Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dvě jednotky hasičů byly na místě požáru do 6 minut. Téměř dvakrát rychleji, než ukládá zákon

Po tragickém požáru v Bohumíně se vyrojily spekulace, zda muselo zemřít tolik lidí, jestli hasiči nemohli jednat rychleji a nebo lépe. Krajský ředitel Vladimír Vlček to důrazně odmítá a za svými lidmi stojí. Zákonem stanovený časový limit pro dojezd prý splnili téměř dvakrát rychleji a i jejich postup na místě požáru byl v pořádku.

V sobotu v 17 hodin 47 minut a 46 sekund zavolal na tísňovou linku hasičů první člověk, že na Mírové ulici v Bohumíně hoří panelák. Během tří minut přijali hasiči ještě dalších 10 podobných telefonátů. První vozy vyjely ze stanic Bohumín, Orlová a Karviná a už za dvě minuty od telefonátu. 17:54 byla na místě první jednotka z Bohumína a dobrovolní hasiči se Starého Bohumína. 

Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje: "První jednotky přijeli na místo v 17:54, což byla první cisternová automobilová stříkačka z Bohumína a 30ti metrový žebřík a také dobrovolná jednotka ze Starého Bohumína. Následně přijela jednotka v 18:01 z Orlové."

Do deseti minut stanovených zákonem byli u požáru 2 žebříky, 6 cisteren a 28 hasičů. Čtyři muži běželi okamžitě dovnitř budovy. Do 11 patra nesli 40 kilovou výstroj a zahájili záchranu lidí. 

Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje: "Jejich hlavní úkol je, aby co nejrychleji jednak provedli průzkum na tom podlaží, kde hořelo a samozřejmě účinně zasáhli ke zdolávání toho požáru. Musím říct, že to se bezesporu podařilo, protože ten požár se nerozšířil do jiných bytů. Všechny 4 další byty, které byly na tom podlaží jsme evakuovali."

Zásah probíhal samozřejmě souběžně i venku. Byly využity žebříky a hasiči připravovali i nafukovací vak. Oheň byla ale natolik rozšířen, že 5 lidí už mezitím před plameny vyskočilo z oken. 

Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje: "Použití matrace obecně z našeho pohledu je nejčastější zejména u  sebevrahů, kde samozřejmě je jiná situace, protože lze v tuto chvíli předpokládat, že je na to větší čas. U té situace, která byla na místě, je třeba si uvědomit, že k těm skokům došlo po cirka 7 minutách od příjezdu první jednotky. To znamená, že opravdu ten čas byl velmi krátký i ve vztahu k té redislokaci jednotky jako takové. Další problém, který vzniká při použití té matrace je ten, že ta menší matrace je pro seskok z 23 metrů. Jedenácté patro je ve výšce 33 metrů."

Požár byl lokalizován v 18:30, v 19:45 byl zcela zlikvidován a začalo vyšetřování příčin. Na zásahu se celkově podílelo 46 hasičů z 8 jednotek, dva žebříky, 9 cisteren a jedna automobilová plošina.  

Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje: Myslím si, že ten zásah byl zvládnutý dobře. Je mi nesmírně líto těch obětí. Nepamatuji, že bychom opravdu u požáru měli 11 obětí. Je to nesmírná tragédie, tragédie i pro ty pozůstalé. Na druhou stranu je třeba vnímat, že požár se nerozšířil mimo byt, který byl postižen."

Ředitel Vladimír Vlček požádal generální ředitelství hasičů, aby provedlo nezávislé zhodnocení zásahu. 
Den pro děti s ČPZP v ZOO Zlín

Dnes
Celý MS kraj, ZOO a zámek Zlín-Lešná

Bylinky pro děti / přednáška Milady Gilgové

Dnes
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

Zemědělské družstvo Kestřany

od 23 000 Kč/měsíc

Detail

LISI AUTOMOTIVE FORM a.s.

od 24 500 Kč/měsíc

Detail

ContiTrade Services s.r.o. Nádražní

od 25 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků