Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Prohlídkou soch z písku na Pustevnách mohou lidé pomoci v boji s kůrovcem a zalesnění Beskyd

Oblíbené Pustevny v Beskydech mají v těchto další atrakci, která se líbí dětem i dospělým. Turisté si tam mohou prohlédnout sochy vytvořené z písku. Drobným příspěvkem také mohou podpořit boj s kůrovcem.

Turisté, kteří zavítají na beskydské Pustevny, mohou přispět na boj s kůrovcem, který decimuje smrkové lesy. V běžeckém areálu poblíž horní stanice lanovky je instalována expozice několika zdařilých soch z písku. Dobrovolné vstupné bude použito na výsadbu nových stromů.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “My jsme se tady na Pustevnách rozhodli navázat na tradici tvoření soch. Na Pustevnách se už mnoho let vytváří ledové a dřevěné sochy. Na Pustevny jsme přivezli 90 písku, z kterého se vytvořily zvířátka, které ztrácejí své přirozené prostředí díky kůrovci, který sžírá beskydské lesy. Celá tato akce je dobročinná a je vlastně zaštítěna ve znamení kůrovce a boje proti kůrovci. Dobrovolné vstupné, které tady vybíráme, bude poté po výstavě využito na výsadbu lesa postiženého kůrovcem.”
anketa: “My jsme z Frýdku-Místku. Je to tady krásné. Muselo to být hodně pracné.”
anketa: “Líbí se mi tady ten orel, protože je to symbol našeho Západočeského kraje. Přijeli jsme od Plzně.

Sochy vytvářeli zkušení sochaři.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Tím, že tady máme zkušenosti s tvorbou soch, tak jsou to ti samí sochaři, kteří k nám jezdí dělat jak ledové sochy, tak dřevěné a právě tím, že mají uši zkušenosti a hlavně ze Slovenska s pískem, tak jsme přizvali tady k nám na Pustevny. Celou výstavu vytvářeli umělci z České a Slovenské republiky v 8členném týmu. Pracovali na ní sedm dní. Ta největší socha, která se tady nachází, je socha medvěda, která se polykala až 19 tun písku. Na této soše pracovali 3 pomocníci celý den a poté dva sochaři po dobu dvou dnů.

Součástí výstavy je také naučná stezka Po stopách rodinky Kůrovcových.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Máme tady foto point pro děti nebo pískohřiště.”
anketa: “Přijeli jsme z České Třebové. Sochy jsou pěkné, líbí se nám ta ruční práce. A celkově je to tady krásné. My máme hory rádi a užíváme si to.

Návštěvníky udivuje, že písek odolává dešti a ptají se, jak dlouho budou sochy na Pustevnách k vidění.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Není to určitě obyčejný písek. Je to speciální písek z vápenky. Je to vápencový písek z Vitošova a je právě takový hutnější a dobrý pro tu tvorbu soch. Sochy byly připraveny tak, že se písek na začátku napěchoval do speciálních bednění a musel se zhutnit. Poté se zalívat vodou a poté, když jsou v těch formách, tak až nastupují ti sochaři, kteří formují ty svoje tvary a díla do těch soch. My věříme, že ty sochy nám tady vydrží po celé léto a bude samozřejmě záležet nejen na počasí, ale také na návštěvnících, které tímto vyzýváme, aby se nedotýkali soch, aby se k nim nepřibližovali. Je to pořád jenom písek. Ty sochy jsou speciálně upraveny tak, aby vydržely rozmarům počasí. Nějaké extrémní deště je samozřejmě mohou nějakým způsobem poškodit, ale věříme, že počasí k nám bude přívětivé a že sochy tady budou klidně třeba do konce léta nebo do září.”

Vstupné na výstavu je dobrovolné a poslouží k boji proti kůrovci a na obnovu lesů.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: "Dobrovolné vstupné mohou návštěvníci odevzdat tady do naší kasičky při vstupu na výstavu a budeme určitě rádi, když nám něco přispějí a budeme moci potom pomoci ještě dobré věci a zachránit kousek lesa v Beskydech."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy