Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stát plánuje útlum těžby v OKD od roku 2021. Rubat se pak bude pouze na dole ČSM

Už na jaře příštího roku má v OKD začít útlum těžby. Výjimkou bude důl ČSM, kde ještě jsou zásoby uhlí. Takto to plánuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Už se ale příliš nezabývá dopady, které to bude mít na náš region. Kraji hrozí vysoká nezaměstnanost, ale také nedostatek uhlí na vytápění i pro průmysl.

V srpnu poslalo ministerstvo průmyslu a obchodu vládě plán útlumu těžby v OKD. Podle něj začne v březnu útlum na dolech Darkov a ČSA. Rubat se bude pouze na dole ČSM. Tam je útlum v plánu na konci roku 2022. OKD je velkým zaměstnavatelem a je na něj navázáno mnoho dalších firem. Kromě nezaměstnanosti vznikne i problém s nedostatkem uhlí.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: "Problém je, že uhlí z OKD se spaluje ve Veolii na vytápění domácností asi pro 700 tisíc lidí. Uhlí s OKD se spaluje v Třineckých železárnách, na kterých je závislých 100 tisíc pracovních míst a uhlí se spaluje v Liberty, kde je nějakých 50 tisíc prcovních míst. Ti odběratelé nejsou schopni si během roku zajistit uhlí jinde."

Pomoci by mohly evropské dotace. Vzniká totiž nový fond právě na pomoc uhelným regionům. Česká republika by z něj mohla získat více než 14 miliard korun. 

Zuzana Klusová (Piráti), kandidátka do krajského zastupitelstva: "Průmysl i energetika, teplárenství si pomohou díky miliardám z EU, ale lidé ne. Potřebujeme se zaměřit na rekvalifikace, sociální program a dřívější odchod horníků do důchodu."

Podle zastupitele Josefa Babky, ale náš kraj zatím není připraven a útlum je třeba odložit a lépe přichystat.  

Josef Babka (KSČM), zastupitel MS kraje: "Jedna věc je nezaměstnanost a to není jen o zaměstnancích OKD, ale i návazných dodavatelských firmách, ale já akceleruji i tu otázku energetické a teplárenské bezpečnosti."

Krajští radní chtějí po ministerstvu, aby nechalo vypracovat analýzu, která by měla řešit dopad útlumu těžby uhlí na region. Zpracována bude ve spolupráci Moravskoslezského kraje, ministerstev a OKD

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy