Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Silný výbuch a následný požár na sídlišti v Ostravě-Hrabůvce. Exploze silně poničila dům, jeden muž je v kritickém stavu

Složky IZS zasahovaly od ranních hodin ve středu 24. února v Ostravě-Hrabůvce u exploze bytu. Evakuováno bylo 36 osob. Podle mluvčího ZZS MSK Lukáše Humpla byl jeden z obyvatel domu v kritickém stavu a s popáleninami transportován do nemocnice, záchranáři ošetřili i další zraněné.

video: HZS MSK, TV Polar

Výbuch nastal v jednom z vchodů domu na Provaznické ulici, a to v prvním patře, respektive ve druhém nadzemním podlaží. 

Na místě zasahovalo pět týmů zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje, z toho dvě lékařské a tři zdravotnické posádky.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Záchranáři ošetřili v souvislosti s událostí celkem šest osob. Dalších několik desítek obyvatel domu, kteří neutrpěli žádné postižení, bylo zdravotníky prohlédnuto. Sedmatřicetiletý muž se nalézal v kritickém stavu. Při výbuchu utrpěl popáleniny na více než polovině těla. Zasahující lékař jej musel uvést do umělého spánku, zajistit dýchací cesty a převést na přístrojem řízenou ventilaci. Po prvotním ošetření popálených ploch byl předán týmu popáleninového centra FN Ostrava. Ošetřeno bylo dalších pět osob ve věku šedesáti až šestaosmdesáti let, z toho jednu záchranáři následně transportovali do nemocnice pro intoxikaci kouřem. Ostatní obyvatelé jevili známky akutní stresové reakce. Byli ponechání na místě události v péči interventky ZZS, která jim poskytla první psychickou pomoc."

Hasiči zachránili jednu ženu pomocí automobilové plošiny, další tři lidé byli vyvedeni pomocí vyváděcích masek. 36 lidí bylo evakuováno, hasiči také použili evakuační autobus.

Výbuch a následný požár silně poničil statiku jednoho z vchodů.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Ráno tady byl statik a řekl, že vchod je neobyvatelný. Hasiči jsou tady se dvěma technickými kontejnery, z toho jeden s dřevěnými hranoly a chystají se na pažení minimálně dvou pater domu."
svědkyně: "Já koukala z okna a chvíli mi trvalo než jsem si uvědomila co se děje. Viděla jsem hořet věci na stromě, na zemi... volala jsem ve 2:58 hasiče to jsem viděla jen lehce plameny. Než přijeli, pro mě za neskutečně dlouhých 10 minut, byly plameny obrovské z obou oken."
obyvatelka domu: "Jsme z vchodu Provaznická 78. Bouchlo to na 76. Všichni z okolních bytů jsme evakuováni a v bezpečí. Majitel toho bytu nevím. To co bouchlo, určitě nebyl plyn... Výbuch nás vzbudil všechny. Neskutečná rana."
svědek události: "Zdravím lidi, to byla ve 3 pecka byly dvě za sebou a za 3 minuty už byly složky na místě. Jste skvělí co jste pomáhali. Hlavně ať se ty, co to postihlo, ať jsou v pořádku."

Výbuch byl podle obyvatel domu velmi silný. Části okenních rámů leží údajně desítky metrů daleko, dokonce i na okolních stromech.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR: "Policisté v prvních okamžicích pomáhali s kontaktováním osob, které byly ohroženy událostí, a asistovali při jejich následné evakuaci. Místo je frekventované, zajistili tedy rovněž bezpečný perimetr. Vzhledem k události musely byty opustit desítky osob, a to ze tří vchodů bloku domu. Zdravotníci ošetřili několik zraněných. Policisté jsou i nadále na místě a zajišťují potřebnou součinnost pro nájemníky zasažených bytových jednotek. Kriminalisté shromažďují veškeré informace týkající se události. V této chvíli nejsou známy příčiny exploze. Ohledání místa bude možné až po vyjádření statika."

Lidé ze dvou bočních vchodů se podle mluvčího hasičů mohli později vrátit domů, část evakuovaných byla převezena do hotelu Vista. Způsobená škoda i příčina exploze jsou v šetření hasičů.

Gabriela Gödelová, mluvčí ÚMOb Ostrava-Jih: "Lidem, kteří by se nemohli vrátit do svých domovů, poskytneme adekvátní pomoc. Pokud by někdo něco vážného potřeboval, může se obrátit na náš sociální odbor, ale v tuto chvíli nemáme zpětnou vazbu, že by se někdo už ozval. Čekáme na výsledky šetření statika."

Soňa Štětínská, mluvčí PČR v 17:00 hodin: "V této chvíli již probíhá ohledání, které realizují policisté v součinnosti s hasiči. Co se týká policie, na místě je psovod se služebním psem specializujícím se na vyhledávání akcelerantů hoření. Přítomni jsou také specialisté z odboru kriminalisté techniky a expertiz krajského ředitelství, konkrétněji, kromě jiných také specialista z oblasti chemie. Obecně není opomíjena ani oblast požární ochrany. Nyní nelze jednoznačně sdělit, kdy bude ohledání ukončeno, nicméně s ohledem na charakter tohoto úkonu není možno vyloučit, že bude probíhat do večerních či nočních hodin.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy