Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V MS kraji přibývá případů tonutí. Zopakujte si první pomoc

Teplé počasí v minulých dnech přilákalo samozřejmě mnoho lidí k vodě a tak přibylo bohužel i případů tonutí. V našem regionu se v uplynulém týdnu utopili dva muži. Jeden na jezeře a druhý v řece. V podobných případech je důležité dostat tonoucího velmi rychle z vody a neprodleně zahájit první pomoc.

Ve čtvrtek se v Hlučínském jezeře utopil 30letý muž. Se svým kamarádem pluli na šlapadle na ostrov, který je uprostřed vodní plochy. Podle svědků na šlapadle blbli a muž spadl do vody ve vzdálenosti zhruba 20 metrů od břehu. Prý jen zamával rukama a zmizel pod hladinou.

René Černohorský, mluvčí PČR Opava: "V katastru obce Kozmice zapůjčili vodní šlapadlo a vydali se na něm k ostrůvku, který se nachází uprostřed vodní plochy a je od břehu vzdálen přibližně 200 metrů. Z přesně nezjištěných příčin 30letý muž ze šlapadla spadl do vody, chvíli se držel nad hladinou a mával rukama, následně se však podle slov oznamovatele potopil a již nevyplaval."

Utonulý byl nalezen až o den později policejními potápěči v pátek. To musel koroner i do Sviadnova, kde se utopil 46letý muž. S kamarády skákal do splavu na Ostravici a už nevyplaval. Našli ho až potápěči. V podobných případech je nutné tonoucího vytáhnout co ejdříve první pomoc a pokusit se jej oživit.

člen Vodní záchranné služby Ostrava: "Zvedneme bradu, zmáčkneme nos a 5 krát vdechneme. Poslechneme si zda dýchá a pokud nejsou známky života, tak pokračujeme v resuscitaci v poměru 30 ku 2. Frekvence stlačení je 100 až 120 za minutu do hloubky 5 - 6 cm. Tlačíme hranou ruky na hrudní kost."  

Nebojte se poskytnout první pomoc a to nejen tonoucímu. Pokud si postupem nejste jisti, operátor tísňové linky vás bude vést přes mobilní telefon až do příjezdu záchranné služby. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy