Pozor na podezřelé zprávy na sociálních sítích. Pokud vám někdo napíše, že mu máte poslat telefonní číslo a následně SMS, která vám přijde, s největší pravděpodobností se stanete obětí nebezpečného podvodu a můžete přijít o tisíce korun. Podobným případem se právě zabývají kriminalisté z Frýdku-Místku.
Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Jednou z obětí je žena ročníku 1979 z Frýdeckomístecka. Na konci července 2020 ji oslovil neznámý pachatel z účtu jejího kamaráda, k němuž podvodně získal přístup. Pod záminkou registrace do soutěže ji požádal o její telefonní číslo, číslo bankovního účtu a fotografii její platební karty."
Žena mu zaslala všechny údaje a následně i všechny autorizační SMS zprávy, které jí přišly na její osobní mobilní telefon.
Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Během okamžiku tak přišla o přístup ke svému účtu na sociální síti a téměř o 5.000,- Kč, které jí byly odčerpány z bankovního účtu prostřednictvím platební karty."
Novodobí internetoví zloději, často podvodem nebo na základě slabého zabezpečení, kradou účty na sociálních sítích a zkoušejí, kdo z přátel této osoby se nechá nachytat.
Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Podobných případů poslední dobou přibývá, proto než budete reagovat na podobnou žádost, ověřte si, zda účet Vašeho „přítele“ nebyl napaden a důkladně zvažte, zda a co přepošlete. Kdo z kamarádů potřebuje kód k Vašemu účtu či mobilnímu telefonu?? Na to existuje jediná odpověď. PODVODNÍK."
Pokud žádostem vyhovíte, můžete se stát jeho další obětí. SMS zprávy obsahují kódy, díky kterým získá pachatel přístup k vašemu účtu
na sociální síti, a tedy i vaši identitu.
Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Tu využije k oslovení dalších potencionálních obětí s úmyslem vylákat finanční prostředky prostřednictvím mobilního operátora, nebo platební karty."
Desítky, možná až stovky lidí se tak mohou stát obětmi podvodníků kvůli své důvěře, nepozornosti, či naivitě. Velká většina z nich to bohužel policii ani neoznámí.