Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Dnech NATO byla poprvé historická ukázka bojů. Ostrava si tím připomněla 75. let od konce války

Letošní Dny NATO byly v mnohém výjimečné. Byly bez diváků přímo na letišti a hlavním bodem programu nebyly letecké ukázky, ale ocenění bezpečnostních složek a členů integrovaného záchranného systému, kteří se podíleli v boji v koronavirem. Ostrava tuto akci využila k oslavě 75. výročí osvobození města a členové klubů vojenské historie předvedli rekonstrukci bojů o Štítinu na Opavsku.

Za dvacet let konání Dnů NATO na letišti v Mošnově jsme si už zvykli na unikátní letecké ukázky, ale i prezentaci nejrůznější techniky a zásahů bezpečnostních složek a záchranářů. Ty sice nechyběly ani letos i když kvůli covidu v omezené míře, ale hlavním bodem letošního programu bylo poděkování.

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: "Ať vezmu kteroukoliv složku IZS, tak klobouk dolů. Hasiči distribuovali ochranné pomůcky, desinfikovali prostory, pracovali non stop. Policisté se strážníky zajišťovali ochranu veřejného pořádku. AČR měla službu v některých zařízeních, které covid napadl apod. Každá složka sehrála svou významnou roli a upřímně řečeno i v těchto dnech by si to zasloužilo jejich větší zapojení."

Každá ze složek, které si přišly pro ocenění měla a má v boji s covidem jinou úlohu. Asi nejohroženější skupinou jsou ale samozřejmě zdravotníci, kteří často museli ošetřovat pacienty ve vážném stavu a nebo se podíleli na jejich převozu.

Petr Jaššo, oceněný člen ZZS MS kraj: "Ten začátek byl náročný v tom, že jsme se museli naučit pracovat s jinými ochrannými pomůckami a s jiným přístupem k pacientům a dalším faktorem bylo, že se zdvojnásobil počet pacientů."

Pavel Šustr, strážník MP Ostrava: "Je to pro mě pocta. je škoda, že nemohli být oceněni všichni strážníci, kteří jsou v přímém výkonu služby."

Stejně jako loni byla nejpůsobivější ukázka na nebi v podání Petra Šonky v akrobatickém letounu a gripenu. Bohužel nepřiletěl legendární bombardér B-52. Kvůli poruše tankovacího letadla se musel vrátit. Poprvé jsme se na Dnech NATO vraceli i do minulosti. Konkrétně šlo o rekonstrukci bojů o Štítinu, která proběhla v rámci oslav 75. let od konce 2. světové války a osvobození Ostravy. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Na 75. výročí osvobození města jsme chystali poměrně velkou akci, jak je zvykem při kulatinách nebo půlkulatinách, bohužel ale tomu okolnosti nechtěly a tak tady realizujeme malou a omezenou alternativu."

Dny NATO nabídly mnoho zajímavých ukázek a jak se shodli přítomní, je důležité, že se tato akce vůbec uskutečnila.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy