Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Letošní horské Beskydské sedmičce schází poslední razítko. Start 3 tisíc závodníků ale ohrožený není

28. srpna má start další ročník horského závodu Beskydská sedmička. Dva týdny před startem však ještě organizátoři nemají souhlas k využití tras od státní společnosti Lesy ČR. Podle aktuálních informací jde však jen o formalitu.

Beskydská sedmička je už mezi sportovci zavedeným pojmem. Letošní 11. ročník bude startovat v Třinci 28. srpna.

Libor Uher, organizátor: “Takové stresy a takové problémy, jaké řešíme letos, jsme v podstatě nikdy nemuseli řešit. Myslel jsem si, že ten covid je to nejhorší, co nás může vlastně potkat. To jsem ještě nevěděl, co přijde vlastně dva měsíce před závodem.

Pořadatelé se obávali, že budou muset platit nový poplatek za užívání lesních cest a stezek. Mohlo se přitom jednat až o 300 tisíc korun.

Libor Uher, organizátor: “Začali jsme řešit povolenky, když jsme vlastně rozhodli, že jsme schopni ten závod uspořádat, protože jsme netušili, jestli v našich možnostech akci vůbec uskutečnit. Každý rok procházíme kolečkem schvalování. Majitelé pozemků, úřady, orgány, razítka, podpisy, CHKO, startovní město Třinec, cílové město Frenštát pod Radhoštěm, jednání se starosty obcí v katastru konání závodů. Ten maraton schvalování je šílený. Každý rok to přitom musíme obhajovat. To, co je schválené jeden rok, už druhý neplatí.”

Finální dohoda je doslova na spadnutí.

Tomáš Vrba, krajský ředitel, Lesy ČR Ostrava: “Lesy ČR jsou tou poslední organizací, která by bránila této a podobným aktivitám. naopak, my podporujeme spoustu akcí tohoto typu. Smlouva je na cestě a neobsahuje žádné podmínky nějakého finančního plnění. Já mám za to, že vše proběhne v naprostém pořádku a držíme organizátorům palce, ať se všechno podaří a vyjde počasí.”

Organizátoři plní své ekologické závazky, když trasu závodu od odpadu uklízejí nejen po soutěži, ale celoročně.

Libor Uher, organizátor: “Od roku 2015 provozujeme web www.bordeltaska.cz, od roku 2017 máme mobilní aplikaci bordelapka, kterou nám pomohl zaplatit kraj. Máme adoptovaná tři místa v Beskydech, kde se celoročně staráme o úklid odpadu. Takže my už ekologii z našich zdrojů financujeme řadu let. Bereme to jako povinnost organizátora takového závodu na trase.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy