Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Prohlídkou soch z písku na Pustevnách mohou lidé pomoci v boji s kůrovcem a zalesnění Beskyd

Celý MS kraj |

Oblíbené Pustevny v Beskydech mají v těchto další atrakci, která se líbí dětem i dospělým. Turisté si tam mohou prohlédnout sochy vytvořené z písku. Drobným příspěvkem také mohou podpořit boj s kůrovcem.

Turisté, kteří zavítají na beskydské Pustevny, mohou přispět na boj s kůrovcem, který decimuje smrkové lesy. V běžeckém areálu poblíž horní stanice lanovky je instalována expozice několika zdařilých soch z písku. Dobrovolné vstupné bude použito na výsadbu nových stromů.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “My jsme se tady na Pustevnách rozhodli navázat na tradici tvoření soch. Na Pustevnách se už mnoho let vytváří ledové a dřevěné sochy. Na Pustevny jsme přivezli 90 písku, z kterého se vytvořily zvířátka, které ztrácejí své přirozené prostředí díky kůrovci, který sžírá beskydské lesy. Celá tato akce je dobročinná a je vlastně zaštítěna ve znamení kůrovce a boje proti kůrovci. Dobrovolné vstupné, které tady vybíráme, bude poté po výstavě využito na výsadbu lesa postiženého kůrovcem.”
anketa: “My jsme z Frýdku-Místku. Je to tady krásné. Muselo to být hodně pracné.”
anketa: “Líbí se mi tady ten orel, protože je to symbol našeho Západočeského kraje. Přijeli jsme od Plzně.

Sochy vytvářeli zkušení sochaři.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Tím, že tady máme zkušenosti s tvorbou soch, tak jsou to ti samí sochaři, kteří k nám jezdí dělat jak ledové sochy, tak dřevěné a právě tím, že mají uši zkušenosti a hlavně ze Slovenska s pískem, tak jsme přizvali tady k nám na Pustevny. Celou výstavu vytvářeli umělci z České a Slovenské republiky v 8členném týmu. Pracovali na ní sedm dní. Ta největší socha, která se tady nachází, je socha medvěda, která se polykala až 19 tun písku. Na této soše pracovali 3 pomocníci celý den a poté dva sochaři po dobu dvou dnů.

Součástí výstavy je také naučná stezka Po stopách rodinky Kůrovcových.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Máme tady foto point pro děti nebo pískohřiště.”
anketa: “Přijeli jsme z České Třebové. Sochy jsou pěkné, líbí se nám ta ruční práce. A celkově je to tady krásné. My máme hory rádi a užíváme si to.

Návštěvníky udivuje, že písek odolává dešti a ptají se, jak dlouho budou sochy na Pustevnách k vidění.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Není to určitě obyčejný písek. Je to speciální písek z vápenky. Je to vápencový písek z Vitošova a je právě takový hutnější a dobrý pro tu tvorbu soch. Sochy byly připraveny tak, že se písek na začátku napěchoval do speciálních bednění a musel se zhutnit. Poté se zalívat vodou a poté, když jsou v těch formách, tak až nastupují ti sochaři, kteří formují ty svoje tvary a díla do těch soch. My věříme, že ty sochy nám tady vydrží po celé léto a bude samozřejmě záležet nejen na počasí, ale také na návštěvnících, které tímto vyzýváme, aby se nedotýkali soch, aby se k nim nepřibližovali. Je to pořád jenom písek. Ty sochy jsou speciálně upraveny tak, aby vydržely rozmarům počasí. Nějaké extrémní deště je samozřejmě mohou nějakým způsobem poškodit, ale věříme, že počasí k nám bude přívětivé a že sochy tady budou klidně třeba do konce léta nebo do září.”

Vstupné na výstavu je dobrovolné a poslouží k boji proti kůrovci a na obnovu lesů.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: "Dobrovolné vstupné mohou návštěvníci odevzdat tady do naší kasičky při vstupu na výstavu a budeme určitě rádi, když nám něco přispějí a budeme moci potom pomoci ještě dobré věci a zachránit kousek lesa v Beskydech."
Nahlásit chybu


K tématu

Pustevny opět zdobí velké sochy ohrožených zvířat vytvořených z písku

23. června 2023 10:00 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

Beskydské Pustevny mají pro turisty další zajímavou atrakci. Umělci tam opět vytvořili velké sochy z písku. Letos to jsou zvířata ze světového seznamu ohrožených druhů.

V Trojanovicích pod Pustevnami vznikne nové zázemí pro turisty

15. června 2023 14:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj finančně podpoří výstavbu návštěvnického zázemí na parkovišti v Trojanovicích. Nový objekt vyroste u nedávno vybudovaného záchytného parkoviště v Trojanovicích-Lomné. Turisté budou mít k dispozici infopoint i veřejné toalety. Parkoviště za 5,5 milionu postavila obec ze svého, zázemí vyjde na dalších 6,5 milionu korun, kraj na něj přispěje 2,5 milionu.

Preventisté se na Pustevnách zaměřili na koloběžkáře

19. července 2023 21:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nejen pro cestování po městech, ale také po horských cestách se stále více uplatňují koloběžky nebo jejich varianty s elektromotory. Při jejich užívání si však lidé jen pramálo lámou hlavu se zákony. Proto se na ně zaměřili preventisté z řad policie a BESIPu.


V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Únik radioaktivní látky na ostravském letišti byl námětem cvičení hasičů

Včera 18:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při nakládání do auta došlo k poškození balíčku, který přepravoval radioaktivní materiál. To byl námět mimořádného cvičení hasičů v areálu letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

Včera 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

Včera 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

18. dubna 2024 21:49 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Odboráři z Liberty: přicházejí jen špatné signály

18. dubna 2024 21:37 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Situace v ostravské huti Liberty je stále složitá. Výroba byla utlumena, už zhruba 1000 zaměstnanců společnost opustilo, ostatní nepracují a dostávají 70 procent platu. MS kraj velmi stojí o to, aby se kritická situace, která vznikla mimo jiné i neschopností Liberty platit za energie, co nejdříve vyřešila.

Prohlídkou soch z písku na Pustevnách mohou lidé pomoci v boji s kůrovcem a zalesnění Beskyd
Vydáno 16. července 2020 9:30, Celý MS kraj, Libor Běčák
Oblíbené Pustevny v Beskydech mají v těchto další atrakci, která se líbí dětem i dospělým. Turisté si tam mohou prohlédnout sochy vytvořené z písku. Drobným příspěvkem také mohou podpořit boj s kůrovcem.

Turisté, kteří zavítají na beskydské Pustevny, mohou přispět na boj s kůrovcem, který decimuje smrkové lesy. V běžeckém areálu poblíž horní stanice lanovky je instalována expozice několika zdařilých soch z písku. Dobrovolné vstupné bude použito na výsadbu nových stromů.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “My jsme se tady na Pustevnách rozhodli navázat na tradici tvoření soch. Na Pustevnách se už mnoho let vytváří ledové a dřevěné sochy. Na Pustevny jsme přivezli 90 písku, z kterého se vytvořily zvířátka, které ztrácejí své přirozené prostředí díky kůrovci, který sžírá beskydské lesy. Celá tato akce je dobročinná a je vlastně zaštítěna ve znamení kůrovce a boje proti kůrovci. Dobrovolné vstupné, které tady vybíráme, bude poté po výstavě využito na výsadbu lesa postiženého kůrovcem.”
anketa: “My jsme z Frýdku-Místku. Je to tady krásné. Muselo to být hodně pracné.”
anketa: “Líbí se mi tady ten orel, protože je to symbol našeho Západočeského kraje. Přijeli jsme od Plzně.

Sochy vytvářeli zkušení sochaři.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Tím, že tady máme zkušenosti s tvorbou soch, tak jsou to ti samí sochaři, kteří k nám jezdí dělat jak ledové sochy, tak dřevěné a právě tím, že mají uši zkušenosti a hlavně ze Slovenska s pískem, tak jsme přizvali tady k nám na Pustevny. Celou výstavu vytvářeli umělci z České a Slovenské republiky v 8členném týmu. Pracovali na ní sedm dní. Ta největší socha, která se tady nachází, je socha medvěda, která se polykala až 19 tun písku. Na této soše pracovali 3 pomocníci celý den a poté dva sochaři po dobu dvou dnů.

Součástí výstavy je také naučná stezka Po stopách rodinky Kůrovcových.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Máme tady foto point pro děti nebo pískohřiště.”
anketa: “Přijeli jsme z České Třebové. Sochy jsou pěkné, líbí se nám ta ruční práce. A celkově je to tady krásné. My máme hory rádi a užíváme si to.

Návštěvníky udivuje, že písek odolává dešti a ptají se, jak dlouho budou sochy na Pustevnách k vidění.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Není to určitě obyčejný písek. Je to speciální písek z vápenky. Je to vápencový písek z Vitošova a je právě takový hutnější a dobrý pro tu tvorbu soch. Sochy byly připraveny tak, že se písek na začátku napěchoval do speciálních bednění a musel se zhutnit. Poté se zalívat vodou a poté, když jsou v těch formách, tak až nastupují ti sochaři, kteří formují ty svoje tvary a díla do těch soch. My věříme, že ty sochy nám tady vydrží po celé léto a bude samozřejmě záležet nejen na počasí, ale také na návštěvnících, které tímto vyzýváme, aby se nedotýkali soch, aby se k nim nepřibližovali. Je to pořád jenom písek. Ty sochy jsou speciálně upraveny tak, aby vydržely rozmarům počasí. Nějaké extrémní deště je samozřejmě mohou nějakým způsobem poškodit, ale věříme, že počasí k nám bude přívětivé a že sochy tady budou klidně třeba do konce léta nebo do září.”

Vstupné na výstavu je dobrovolné a poslouží k boji proti kůrovci a na obnovu lesů.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: "Dobrovolné vstupné mohou návštěvníci odevzdat tady do naší kasičky při vstupu na výstavu a budeme určitě rádi, když nám něco přispějí a budeme moci potom pomoci ještě dobré věci a zachránit kousek lesa v Beskydech."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000021165/prohlidkou-soch-z-pisku-na-pustevnach-mohou-lide-pomoci-v-boji-s-kurovcem-a-zalesneni-beskyd