Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dřevěné stavby v Nýdku lákají návštěvníky na tradiční lidovou architekturu

Celý MS kraj |  | Kam vyrazit

Zachování lidové architektury jako dědictví pro další generace. To byla primární myšlenka za záchranou nýdecké Dřeviónky na úpatí Beskyd. Původní roubená usedlost bohužel zchátrala natolik, že ji bylo nutné zbourat, avšak na jejím místě v roce 2020 vyrostla její věrná kopie.

Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Dřevěnka dnes slouží hlavně pro turisty jako informační centrum a díky tomu, že v druhé části dřevěnky ve světnici je zřízeno muzeum, které má připomenout život lidí tady na přelomu 19. a 20. století, tak se tady mohou návštěvníci podívat i do muzea a ještě v rámci celého toho stavění je také chlév, kde najdeme expozici s názvem Nýdek – kolébka průmyslu na Těšínském Slezsku. Součástí celého toho stavení je i stodola, která také byla zbouraná a tam máme takovou malou expozici o nářadí v hospodářství.“

Stodola také nabízí prostory pro konání společenských akcí a dočasných výstav. Při stavbě celé usedlosti bylo dodrženo typické rozdělení místností i přilehlých prostor a byly zachovány tradiční stavební postupy.

Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Pamětníci mi vykládali, že v tomto chlévě stály 3 krávy a vzadu stál býk, kterého se prý všichni báli, proto ho nikdo nechtěl vyprovázet na pastvu a za námi potom ovečky. Nyní je tady expozice o průmyslu na těšínském Slezsku, protože je málo známý fakt, že v Nýdku se těžila železná ruda od roku 1770. A díky té rudě, která se těžila hlavně pod vrcholem Ostrý vznikly první železárny těšínské komory v Ustroni.“

V muzeu se návštěvníci dozví více o životě lidí na úpatí slezských Beskyd na přelomu 19. a 20 století.

Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Tady ta světnice, kde bylo teplo a kamna, tak tam se sdružovali lidé. Tady je vařilo, jedno, spalo, uprostřed dřevěnky bylo vždycky místo na práci. Spávali hlavně na stružoku, tedy na slaměné matraci. Byla vycpávaná původním žitem, které se tady pěstovalo u nás a bylo až 2 metry vysoké. Proto se tam krásně na délku vešlo.“

Návštěvníci si prohlédnou i tradiční goralský kroj nebo vzácný exponát nalezený na půdě původní roubenky.

Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Byla to vlastně jen kupa nějakých dřev a místní, když přemýšleli, co s tím, tak zjistili, že to je tkalcovský stav, který jsme nechali opravit v rožnovském muzeu. Restaurovali ho a až tady ještě natáhneme osnovu a pověsí se rámečky tak bude plně funkční.“

Naučný skanzen dokonce získal první místo v soutěži cestovního ruchu v kategorii venkovská turistika v rámci kraje.

Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Dřevěnka vznikla v rámci česko-polského projektu a jeho výsledkem je příhraniční trasa s názvem Po stopách průmyslové revoluce. V rámci toho projektu byly zapojeny ještě další 3 obce.

Asi 300 metrů od Dřeviónky se nachází další dřevěná stavba. Je to původní kostelík Sv. Mikuláše.

Dorota Cymorek, pracovnice Turistického informačního centra Dřeviónka: „Tento náš nýdecký kostelík byl postaven evangelíky v roce 1576. Bohužel jim byl odebrán v době tvrdé rekatolizace, když se stal kostel majetkem katolické církve a byl zasvěcen patronu dětí Sv. Mikuláši. Evangelíci se museli scházet tajně v lesích po Čantoryí na místě zvaném „Zá kámen“. Tam dodnes stojí deska, památník Jiřího Třenovského, což byl významný pastor a kněz tady na Těšínsku. Dochovalo se nám tady takové rčení „tvrdý jako luteránská víra okolo Těšína“. Jde o to, že tady na Těšínsku i v době tvrdé rekatolizace zůstali lidé věrni luteránské víře.“

Kostelík Sv. Mikuláše je nejstarší dřevěnou sakrální stavbou v Těšínském Slezsku. Společně s Dřeviónkou tak lákají do regionu řady turistů na ukázku této architektury.

Nahlásit chybu


K tématu

V Beskydech žije asi 10 rysů a stejný počet vlků. Občas ze Slovenska dorazí i medvěd

Asi desítka dospělých rysů s mláďaty plus zhruba stejný počet vlků. Ti se podle závěrů únorového mapování velkých šelem aktuálně pohybují v Beskydech. Mapování provádí zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny České Republiky ve spolupráci s Hnutím Duha Šelmy.

Další zranění mladí lyžaři v Beskydech a Jeseníkách. Letěl pro ně vrtulník

15. února 2024 19:09 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala spolu s členy horské služby ve středu hned u tří zraněných mladých lyžařů. Ve všech případech, které se odehrály během několika hodin v Beskydech a Jeseníkách, vzlétal na pomoc vrtulník letecké záchranné služby Ostrava.

V Beskydech se pohybuje asi desítka rysů, stejný počet vlků a občas se objeví i medvěd

19. února 2024 11:21 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová | Eko magazín

Asi desítka dospělých rysů s mláďaty plus zhruba stejný počet vlků. Ti se podle závěrů únorového mapování velkých šelem aktuálně pochybují v Beskydech. Mapování provádí zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny České Republiky ve spolupráci s Hnutím Duha Šelmy.


Slezskoostravský domov Kamenec se stal už po čtvrté nejlepším domovem pro seniory v Česku

Domov pro seniory Kamenec se znovu stal nejlepším zařízením svého druhu v České republice. V rámci Značky kvality v sociálních službách opět získal pět hvězd a nejvyšší hodnocení si odnáší už po čtvrté.

Nová odbavovací plocha na letišti Ostrava zvyšuje kapacitu nákladní dopravy

Dnes 11:32 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letiště Leoše Janáčka Ostrava rozšířilo svou kapacitu pro nákladní dopravu díky nové odbavovací ploše. Tato nová stojánka, veliká přibližně jako polovina fotbalového hřiště, pojme až pět nákladních letadel. Projekt za 308 milionů korun financoval Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu, a zahrnuje také nové osvětlení a trafostanici.

Mladíci vběhli do prodejny a hbitě z regálů ukradli parfémy

Dnes 10:22 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Policisté z obvodního oddělení Ostrava-Poruba 2 prověřují okolnosti krádeže parfémů, ke které došlo nedávno v jedné z místních prodejen. Dosud neustanovení pachatelé vběhli do prodejny a během okamžiku odcizili několik kusů parfémů, čímž způsobili škodu ve výši téměř 20 000 korun.

Umělá inteligence jako pomocník učitelů. Pedagogové z Frýdecko-Místecka prošli školením

Učitelé ze škol na Frýdecko-Místecku si vyzkoušeli, jak efektivně využívat umělou inteligenci ve své každodenní praxi. Pod vedením odborníka na technologie si na workshopu osvojili nové nástroje, které jim mohou ušetřit čas i energii.

První vánoční strom v Ostravě svítí na náměstí SNP

V Ostravě se rozzářil první vánoční strom, a to na zábřežském náměstí SNP před kulturním domem Akord. Nechyběl zde ani primátor Jan Dohnal či zástupci vedení obvodu Ostrava-Jih. Akce se ale neobešla bez drobných technických potíží.

V Ostravě se uskutečnil festival designu. Lidé nakupovali, poslouchali přednášky a mohli i tvořit

Unikátní prostředí zrekonstruované Ostravice hostilo oblíbený a už i tradiční prodejní festival designu Meat Design 2024. Kromě prezentace designérů si návštěvníci mohli užít bohatý doprovodný program a třeba si i sami něco vyrobit.

Roadshow informovala o podpoře podnikání

Agentura CzechInvest představila v Novém Jičíně aktuální možnosti v oblasti podpory podnikání. V jeden okamžik, na jednom místě tak mohli podnikatelé konzultovat své záměry a získat informace o dotačních programech a dalších možnostech financování.

Zdravotní sestry a pečovatelky terénních služeb opavské charity prošly školou smyku

Minimálně patnáct tisíc kilometrů ročně najede za svými klienty každá ze zdravotních sester a pečovatelek terénních služeb Charity Opava. Jezdí přitom denně na čas a za každého počasí. Aby si byly za volantem jistější, absolvovaly školu smyku.

Policie hledá zloděje vytrousené zbraně, případně svědky krádeže

Včera 16:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nezodpovědný majitel krátké střelné zbraně vytratil pravděpodobně při vystupování z auta nebo nastupování svou pistoli. Tu na parkovišti o chvíli později našel muž, který si ji přivlastnil.

Frýdek-Místek už má své vánoční stromy. Letos se chystá rozsvícení na obou náměstích

Adventní přípravy ve Frýdku-Místku pomalu vrcholí. Na obě náměstí dorazily vánoční stromy, které čeká nazdobení a následně slavnostní rozsvícení. Jedno bude v komorním duchu a druhé doprovodí tradičně nabitý kulturní program. Obě akce navodí kulturní atmosféru v obou částech města.

Přípravy Olympiády dětí a mládeže běží, poháry a medaile jsou vyrobeny

Už za dva měsíce v našem kraji vypukne zimní Olympiáda dětí a mládeže. Přípravy jsou tak v plném proudu, my jsme se zajeli podívat na výrobu medailí.

Turistka se zranila na zledovatělé stezce pod Lysou horou u Ivančeny

Včera 8:57 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Těžký úraz ruky si pravděpodobně při sestupu z Lysého hory přivodila turistka, která v neděli odpoledne uklouzla na zledovatělém povrchu beskydské horské stezky poblíž Ivančeny nad Malenovicemi.

Zlodějská hyena ukradla plyšáka, který ve výloze sloužil jako kasička sbírky pro nevidomé

Včera 8:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Plyšový pes stojící za výlohou jedné havířovské prodejny, do kterého lidé házeli peníze na pomoc nevidomým a slabozrakým, se stal obětí 29letého recidivisty, který výlohu rozbil, psa rozpáral a peníze ukradl.

Policisté v kraji řeší případy internetových podvodů s pneumatikami, buďte obezřetní

24. listopadu 2024 13:38 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Moravskoslezská policie varuje před podvodnými e-shopy, které v posledních dnech způsobily škody v desítkách tisíc korun. Falešné internetové obchody slibují výhodné nabídky pneumatik, ale zboží po zaplacení nikdy nedorazí. Oběti zaznamenali policisté na Bruntálsku, Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Opavsku i v Ostravě.

Absolutní vítěz mezi úřady: Moravskoslezský kraj triumfuje v Národní ceně kvality ČR

24. listopadu 2024 13:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Krajský úřad Moravskoslezského kraje obdržel nejvyšší možné ocenění za kvalitu ve veřejné správě. V Národní ceně kvality České republiky získal v programu Excelence titul excelentní organizace ve veřejném sektoru a stal se absolutním vítězem soutěže.

Veletrh středních škol a zaměstnanosti nabídl škálu možností studia i praktických řemesel

24. listopadu 2024 12:19 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Dřevěné stavby v Nýdku lákají návštěvníky na tradiční lidovou architekturu
Vydáno 12. července 2024 7:00, Celý MS kraj, Andrea Holeszová
Zachování lidové architektury jako dědictví pro další generace. To byla primární myšlenka za záchranou nýdecké Dřeviónky na úpatí Beskyd. Původní roubená usedlost bohužel zchátrala natolik, že ji bylo nutné zbourat, avšak na jejím místě v roce 2020 vyrostla její věrná kopie.

Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Dřevěnka dnes slouží hlavně pro turisty jako informační centrum a díky tomu, že v druhé části dřevěnky ve světnici je zřízeno muzeum, které má připomenout život lidí tady na přelomu 19. a 20. století, tak se tady mohou návštěvníci podívat i do muzea a ještě v rámci celého toho stavění je také chlév, kde najdeme expozici s názvem Nýdek – kolébka průmyslu na Těšínském Slezsku. Součástí celého toho stavení je i stodola, která také byla zbouraná a tam máme takovou malou expozici o nářadí v hospodářství.“

Stodola také nabízí prostory pro konání společenských akcí a dočasných výstav. Při stavbě celé usedlosti bylo dodrženo typické rozdělení místností i přilehlých prostor a byly zachovány tradiční stavební postupy.

Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Pamětníci mi vykládali, že v tomto chlévě stály 3 krávy a vzadu stál býk, kterého se prý všichni báli, proto ho nikdo nechtěl vyprovázet na pastvu a za námi potom ovečky. Nyní je tady expozice o průmyslu na těšínském Slezsku, protože je málo známý fakt, že v Nýdku se těžila železná ruda od roku 1770. A díky té rudě, která se těžila hlavně pod vrcholem Ostrý vznikly první železárny těšínské komory v Ustroni.“

V muzeu se návštěvníci dozví více o životě lidí na úpatí slezských Beskyd na přelomu 19. a 20 století.

Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Tady ta světnice, kde bylo teplo a kamna, tak tam se sdružovali lidé. Tady je vařilo, jedno, spalo, uprostřed dřevěnky bylo vždycky místo na práci. Spávali hlavně na stružoku, tedy na slaměné matraci. Byla vycpávaná původním žitem, které se tady pěstovalo u nás a bylo až 2 metry vysoké. Proto se tam krásně na délku vešlo.“

Návštěvníci si prohlédnou i tradiční goralský kroj nebo vzácný exponát nalezený na půdě původní roubenky.

Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Byla to vlastně jen kupa nějakých dřev a místní, když přemýšleli, co s tím, tak zjistili, že to je tkalcovský stav, který jsme nechali opravit v rožnovském muzeu. Restaurovali ho a až tady ještě natáhneme osnovu a pověsí se rámečky tak bude plně funkční.“

Naučný skanzen dokonce získal první místo v soutěži cestovního ruchu v kategorii venkovská turistika v rámci kraje.

Urszula Koky, vedoucí Turistického informačního centra Dřeviónka: „Dřevěnka vznikla v rámci česko-polského projektu a jeho výsledkem je příhraniční trasa s názvem Po stopách průmyslové revoluce. V rámci toho projektu byly zapojeny ještě další 3 obce.

Asi 300 metrů od Dřeviónky se nachází další dřevěná stavba. Je to původní kostelík Sv. Mikuláše.

Dorota Cymorek, pracovnice Turistického informačního centra Dřeviónka: „Tento náš nýdecký kostelík byl postaven evangelíky v roce 1576. Bohužel jim byl odebrán v době tvrdé rekatolizace, když se stal kostel majetkem katolické církve a byl zasvěcen patronu dětí Sv. Mikuláši. Evangelíci se museli scházet tajně v lesích po Čantoryí na místě zvaném „Zá kámen“. Tam dodnes stojí deska, památník Jiřího Třenovského, což byl významný pastor a kněz tady na Těšínsku. Dochovalo se nám tady takové rčení „tvrdý jako luteránská víra okolo Těšína“. Jde o to, že tady na Těšínsku i v době tvrdé rekatolizace zůstali lidé věrni luteránské víře.“

Kostelík Sv. Mikuláše je nejstarší dřevěnou sakrální stavbou v Těšínském Slezsku. Společně s Dřeviónkou tak lákají do regionu řady turistů na ukázku této architektury.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000043946/drevene-stavby-v-nydku-lakaji-navstevniky-na-tradicni-lidovou-architekturu