Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Pustevnách se připravuje další festival ledových soch, termín bude ještě upřesněn

Tradiční festival ledových soch se bude konat i letos. S ohledem na aktuální vývoj pandemie a platná omezení však pořadatelé ještě neurčili termín.

O oblíbené ledové a sněhové sochy návštěvníci Pusteven nepřijdou ani letos. Organizátoři však mají plné ruce práce, aby vyhověli všem neustále se měnícím nařízením.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “My jako organizátoři Ledových Pusteven jsme se dlouho rozhodovali, jak celou akci uchopit a jestli vůbec organizovat tuto událost v příštím roce. Už v září jsme se tedy rozhodli, že akce v roce 2021 bude a chtěli jsme přinést jako tradičně návštěvníkům Pusteven ten krásný zážitek z ledových soch. Bohužel však díky těm všem opatřením, které v současnosti panují a nařízením vlády, musíme celý koncept festivalu upravit. Jako první věc, museli jsme zrušit původně plánované datum rozjezdu celého festivalu, které bylo plánované na 9. ledna a zatím jsme předběžně posunuli celou akci do poloviny ledna. Zatím však nemůžeme s přesností říct, v jakém termínu bude festival zahájen. Samozřejmě v současnosti také přemýšlíme o variantách, jak sochy umístit. Jestli budou jako každým rokem umístěny ve stanech, nebo budou pouze pod širým nebem rozmístěny po Pustevnách, aby se neshromažďovali návštěvníci před stany.” 

Obří kvádry ledu se už připravují v opavských mrazírnách a brzy budou převezeny na Pustevny.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Vše pro výstavu ledových soch je už připraveno. Od září se v mrazírnách v Opavě mrazí ledy. Máme připraveno necelých 40 tun ledu, které budou přivezeny jako každoročně až nahoru na Pustevny. Z těch ledů si potom umělci skládají vlastně své vlastní sochy. Tvoří na základě domluveného tématu různé výtvory a vlastně je tomu tak i letos. Připravili jsme už dvě témata, která si ještě ponecháme jako překvapení pro návštěvníky.”

Ledové sochy budou lidé moci vidět zhruba tři týdny a pokud to počasí dovolí, tak i déle.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Tradičně výstava trvá vždy tři týdny a v letošním roce bychom taky rádi udrželi sochy na Pustevnách po celou délku třech týdnů. Avšak vždy záleží na počasí. Nepříznivé podmínky nám mohou sochy narušit, mohou roztát dřív, než ukončíme celý festival. Kromě ledových soch jsme v loňském roce začali vytvářet na Pustevnách také sněhové sochy, které jsou umístěné právě pod širým nebem. Návštěvníci je mohou vidět různě rozmístěné po Pustevnách a toto bychom rádi zopakovali i letos. Bude ale samozřejmě záleží na tom, jaké budou přírodní podmínky a může se stát, že nebude dostatek sněhu, ale budeme se snažit určitě sníh vytvořit, nasněžit a udělat co největší a nejkrásnější sochy pro návštěvníky."

Pustevny jsou vyhlášené také mezi lyžaři. Sjezdovky sice nejsou v provozu, na udržované tratě však mohou vyrazit běžkaři.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Ani pro letošní sezónu bohužel neplánujeme sjezdové lyžování, ale návštěvníci a milovníci sportu si mohou užít běžkování. Upravujeme 64 km běžkařských tratí a věříme, že budou dostatečně dobré podmínky pro to, abychom mohli upravovat všechny tratě a návštěvníci si užili běžkování tady u nás na Pustevnách. Běžkaři se na Pustevny dostanou nejen svým autem ze strany Prostřední Bečvy, ale samozřejmě je vyvezeme také se svým náčiním lanovkou. Upravili jsme ceníky a máme speciální jízdné právě pro běžkaře."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy