Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policisté z MS kraje ukončili vyšetřování jedné tragédie a hned řeší další. Bohumínský požár ale u soudu skončí

Možná už jste si také položili otázku, proč se nejhorší tragédie s velkým počtem obětí stávají právě v MS kraji. Odpověď nevíme, ale podle ředitele policie Tomáše Kužela to má jedno pozitivum. Integrovaný záchranný systém je i díky vyhodnocování postupu všech jeho složek v těchto situacích nejlepší v zemi a ostatní se v našem kraji učí.

V MS kraji se stalo v posledních letech mnoho tragických událostí a neštěstí. V roce 2008 po nehodě vlaku zahynulo ve Studénce 8 lidí, v roce 2013 vybuchl ve Frenštátě pod Radhoštěm dům a v jeho sutinách zemřelo 6 osob, před dvěma roky zemřelo 13 horníků po výbuchu na Dole ČSM, loni postřílel ve Fakultní nemocnici Ostrava pachatel 7 lidí a teď zahynulo při požáru v Bohumíně 11 lidí. Nikdo asi netuší proč je zrovna náš kraj takto zkoušen, ale jedno pozitivum se dá najít. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Tyto záležitosti nás posouvají, byť mají tragické následky. Profesionalizují se naši příslušníci, ať lékaři záchranné služby, hasiči nebo policie, nicméně radši kdyby ty události nebyli. Když už ale jsou, tak mohu za celý integrovaný záchranný systém říct, že jsme připraveni tyto situace zvládnout."

Při těchto tragédiích, vyjma střelbu v nemocnici, bylo hlavním úkolem policie celou událost vyšetřit a případně předat viníka soudu. Samotné zásahy byly především v rukou hasičů a zdravotníků. Po 8 měsících právě skončilo vyšetřování  střelby.

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Policie ukončuje činnost, případ je odložen. Obecně se dá říct, že pokud je případ uzavřen, v tomto případě je pachatel mrtvý, státní zástupce ho tedy odložil. Ve věci se již dále nepokračuje. Tedy vlastně pokračuje, ale nyní už jen v tom smyslu, že to můžeme nyní vyhodnotit a vzít si z toho určitou zkušenost. Posoudit symbiózu jednotlivých útvarů IZS. "  

Těsně před uzavřením střelby v nemocnici už musel být zřízen nový policejní tým, který vyšetřuje tragédii s ještě horšími důsledky, tedy bohumínský požár.

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Nechci spekulovat, jak dlouho bude trvat vyšetřování. Nikdo nedokáže posoudit, jak rychle budou znalecké posudky, které potřebujeme, abychom mohli postupovat dále. Vedením případu je vždy pověřen státní zástupce, který vše dozoruje a ten určuje postup a další kroky. Tím, že je to požár, podílí se na tom i vyšetřovatelé hasičského záchranného sboru. Tím je ten případ ještě složitější." 

Zatímco případ střelby ve Fakultní nemocnici byl odložen kvůli smrti pachatele, pachatel požáru v Bohumíně by trestu uniknout neměl. Je ve vazbě a hrozí mu doživotí. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy