Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žalobce trvá na potrestání viníků pádu mostu ve Studénce. Odvolací soud rozhodne, zda případ vrátí na okres

Odvolací senát Krajského soudu se už podruhé zabývá železničním neštěstím ve Studénce, kde do zříceného mostu narazil rychlík. Okresní soud totiž již dvakrát všechny obžalované zprostil viny, protože se prý nepodařilo prokázat, proč most spadl a kdo za to může. Odvolací soud může případ znovu vrátit do Nového Jičína a nebo zprošťující rozsudek potvrdit.

Už 12 let uplynulo od železničního neštěstí ve Studénce, kdy se přímo před rozjetý rychlík Comenius zřítil most. Zemřelo 8 lidí a mnoho dalších bylo zraněno. Pozůstalí i zranění ale stále marně čekají na potrestání viníků, protože Okresní soud v Novém Jičíně už dvakrát všech 10 obžalovaných zprostil viny. 

sestra jedné z obětí neštěstí: "Je to pořád dokola a je to velmi těžké."

V pondělí usedli advokáti obžalovaných znovu před odvolací senát Krajského soudu v Ostravě. 

Klára Krystynová, mluvčí Krajského soudu v Ostravě: "Jednání je nařízeno na celý tento týden a nedá se odhadnout, jak se bude vyvíjet."

Podle novojičínského soudce Jaromíra Pšenici jsou znalecké posudky natolik odlišné, že z nich nejde vyvodit, proč most vlastně spadl a kdo za to nese vinu. Krajský žalobce to ale vidí jinak.

Pavel Šára, Krajské státní zastupitelství v Ostravě: "Hodnotíme rozhodnutí nalézacího soudu, tedy soudu v Novém Jičíně, jako rozhodnutí nezákonné a proto bylo podáno z naší strany odvolání a domáháme se vrácení věci zpátky k novému rozhodnutí." 

Jak dlouho bude proces trvat, záleží na advokátech. Mohou totiž trvat na přečtení některého ze znaleckých posudků, které mají i 700 stran.

Tibor Rovňák, advokát jednoho z obžalovaných: "20 let jsme soudil a řekl bych, že toto je nejsložitější věc s jakou jsem se potkal, jak po skutkové, tak po právní stránce."  

Podle krajského žalobce by původně navrhované tresty mezi 3 - 6 lety vězení s odstupem času měly být nižší, ale rozsudek by měl zakázat některým obžalovaným činnost. 

Nahlásit chybu


K tématu
Zvar-Va Montáže s.r.o.;
Ostrava
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

DELTA facility, s.r.o. - Hasičská zbrojnice Ostrava - Dubina
Ostrava
od 8 650 Kč/měsíc

Detail