Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Konec uhlí do 10 let. Přestanou ho spalovat teplárny, hutě i domkaři

Hlubinné dobývání černého uhlí na Ostravsku definitivně skončí po 200 letech. První havíři fárali na ostravském Landeku, zatímco těmi posledními budou horníci z Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Těžba by měla skončit v roce 2038, ale dá se předpokládat, že to bude o několik let dříve.

Moravskoslezský kraj se na život bez uhlí připravuje už teď. Krajští radní projednali Dopadovou studii odchodu od energetického spalování uhlí. Podle tohoto materiálu je kraj připraven žít bez uhlí dokonce už v roce 2030. Těžební společnost OKD postupně snižuje svou produkci uhlí, na což musí reagovat velcí odběratelé. Ti přecházejí na jiné typy paliva.

Barbora Černá Dvořáková, mluvčí Liberty Ostrava: “Připravujeme transformaci huti, abychom omezili závislost na dovážených surovinách. Předpokládali jsme, že OKD bude fungovat alespoň do doby, než bude v kraji jiný zdroj energie. Připravujeme výstavbu připojení síti velmi vysokého napětí, které, pokud půjde vše podle plánu, by mělo být k dispozici v roce 2025.”

Už před půlrokem podepsalo sedm klíčových podniků z regionu Memorandum o směřování bezuhlíkového průmyslu. Největší odběratelé uhlí potvrdili, že zahájili kroky potřebné k tomu, aby i oni mohli přestat využívat uhlí co nejdříve. Dopadová studie odchodu od energetického spalování uhlí v Moravskoslezském kraji řeší, jak budou nahrazeny uhelné zdroje pro výrobu tepla obyvatelstvu, nebytový sektor a průmysl.

Jakub Unucka (ODS a TOP 09), náměstek hejtmana pro průmysl, energetiku a chytrý region): „Uhlí se stále ještě využívá pro vytápění individuálních domácností. Věřím však, že pomocí kotlíkových dotací vyřadíme uhlí i tady. Rok 2030 tak může být pro náš kraj zlomový. Odchodem od využívání uhlí v energetice začne nová éra, která bude ve znamení nejmodernějších technologií, rozvoje a věřím, že i čistějšího vzduchu.”

Více o Dopadové studii čtěte ZDE

Místo uhlí se Moravskoslezský kraj zaměří na vytápění spalováním odpadů, biomasy a důlního metanu. Podstatnou surovinou však bude zemní plyn.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy