Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči běželi po schodech do 11. patra s plnou výbavou a čelili žáru o stovkách stupňů

Celý MS kraj |

Zásah byl zvládnutý dobře. Ředitel Moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček, který na místě také zasahoval, jednoznačně vyvrací spekulace veřejnosti, že by hasiči cokoliv podcenili. Ihned po příjezdu běželi po schodech s výbavou o váze několik desítek kilogramů do 11. patra, všechny kolem hořícího bytu evakuovali a zabránili rozšíření ohně na další byty, čelili přitom žáru o stovkách stupňů. Lidé z hořícího bytu začali bohužel z oken padat 7 minut po příjezdu první jednotky.

Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: Příkaz k výjezdu přišel na prvosledové jednotky 17:49, takže vyjela stanice z Bohumína současně vyjela i stanice Orlová a byla povolána i stanice Karviná a současně s tím, také dvě dobrovolné jednotky. První jednotky přijeli na místo v 17:54, což byla první cisternová automobilová stříkačka z Bohumína a 30ti metrový žebřík a také dobrovolná jednotka ze Starého Bohumína. Následně přijela jednotka v 18:01 z Orlové, která měla prvosledovou cisternovou automobilovou stříkačku a dále požární vysokozdvižnou 30ti metrovou plošinu. A pak následovaly další jednotky včetně žebříku z Ostravy, který byl povolán a přijel na místo 18:10.

Tomáš Kořistka, redaktor TV Polar: Můžete popsat ten samotný zásah? Přijeli na místo a jaký byl ten postup.

Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: Ta standardní operační procedura, která vychází z bojového řádu je taková, že primárně se nasazují síly a prostředky dovnitř budovy. To znamená, že hasiči vybaveni potřebnými technickými prostředky jdou po schodišti. Shodou okolností, tady bylo chráněné únikové schodiště až do toho 11. patra. Současně tahají linku, která se pak následně zavodňuje a začínají tzv. průzkum bojem. V té první fázi tady celou tuto činnost absolvovali dva hasiči z prvosledové jednotky z Bohumína a následně byli posíleni dvěma a pak ještě jedním hasičem z dobrovolné jednotky. A ten jejich hlavní úkol je, aby co nejrychleji jednak provedli průzkum na tom podlaží, kde hořelo a samozřejmě účinně zasáhli ke zdolávání toho požáru. Musím říct, že to se bezesporu podařilo, protože ten požár se nerozšířil do jiných bytů. Všechny 4 další byty, které byly na tom podlaží jsme evakuovali. Celkem tedy 7 osob a tyto byty zůstaly ze strany požáru nedotčené. Totéž se dá říct o bytech, které byly nad požářištěm. To znamená ve 12. patře.

Tomáš Kořistka, redaktor TV Polar: Tu vodu nesli zespodu nebo se napojili na nějaký systém?

Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: Ne, ten systém je udělaný takovým způsobem a máme to odzkoušené, je to rychlejší, máme takové speciální koše. To znamená, když hasič utíká v dýchacím přístroji nahoru, tak se mu automaticky odvíjí hadice po schodišti a okamžitě se pak zavodňuje a rozdělovač se dává do patra pod a začíná hašení.

Hasiči museli do 11. patra s plnou výbavou a čelili žáru o stovkách stupňů

Tomáš Kořistka, redaktor TV Polar: Dá se říct, za jak dlouhou dobu začali hasit?

Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: Já v tuto chvíli neumím říct přesný údaj. Je to také předmětem analýzy, ale zkuste si vyběhnout 11. pater s tím, že jste nejenom plně oblečen, máte na zádech dýchací přístroj, ale celkem to vaše závaží je řádově nějakých 30-40 kilo. Není to úplně jednoduché a musím říct, ještě v těch podmínkách, které panovaly v ten den, protože samozřejmě bylo teplo. Na druhou stranu ti hasiči jsou na to cvičeni. Musím říct, že když jsem přijel na místo zásahu, tak jsem u některých viděl známky velmi velkého vyčerpání, ale to se odvíjelo nejenom od toho vystoupání do 11. patra, ale je třeba předpokládat také to, že ten žár, který se projevuje při takovémto požáru, ještě když byl použit akcelerant se může hýbat v teplotách řádově od 200 až teoreticky do 800 stupňů Celsia.

Tomáš Kořistka, redaktor TV Polar: Potom asi v této chvíli začal i zásah venku a ten probíhal jak?

Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: Ten probíhal současně. V tu chvíli, když velitel zásahu měl prvotní informace a provedl průzkum, tak viděl, že lidé přelézají z balkonu na balkon, takže nařídil použití výškové techniky po straně budovy. Takže tam přejel žebřík, který byl z Bohumína. Bohužel, ta situace byla taková, že nástupní plocha, která je vytvořena před tím výškovým domem je postavena ve vztahu k té únikové cestě, takže musel přejet na nezpevněnou plochu na trávu, což samozřejmě je mnohem složitější zapatkování takovéhoto žebříku než na té zpevněné ploše. Předpokládalo se, že z té strany bude provedeno hašení. Než se tady toto událo, tak dojela stanice z Orlové a byl pokyn k přesunu žebříku na druhou stranu, kde došlo k té další tragické události, že lidé už skákali z oken.

Lidé začali padat z oken 7 minut po příjezdu první jednotky

Tomáš Kořistka, redaktor TV Polar: Matrace se tedy začala nafukovat kdy?

Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: V tu chvíli, když byl žebřík redislokován na druhou stranu.

Tomáš Kořistka, redaktor TV Polar: Můžeme trošku popsat, jaké jsou ty zásady používání matrace?

Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: Řekl bych, že to je naprostý exces, kdy se používá matrace pro záchranu, pro seskok. Je to opravdu případ, se kterým já jsem se prakticky nesetkal do této doby v mé praxi. Protože celý ten kodex té požární bezpečnosti je uzpůsoben požární bezpečnosti staveb, je uzpůsoben k tomu, že opravdu v těch výškových domech nad 22,5 metru se zasahuje vnitřními zásahovými cestami a ti lidé se zachraňují. To, že je možné přistavit výškovou techniku, ať už plošinu nebo žebřík, to je jenom přidaná hodnota, ale zase těch případů z těch 22 tisíc, které máme ročně je v řádu jednotek kusů kdy se takhle postupuje. Použití matrace obecně z našeho pohledu je nejčastější zejména u sebevrahů, kde samozřejmě je jiná situace, protože lze v tuto chvíli předpokládat, že je na to větší čas. U té situace, která byla na místě je třeba si uvědomit, že k těm skokům došlo po cirka 7 minutách od příjezdu první jednotky. To znamená, že opravdu ten čas byl velmi krátký i ve vztahu k té redislokaci jednotky jako takové. Další problém, který vzniká při použití té matrace je ten, že samozřejmě ta matrace menší je pro seskok z 23 metrů. Jedenácté patro se dá jednoduše říct, že to je 33 metrů, ty technické podmínky, které jsou pro použití matrace vyžadují, aby byla rovná plocha, ale to jsou všechno další aspekty se kterými se musí počítat a je třeba také vnímat to, že pro tu obsluhu a vytažení jsou tam dva hasiči. Ta matrace má 86 kilo a vyžaduje si půdorysnou plochu 5x5 metrů. Já vím, že zaznívají spekulace spočívající v tom, že prostě hasiči mohli matraci postavit dříve, rychleji, ale v tuto chvíli si myslím, že tady tato záležitost opravdu měla jakousi časovou posloupnost a hasiči vycházeli z těch informací, které v danou chvíli měli.

Tomáš Kořistka, redaktor TV Polar: Poslední otázka. Hodnocení toho zásahu?

Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: Tak já se musím připojit k našemu řediteli i k ministrovi. Myslím si, že ten zásah byl zvládnutý dobře. Je mi nesmírně líto těch obětí. Nepamatuji, že bychom opravdu u požáru měli 11 obětí. Je to nesmírná tragédie, tragédie i pro ty pozůstalé. Na druhou stranu je třeba vnímat, že požár se nerozšířil mimo byt, který byl postižen. Ten extenzivní rozvoj toho požáru ve všech místnostech bytu byl zapříčiněn jednoznačně tím akcelerantem. To je první moment. Potom, že ten požár byl rychle zvládnout hovoří také to že ta doba lokalizace požáru byla 30 minut nebo něco málo přes 30 minut, což je velmi rychlé. Nasazení sil a prostředků bylo opravdu velmi velké protože v prvních 10 minutách od začátku zásahu bylo na místě 26 hasičů a 6 cisteren. Celkem se na zdolávání toho zásahu podílelo nějakých 46 hasičů. Já samozřejmě vnímám, že z pohledu diváka, kteří viděli tu tragédii zvenčí, to může vypadat tak, že hasiči nekonali dobře, ale já to opravdu musím odmítnout protože všechna ta fakta o kterých hovoříme hovoří jednoznačně o tom, že ten zásah, co se týče zejména vnitřku budovy byl jednoznačně efektivní a to nasazení sil a prostředků bylo efektivní. Co se týká dojezdových časy, tak fakta hovoří jasně. Jestliže nám předpis zákon říká, že v těchto případech konkrétně, co se týče Bohumína bychom měli mít 2 cisterny do 10ti minut, tak my jsme je měli v polovičním časovém intervalu. Takže já samozřejmě nechci v tuto chvíli řešit komplexní hodnocení zásahu. To bude předmětem spousty dalších analýz, ale v tuto chvíli jednoznačně vidím to, že hasiči zasáhli tak jak měli.

Nahlásit chybu


K tématu

Záchranáři oživovali řidiče na Novojičínsku. Po nevolnosti naboural do stromu

2. ledna 2024 10:03 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

52letý řidič vyjížděl autem z domu a postihla ho náhlá zdravotní indispozice. Vlivem toho naboural do stromu. Z auta ho museli vyprostit hasiči. Následně se mu zastavilo srdce a záchranáři ho museli oživovat.

Zranění dospělých i dětí od pyrotechniky. Záchranáři v MSK se na Silvestra nezastavili

1. ledna 2024 9:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji mají na přelomu roku za 24 hodin na 400 zásahů. V prvních šesti hodinách roku 2024 museli ošetřit 116 pacientů. Ve většině případů se jednalo o různá lehká i těžká zranění spojená s odpalováním zábavní pyrotechniky. Hasiči zasahovali u čtyř desítek požárů. Policisté pak mají za prvních pět hodin nového roku na 230 výjezdů.

Ostrava investovala do vylepšení protipovodňových opatření přes 39 milionů

2. ledna 2024 12:36 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava vylepšila protipovodňová opatření. Projekt obsáhl digitalizaci povodňových plánů, modernizaci i doplnění sirén například v místech, která dosud systémem varovného systému pokryta nebyla. Vylepšení stálo více než 39 milionů korun.


"Mami, tati, mám nový telefon!" Pachatelé zneužívají důvěru přes SMS a WhatsApp

Včera 22:27 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Moravskoslezská policie varuje před novou vlnou internetových podvodů. Pachatelé se přes SMS zprávy vydávají za děti obětí a pod různými legendami žádají o zaslání peněz. Několik důvěřivých rodičů už přišlo o stovky tisíc korun.

Bruntálský pohyblivý Betlém je největším mechanickým betlémem v MS kraji

Včera 10:54 | Bruntál | Karel Soukop

Během Vánoc je v celém regionu k vidění spousta různých betlémů různých provedení. Ten největší mechanický v našem kraji je však v Bruntále ve farním kostele. Má celkem 37 objektů, z toho je 27 pohyblivých a 227 figur včetně 80 ovcí.

Vánoční vzkazy od vedení města a zastupitelů, kteří svá přání adresovali obyvatelům Karviné

21. prosince 2024 21:17 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Vánoční vzkazy od vedení města a zastupitelů, kteří svá přání adresovali obyvatelům Karviné

V Havířově se konala Moravskoslezská taneční liga

Ve společenském domě Reneta se uskutečnila soutěž ve společenských a latinskoamerických tancích pod hlavičkou Českého svazu tanečního sportu. A ani tam naše kamera nemohla chybět.

Na unikátní výstavě v Jablunkově jsou k vidění Mona Lisa, díla Rembrandta nebo vzácné knihy

Jen po velmi krátkou dobu bude k vidění výstava několika skvostů, mezi nimiž je například mistrovská replika slavného obrazu Mony Lisy nebo grafické listy od Rembrandta. Muzeum bible umístilo expozici do prostor radnice v Jablunkově.

Muzeum Novojičínska představuje nálezy z dymné jizby

Muzeum Novojičínska představuje unikátní středověké objevy, které vzešly z archeologického průzkumu v domě na Křižíkově ulici. Prezentuje je jako součást výstavy s názvem „Od hradu k předměstí”.

Osobní vůz narazil do stromu ve Starojické Lhotě, těžce se zranil třináctiletý chlapec, řidička vyvázla s lehkým poraněním

21. prosince 2024 20:00 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Tři týmy zdravotnické záchranné služby, hasiči i policisté zasahovali dnes na Novojičínsku u vážné dopravní nehody ve Starojické Lhotě. Osobní automobil tam narazil do stromu, přičemž v autě zůstal zaklíněn třináctiletý chlapec s těžkými zraněními. Padesátiletá řidička utrpěla lehčí poranění.

Nemocnice v Havířově díky dárcům obdarovala vánočními dárky pacienty

20. prosince 2024 13:28 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Vánoce chce každý strávit v rodinném kruhu. Bohužel některé děti, ale i dospělí je prožijí na nemocničním lůžku. Právě tyto pacienty obdarovali hodní dárci. Nemocnice věří, že se z akce stane tradice.

Tříkrálová bude v lednu slavnostní, pomáhá už čtvrt století

21. prosince 2024 12:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Charita v těchto dnech finišuje s přípravami Tříkrálové sbírky. Do ulic města vyrazí koledníci v prvních dvou lednových týdnech. Sbírka bude letos o něco svátečnější, koná se už čtvrt století.

Betlémské světlo roku 2024 již přijelo i do Jeseníků

21. prosince 2024 14:25 | Bruntál | Karel Soukop

Letošní Betlémské světlo dorazilo do Bruntálu. Jako symbol míru a přátelství ho již od roku 1989 přivážejí skauti z Brna, kteří tak navazují na původní aktivitu exilových skautů z Rakouska.

"Mami, tati, mám nový telefon!" Pachatelé zneužívají důvěru přes SMS a WhatsApp

Včera 22:27 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Moravskoslezská policie varuje před novou vlnou internetových podvodů. Pachatelé se přes SMS zprávy vydávají za děti obětí a pod různými legendami žádají o zaslání peněz. Několik důvěřivých rodičů už přišlo o stovky tisíc korun.

Černá louka v Ostravě nabídla Veletrh středních škol

20. prosince 2024 11:20 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Regionální zprávy POLAR

Vedle webových a online prezentací si na trhu dále drží své pevné místo také prezenční veletrhy středních škol. Důkazem je veletrh na ostravské Černé louce, o který byl nejen v našem regionu obrovský zájem.

Ve Frýdku-Místku vyrostly moderní odborné dílny

20. prosince 2024 11:16 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Regionální zprávy POLAR

Největší investici v historii školství v našem kraji směřoval krajský úřad do nových dílen SOŠ ve Frýdku-Místku. Čistě ze svého rozpočtu investoval kraj do moderního zázemí 309 milionů korun.

Nadační fond Veolia podpořil řemeslníky a alternativní školství

19. prosince 2024 17:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Adventní čas je již tradičně příležitostí pro skupinu Veolia předat v Ostravě a dalších městech symbolické šeky začínajícím řemeslníkům a podnikatelům podpořeným z nadačního programu Startér. Ten již 25 let finančně podporuje menší podnikatele a pomáhá snižovat nezaměstnanost v Moravskoslezském, Olomouckém a Středočeském kraji.

Dobíjecí stanice pro elektromobily se rozšíří, cena by růst neměla

19. prosince 2024 17:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Síť dobíjecích stanic pro elektromobily se v Česku v příštím roce rozroste o stovky nových stojanů. Přibývat by měly především ultrarychlé stanice s vyšším výkonem. Rozšiřovat by se přitom měly zejména na místech, kde dosud možností dobíjení nejsou nebo je na nich velká poptávka. Ceny dobíjení by výrazněji růst neměly. Vyplývá to z informací provozovatelů. V současnosti je v Česku kolem 2500 veřejných dobíjecích stanic.

Střední škola a Dětský domov ve Velkých Heralticích dějištěm Adventní výstavy

18. prosince 2024 17:43 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Zámek ve Velkých Heralticích na Opavsku je sídlem nejen střední školy, ale také Dětského domova. A děti z obou institucí připravily pro veřejnost adventní výstavu s pravou předvánoční atmosférou.

Hasiči běželi po schodech do 11. patra s plnou výbavou a čelili žáru o stovkách stupňů
Vydáno 10. srpna 2020 13:07, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Zásah byl zvládnutý dobře. Ředitel Moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček, který na místě také zasahoval, jednoznačně vyvrací spekulace veřejnosti, že by hasiči cokoliv podcenili. Ihned po příjezdu běželi po schodech s výbavou o váze několik desítek kilogramů do 11. patra, všechny kolem hořícího bytu evakuovali a zabránili rozšíření ohně na další byty, čelili přitom žáru o stovkách stupňů. Lidé z hořícího bytu začali bohužel z oken padat 7 minut po příjezdu první jednotky.

Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: Příkaz k výjezdu přišel na prvosledové jednotky 17:49, takže vyjela stanice z Bohumína současně vyjela i stanice Orlová a byla povolána i stanice Karviná a současně s tím, také dvě dobrovolné jednotky. První jednotky přijeli na místo v 17:54, což byla první cisternová automobilová stříkačka z Bohumína a 30ti metrový žebřík a také dobrovolná jednotka ze Starého Bohumína. Následně přijela jednotka v 18:01 z Orlové, která měla prvosledovou cisternovou automobilovou stříkačku a dále požární vysokozdvižnou 30ti metrovou plošinu. A pak následovaly další jednotky včetně žebříku z Ostravy, který byl povolán a přijel na místo 18:10.

Tomáš Kořistka, redaktor TV Polar: Můžete popsat ten samotný zásah? Přijeli na místo a jaký byl ten postup.

Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: Ta standardní operační procedura, která vychází z bojového řádu je taková, že primárně se nasazují síly a prostředky dovnitř budovy. To znamená, že hasiči vybaveni potřebnými technickými prostředky jdou po schodišti. Shodou okolností, tady bylo chráněné únikové schodiště až do toho 11. patra. Současně tahají linku, která se pak následně zavodňuje a začínají tzv. průzkum bojem. V té první fázi tady celou tuto činnost absolvovali dva hasiči z prvosledové jednotky z Bohumína a následně byli posíleni dvěma a pak ještě jedním hasičem z dobrovolné jednotky. A ten jejich hlavní úkol je, aby co nejrychleji jednak provedli průzkum na tom podlaží, kde hořelo a samozřejmě účinně zasáhli ke zdolávání toho požáru. Musím říct, že to se bezesporu podařilo, protože ten požár se nerozšířil do jiných bytů. Všechny 4 další byty, které byly na tom podlaží jsme evakuovali. Celkem tedy 7 osob a tyto byty zůstaly ze strany požáru nedotčené. Totéž se dá říct o bytech, které byly nad požářištěm. To znamená ve 12. patře.

Tomáš Kořistka, redaktor TV Polar: Tu vodu nesli zespodu nebo se napojili na nějaký systém?

Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: Ne, ten systém je udělaný takovým způsobem a máme to odzkoušené, je to rychlejší, máme takové speciální koše. To znamená, když hasič utíká v dýchacím přístroji nahoru, tak se mu automaticky odvíjí hadice po schodišti a okamžitě se pak zavodňuje a rozdělovač se dává do patra pod a začíná hašení.

Hasiči museli do 11. patra s plnou výbavou a čelili žáru o stovkách stupňů

Tomáš Kořistka, redaktor TV Polar: Dá se říct, za jak dlouhou dobu začali hasit?

Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: Já v tuto chvíli neumím říct přesný údaj. Je to také předmětem analýzy, ale zkuste si vyběhnout 11. pater s tím, že jste nejenom plně oblečen, máte na zádech dýchací přístroj, ale celkem to vaše závaží je řádově nějakých 30-40 kilo. Není to úplně jednoduché a musím říct, ještě v těch podmínkách, které panovaly v ten den, protože samozřejmě bylo teplo. Na druhou stranu ti hasiči jsou na to cvičeni. Musím říct, že když jsem přijel na místo zásahu, tak jsem u některých viděl známky velmi velkého vyčerpání, ale to se odvíjelo nejenom od toho vystoupání do 11. patra, ale je třeba předpokládat také to, že ten žár, který se projevuje při takovémto požáru, ještě když byl použit akcelerant se může hýbat v teplotách řádově od 200 až teoreticky do 800 stupňů Celsia.

Tomáš Kořistka, redaktor TV Polar: Potom asi v této chvíli začal i zásah venku a ten probíhal jak?

Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: Ten probíhal současně. V tu chvíli, když velitel zásahu měl prvotní informace a provedl průzkum, tak viděl, že lidé přelézají z balkonu na balkon, takže nařídil použití výškové techniky po straně budovy. Takže tam přejel žebřík, který byl z Bohumína. Bohužel, ta situace byla taková, že nástupní plocha, která je vytvořena před tím výškovým domem je postavena ve vztahu k té únikové cestě, takže musel přejet na nezpevněnou plochu na trávu, což samozřejmě je mnohem složitější zapatkování takovéhoto žebříku než na té zpevněné ploše. Předpokládalo se, že z té strany bude provedeno hašení. Než se tady toto událo, tak dojela stanice z Orlové a byl pokyn k přesunu žebříku na druhou stranu, kde došlo k té další tragické události, že lidé už skákali z oken.

Lidé začali padat z oken 7 minut po příjezdu první jednotky

Tomáš Kořistka, redaktor TV Polar: Matrace se tedy začala nafukovat kdy?

Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: V tu chvíli, když byl žebřík redislokován na druhou stranu.

Tomáš Kořistka, redaktor TV Polar: Můžeme trošku popsat, jaké jsou ty zásady používání matrace?

Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: Řekl bych, že to je naprostý exces, kdy se používá matrace pro záchranu, pro seskok. Je to opravdu případ, se kterým já jsem se prakticky nesetkal do této doby v mé praxi. Protože celý ten kodex té požární bezpečnosti je uzpůsoben požární bezpečnosti staveb, je uzpůsoben k tomu, že opravdu v těch výškových domech nad 22,5 metru se zasahuje vnitřními zásahovými cestami a ti lidé se zachraňují. To, že je možné přistavit výškovou techniku, ať už plošinu nebo žebřík, to je jenom přidaná hodnota, ale zase těch případů z těch 22 tisíc, které máme ročně je v řádu jednotek kusů kdy se takhle postupuje. Použití matrace obecně z našeho pohledu je nejčastější zejména u sebevrahů, kde samozřejmě je jiná situace, protože lze v tuto chvíli předpokládat, že je na to větší čas. U té situace, která byla na místě je třeba si uvědomit, že k těm skokům došlo po cirka 7 minutách od příjezdu první jednotky. To znamená, že opravdu ten čas byl velmi krátký i ve vztahu k té redislokaci jednotky jako takové. Další problém, který vzniká při použití té matrace je ten, že samozřejmě ta matrace menší je pro seskok z 23 metrů. Jedenácté patro se dá jednoduše říct, že to je 33 metrů, ty technické podmínky, které jsou pro použití matrace vyžadují, aby byla rovná plocha, ale to jsou všechno další aspekty se kterými se musí počítat a je třeba také vnímat to, že pro tu obsluhu a vytažení jsou tam dva hasiči. Ta matrace má 86 kilo a vyžaduje si půdorysnou plochu 5x5 metrů. Já vím, že zaznívají spekulace spočívající v tom, že prostě hasiči mohli matraci postavit dříve, rychleji, ale v tuto chvíli si myslím, že tady tato záležitost opravdu měla jakousi časovou posloupnost a hasiči vycházeli z těch informací, které v danou chvíli měli.

Tomáš Kořistka, redaktor TV Polar: Poslední otázka. Hodnocení toho zásahu?

Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: Tak já se musím připojit k našemu řediteli i k ministrovi. Myslím si, že ten zásah byl zvládnutý dobře. Je mi nesmírně líto těch obětí. Nepamatuji, že bychom opravdu u požáru měli 11 obětí. Je to nesmírná tragédie, tragédie i pro ty pozůstalé. Na druhou stranu je třeba vnímat, že požár se nerozšířil mimo byt, který byl postižen. Ten extenzivní rozvoj toho požáru ve všech místnostech bytu byl zapříčiněn jednoznačně tím akcelerantem. To je první moment. Potom, že ten požár byl rychle zvládnout hovoří také to že ta doba lokalizace požáru byla 30 minut nebo něco málo přes 30 minut, což je velmi rychlé. Nasazení sil a prostředků bylo opravdu velmi velké protože v prvních 10 minutách od začátku zásahu bylo na místě 26 hasičů a 6 cisteren. Celkem se na zdolávání toho zásahu podílelo nějakých 46 hasičů. Já samozřejmě vnímám, že z pohledu diváka, kteří viděli tu tragédii zvenčí, to může vypadat tak, že hasiči nekonali dobře, ale já to opravdu musím odmítnout protože všechna ta fakta o kterých hovoříme hovoří jednoznačně o tom, že ten zásah, co se týče zejména vnitřku budovy byl jednoznačně efektivní a to nasazení sil a prostředků bylo efektivní. Co se týká dojezdových časy, tak fakta hovoří jasně. Jestliže nám předpis zákon říká, že v těchto případech konkrétně, co se týče Bohumína bychom měli mít 2 cisterny do 10ti minut, tak my jsme je měli v polovičním časovém intervalu. Takže já samozřejmě nechci v tuto chvíli řešit komplexní hodnocení zásahu. To bude předmětem spousty dalších analýz, ale v tuto chvíli jednoznačně vidím to, že hasiči zasáhli tak jak měli.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000021410/hasici-bezeli-po-schodech-do-11-patra-s-plnou-vybavou-a-celili-zaru-o-stovkach-stupnu