Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pilot vrtulníku a záchranář neváhali riskovat životy. Po střelbě ve FNO pomáhali zásahové jednotce najít pachatele

Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava, po které zůstalo na místě 7 obětí, zůstane v naši paměti ještě dlouho. Teprve nyní bylo ukončeno vyšetřování a policie se také rozhodla, že ocení dva muže, kteří se s nasazením života podíleli na dopadení pachatele, ačkoliv nejsou policisty. Jde posádku vrtulníku zdravotnické záchranné služby.

Po střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava na konci loňského roku nastal velkých chaos a policisté nejprve netušili, kdo je pachatelem a ani kde se pohybuje. Brzy to ale zjistili a bylo potřeba střelce co nejrychleji zadržet. Krajský ředitel policie Tomáš Kužel proto požádal o pomoc leteckou záchranou službu. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Naložili 3 policisty  letěli do místa, kde se měl vyskytovat pachatel. Jejich úkolem bylo dislokovat pachatele a nebo kdyby pozemní jednotky potřebovaly rychlejší zásah na určitém místě, aby tam policisty dopravili." 

Službu ten den měl zdravotník Petr Havrlant a pilot Tomáš Škrabálek. I když věděli, že pachatel je ozbrojený a oni riskují životy, neváhali a letěli policistům pomoct. 

Tomáš Škrabálek, pilot vrtulníku ZZS MS kraje: "Vyházeli jsme věci z vrtulníku, protože jsme věděli, že máme vézt 3 lidi ze zásahovky a letěli jsme do nemocnice. Tam jsme nabrali zásahovku a letěli jsme pátrat po tom člověku, který ujížděl někde na západ. Po 20 minutách jsme to předali policejnímu vrtulníku, který na to má techniku." 

Když záchranářský vrtulník vysadil zásahovou jednotku a vrátil se, stejně nakonec letěl na místo znovu. Tentokrát už ale tak, jak mají v popisu své práce. Pachatel totiž nakonec obrátil zbraň i proti sobě a bylo potřeba zjistit, zda je opravdu mrtvý. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy