Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Po konci těžby v OKD se bude uhlí dovážet ze zahraničí, jeho užívání má skončit snad už v roce 2030

Těžba černého uhlí na Karvinsku se pomalu ale jistě blíží ke svému konci. Uhlí přesto budou některé podniky potřebovat ještě několik let, a ty si ho budou muset dovážet ze zahraničí. Zjišťovali jsme, jak se s koncem dodávek uhlí od OKD vypořádají například v ostravské huti nebo Elektrárně Dětmarovice.

Po dřívějším ukončení těžby uhlí v ostravských šachtách se postupně zastavilo dobývání na Frýdecko-Místecku a nyní se zavírají doly na Karvinsku. Jako poslední by měly být v horizontu nejdéle 5 let uzavřeny dva Doly ČSM ve Stonavě. Odběratelé už teď řeší, jak domácí uhlí nahradit zahraničním.

Barbora Černá Dvořáková, mluvčí Liberty Ostrava: “OKD je historicky klíčovým zdrojem koksovatelného uhlí pro ostravskou huť. Liberty Ostrava odebírá od OKD více než polovinu spotřeby. To, že se doly uzavřou už v letech 2021, potažmo 2022, pro nás bylo překvapením a zcela to mění situaci. Když OKD přestane uhlí dodávat, tak budeme muset spoléhat zejména na uhlí z Polska, ale také ze zámoří.”
Vladislav Sobol, mluvčí ČEZ: “Před léty byla společnost OKD naším hlavním a takřka jediným dodavatelem. Uměla nám dodat přesně takovou kvalitu uhlím, jakou jsme potřebovali. Ale dnes je situace úplně jiná. Na trhu s uhlím je veliká konkurence a OKD jsou jen jedním z mnoha dodavatelů.”

Podle rozhodnutí státní Uhelné komise bude energetické využívání uhlí v Česku definitivně ukončeno v roce 2038. V Moravskoslezském kraji se uhlí přestane spalovat zřejmě už v roce 2030.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy