte do Ostravy ze směru od Opavy po Prodloužené Rudné, jistě jste zaznamenali omezení provozu na vjezdu do města. Důvodem je sesuv půdy, kterou nezastavila ani gabionová zeď, které je v tomto místě. Podle stavebníků, je postavena kvalitně a viníkem jejího poškození je déšť. Přitom právě proti sesuvům by měla silnici chránit.

Jistě máte v živé paměti bouřky a přívalové lijáky před měsícem. 26. června měli hasiči 266 výjezdů spojených právě s deštěm a v 8 večer spěchali také na Prodlouženou Rudnou, kde se sesunul svah. Silnice byla v jednom směru zcela uzavřena a hasiči odstranili nánosy bláta. 

Takhle to vypadá na Rudné dnes. Omezení na 50 km v hodině a zúžení do jednoho jízdního pruhu. V úseku přibližně 50 metrů je posunutá i gabionová zeď, která má před sesuvy silnici chránit. Strabag, který cestu budoval, tvrdí, že stavba je kvalitní a v souladu s projektem. 

Edita Novotná, mluvčí společnosti Strabag: "Poškození gabionové zdi a sesuv svahu byly podle našeho názoru jednoznačně způsobeny extrémními dešťovými srážkami dne 26. června, při nichž se denní úhrn téměř vyrovnal historickým rekordním hodnotám naměřeným v Ostravě-Mošnově v roce 1968. Voda s bahnem valící se z okolních polí se soustředila do jednoho místa a způsobila v tomto konkrétním místě extrémní zatížení gabionové stěny, které způsobilo deformaci její horní části."

Gabionová zeď se už na silnici mezi Ostravou a Opavou sesunula jednou. V roce 2017 se u Hrabyně sesunulo 80 metrů. Eurovia, která ji stavěla, musela celou zeď v rámci reklamace vyměnit. Jak to bude nyní, zatím není jasné.

Tomáš Opěla, ŘSD Ostrava: "Teď tam probíhají měření a my to budeme u Strabagu uplatňovat, protože to je v záruční době. Musíme to ale nejprve změřit." 

O dalším průběhu reklamace vás budeme informovat, ale každopádně dávejte v tomto úseku pozor a zpomalte. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy