Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Oblíbené Pustevny mají doznat změn k lepšímu. Přibudou lavičky, odpadkové koše i parkovací místa z obou stran pod sedlem

Jednotný vzhled poutačů a směrníků. Více laviček a odpadkových košů. To vše bude nově na oblíbených Pustevnách. Na změnách, které prospějí návštěvníkům, společně pracují Moravskoslezský a Zlínský kraj, obce a také samotní provozovatelé z Pusteven.

Podobně jako se v brzké budoucnosti změní prostředí na vrcholu Lysé hory, čeká na svou přívětivější podobu také horské sedlo Pustevny. V oblíbené turistické destinaci budou nainstalovány nové lavičky, přibude více odpadkových košů, návštěvníci budou mít více možností pro posezení a odpočinek. Nově bude řešena také točna pro autobusy.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Před rokem vznikl na Pustevnách Fond společného veřejného prostoru, kde vlastně do toho fondu se zapojili obce, místní podnikatele, samozřejmě ve spolupráci s vedením CHKO Beskydy a Lesů ČR. Tento fond se nějakým způsobem naplnil. Moravskoslezský kraj do toho přispěl penězi, ale také obce a podnikatelé. Dneska v tom fondu je 1,3 milionu korun a vlastně po roce jsme se setkali a debatovali o tom, jak se plní vlastně stanovy tohoto fondu. Chci zmínit, že slouží na vybavování veřejného prostoru novými lavičkami, novými koši na odpadky, protože toto je velký handicap v Beskydech, kdy se koše přeplňují, nebo se odpadky hází všude možně. Budou vznikat odpočívadla, aby turisté si mohli sednout pohodlně, ale fond přispěje nemalou částkou na studii a projektovou dokumentaci autobusové točny na Pustevnách ze zlínské strany.”

Mezi přispěvateli do fondu, ze kterého se budou Pustevny upravovat, patří i provozovatel lanovky.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Společnost Pustevny jako majitel lanové dráhy a horní stanice na Pustevnách je samozřejmě také zapojená do tohoto projektu a přispíváme částkou 50 tisíc korun na obnovu Pusteven. Jsme samozřejmě rádi, že tato spolupráce mezi kraji a obci vznikla a budeme moct pracovat na zlepšení Pusteven, na tom, aby návštěvníci, kteří přijedou k nám na Pustevny, byli spokojení, užili si svou návštěvu a rádi se k nám na Pustevny vraceli.”

Velmi navštěvované Pustevny se musí s neustálou údržbou vypořádávat už nyní. Pověřen tím je správce.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Před několika lety jsme najali správce Pusteven ve spolupráci právě s obcemi Prostřední Bečva a Trojanovice. Ten se teď na Pustevnách stará o základní pořádek. Instalovaly se koše, které denně vynáší. Stará se také o prodejní stánky.”

Jednotliví provozovatelé, kteří na Pustevnách působí, se už před časem dohodli na některých pravidlech, která společně dodržují.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Na Pustevnách vstupuje do hry více majitelů. Jsou to majitelé pozemků, tak majitelé chat a restaurací. Proto je velice složité něco na Pustevnách vytvořit, ale snažíme se o to a už pár let funguje taková dohoda, že by se neměly vyvěšovat reklamní bannery, snažíme se sjednotit právě navigace, různé směrníky a tak dále, takže pomalu se všechno mění k lepšímu a Pustevny zkrášlujeme.”

Při zvelebování a zvyšování komfortu pro návštěvníky nepůjde jen o samotné horské sedlo. Protože horní parkoviště má omezenou kapacitu, budou další parkovací plochy vybudovány ve spodní části u příjezdové cesty.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Samozřejmě, ta spolupráce probíhá i s obcemi, které v současné době pracují na vybudování odstavných parkovišť, aby se návštěvníci nemuseli otáčet a odjíždět, když mají problém se zaparkováním. Nová odstavná parkoviště vznikají v Trojanovicích i na Prostřední Bečvě.

Podobné změny, jaké čekají Pustevny, se připravují i na Lysé hoře.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Na základě komunikace s vedením CHKO Beskydy, Lesů ČR a Klubem českých turistů jsme se rozhodli, že pomůžeme Lysé hoře vytvořit nějaký manuál, kdybychom měli zjistit, co je zapotřebí na tom vrcholku udělat tak, abychom chránili přírodu a na druhé straně, abychom tam netlačili velký počet turistů. Na základě této dohody jsme požádali architekty, kteří nám vytvořili pracovní variantu, jak by se vrchol Lysé hory mohl trošku upravit pouze z přírodního materiálu, z materiálu, který je na tom kopci jako takovém, a to z důvodu, že tam jsou časté úrazy zlomených nohou.”
anketa: "Ano, šli jsme dolů a uklouzla mi tady noha. Možná, že by bylo dobré, kdyby tam dali nějaké větší kameny, aby to neklouzalo."
Témata: Pustevny,  Beskydy,  turista
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků