Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Beskydy se po těžbě černého uhlí propadat nebudou. Začala příprava likvidace Dolu Frenštát

Černé uhlí ležící v hlubině pod beskydskými vrcholy se těžit nebude. Důl Frenštát postavený na konci 80. let bude totiž zbourán. Místo šachty by měla být opět zelená louka.

Frenštát pod Radhoštěm, Trojanovice, Kunčice pod Ondřejníkem, Čeladná nebo Rožnov pod Radhoštěm. Pod těmito městy a obcemi se nachází zásoby černého uhlí, které se měly těžit v Dole Frenštát. Devastování krajiny podobně, jako je tomu na Karvinsku, však naštěstí nehrozí. Padlo totiž definitivní rozhodnutí šachtu zlikvidovat.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: “Celková doba realizace likvidace Dolu Frenštát je naplánována na 72 měsíců, to znamená 6 let a odhadované náklady na tuto likvidaci nezpevněným zásypem, včetně všech demolic, jsou ze strany OKD odhadovaný na cca 200 milionů.”

Šachtu začal stát stavět už v 80. letech minulého století. Vyhloubeny byly dvě jámy o hloubce zhruba jednoho kilometru. Nad oběma se tyčí těžní věže. Z hlubiny byl vyvezen jen vzorek uhlí a od té doby je šachta nečinná a pouze se udržuje v zakonzervovaném stavu.

Obce z okolí vyhrály dlouholetý boj a šachta bude zasypána. A lidé z okolí by byli rádi, kdyby to bylo co nejdříve.

Anketa: “Budu ráda, když ty šachty budou co nejdříve pryč. Klidně, ať je tady zeleň, stromky a podobně.  
Jiří Novotný (Naše Beskydy), starosta Trojanovic: “Důležité je, co je potřeba udělat teď.Teď je asi nejpodstatnější to, že OKD dodrželo slib, zpracovalo podklady pro EIA, což znamená, že se může rozjet vlastně řízení o odstranění těch staveb a může se zasypat ten důl samotný. Zda bude EIA nebo bude jenom zjišťovací řízení, to se neví. Pokud bude EIA, prodlouží se to o rok celé tohleto. Jinak je plán takový, že do 6 let by ten důl a ty stavby měly zmizet. Na tom jsme se shodli s OKD, na to jsme se shodli s ministerstvem průmyslu a obchodu, s ministerstvem životního prostředí i s ministerstvem pro místní rozvoj. K 1. 1. 2021 by celý areál OKD měl přejít pod společnost Diamo, státní podnik. Takže OKD prakticky to, co mělo udělat, již udělalo a teď je to na komunikaci s ředitelem společnosti Diamo, která by měla mít v rozpočtu částku na likvidaci celého dolu.”

Lidé si teď kladou otázku, co bude v lokalitě místo šachty.

Jiří Novotný (Naše Beskydy), starosta Trojanovic: “Za mě by bylo úplně nejlepší, kdyby tam nebylo nic. Já si myslím, že nemusíme všechno nutně zastavět, že by tam mohla klidně zůstat louka a vrátit to do toho stavu, v jakém to bylo předtím. Za mě obec jako bolestné, za to, že jsme to tady měli, že jsme to tady trpěli tak dlouho a že se s tím stát nedokázal tak dlouho vypořádat, by podle mě měla dostat ty pozemky po tom. To je můj názor. Myslím si, že v tomto se možná neshodneme s názorem státních úředníků nebo vlády, ale určitě budeme tlačit na to, abychom ty pozemky dostali, stejně tak jako například na Karvinsku dostávaly obce ty bývalé areály těch dolů.”

Podle společnosti OKD je vše na dobré cestě, aby se šachta začala skutečně likvidovat co nejdříve a aby se v místě současných těžních věží opět například pásl dobytek.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: “Od listopadu roku 2019 se podařilo ze strany OKD aktualizovat projektovou dokumentaci likvidace důlních děl a zároveň bylo zpracováno a zasláno oznámení o záměru likvidace Dolu Frenštát, čímž byl zahájen proces EIA. V tuto chvíli budeme čekat na závěry ministerstva životního prostředí, které právě posoudí vlivy tohoto záměru na životní prostředí. Hlavní činnosti toho záměru bude zasypání dvou stávajících jam nezpevněným zásypový materiálem a také likvidace povrchových objektů.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy