Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči z MS kraje testují speciální sirénu i nové barvy na vozech. Sirény vysílají i tlakové vlny

Hasičský sbor MS kraje je nejlépe vybavený z celé naší země a není proto náhodou, že právě jsou právě u nás testovány novinky. Konkrétně jde o tzv. rumbler, což je unikátní výstražné zařízení, které vydává i tlakové vlny. Zásahové cisterny zkoušejí také nové barvy, kdy reflexní oranžovou doplnila svítivě zelenožlutá.

Klasickou sirénu hasičských vozidel zná určitě každý z běžného života. Drtivá většina řidičů uhýbá z cesty a lidé na ulici se zastavují a sledují projíždějící zásahová auta. Teď ale uslyšíte v našem kraji i úplně nový zvuk. Jde o výstražné zařízení tzv. rumbler, který se bude v našem regionu testovat. Je to nízkofrekvenční sirénový systém, který se díky fyzikálním vlastnostem snadněji šíří prostorem.

Jan Hamáček (ČSSD), ministr vnitra: "Já jsem to viděl před několika lety v USA a říkal jsem si, že to potřebují minimálně naši hasiči. Ten zvuk je úplně jiný a kromě toho hlubokého tónu to vozidlo ještě vydává rázové vlny, takže do jisté míry ještě i zaklepe tím předmětem před sebou, takže tohle přeslechnout už bude opravdu komplikované." 

Hasiči z našeho kraje dostali také 4 nové cisterny. Dvě terénní Tatry a dvě Scanie do městského provozu. Ty jsou navíc opatřeny novými barvami.

Stanislav Červený, zástupce dodavatele vozidel: "Změněné je barevné provedení, především ty zelené barevné prvky na kabině, což je úplná novinka a je to v rámci výzkumu, co je pro hasiče v rámci viditelnosti nejlepší." 

Všechny 4 vozy stály dohromady 37 milionů korun a byly pořízeny za peníze ze státního rozpočtu. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy