Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mokrý a těžký sníh na horách láme a vyvrací stromy na silnice, na Pustevny autem raději s řetězy

Vytrvalé srážky se projevily nejen zvýšenými hladinami vodních toků, ale také vydatnou sněhovou nadílkou na horách. Na mnoha místech těžký sníh vyvrací nebo láme stromy. My jsme se byli podívat s kamerou na Pustevnách.

Zatímco v nížinách dělá problémy velká voda, na horách působí komplikace sněhová nadílka. Například na Pustevnách lidé nepamatují několik let, aby tak brzy napadlo tolik sněhu.

Lubomír Zetocha, správce chat Tanečnica a Záryš: “Takový sníh, to nebývá často tak brzy Většinou to padá až tak v listopadu a ten říjen je takový neobvyklý. Většinou ten první sníh se neudrží a odtaje. Až ta zem promrzne, a nasněží, tak potom už se udrží. Ale jak říkám, před nějakýma 123 roky se udržel i ten první sníh.”

Vydatné sněžení se projevilo i na nízké návštěvnosti Pusteven. Na vrchol nyní nejezdí lanovka, která prochází pravidelnou údržbou. 

Turisté, kteří přece jen na Pustevny vyrazili, museli přijít pěšky nebo dojet vlastním autem. Kvůli sněhu totiž nahoru nejel ani autobus.

Autem přijely například turistky z Řeporyjí u Prahy. 

Je to tady krásný. My se tady jinak nedostaneme, protože od nás je to sem daleko. Takže jsme rády, že jsme se vyjely v tomhle tom, co se tady děje. Ale je to fajn teda jako. A tohle to je to, co vyhořelo? Je to krásný, jako je to tady fakt nádherný jako, stojí to za to se sem podívat, to určitě.”

Kvůli koronavirovým omezením nemají návštěvníci Pusteven jistotu, že si koupí nějaké občerstvení.

Přestože některé restaurace jsou nyní uzavřené, turisté si na Pustevnách mohou prohlédnout například sochy z písku.

Otevřená je také Stezka Valaška. I tam se museli vypořádat se sněhovou nadílkou. Na stezku musela vyjet sněhová fréza. Čekání v dlouhé řadě už nehrozí, protože Moravskoslezský kraj už ukončil akci, při které byl vstup na některé atraktivity zdarma. Na stezku však nyní může současně maximálně 20 lidí a i tak se jich nesmí shlukovat více než 6 najednou.

Velký pozor by si měli cestou na Pustevny dát pěší turisté i ti, kteří pojedou autem. Na silnici se vyvracejí podmáčené stromy, které zatěžuje těžký mokrý sníh. V době sněžení může být silnice sjízdná jen s řetězy.

Lubomír Zetocha, správce chat Tanečnica a Záryš: “Každopádně musí sledovat počasí, podívat se na počasí, na webkamery tady na na Pustevnách a podle toho. Teď ještě povinná zimní výbava není, ale vidíte, jak to tu vypadá. Takže pokud nemáte zimní gumy, většinou nemáte šanci. Alespoň ty zimní gumy. Nemluvě o tom, že tady je povinná výbava už i řetězy, a to při souvislé sněhové pokrývce. Často to tam dole kontrolují policisté.”

Před cestou na Pustevny, ale i na jiné vrcholy Beskyd je proto dobré si zjistit aktuální situaci.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy