Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Návštěvníci Pusteven mohou stále obdivovat sochy z ledu a sněhu

Beskydské Pustevny po roce opět lákají na sochy z ledu a sněhu. S ohledem na koronavirovou pandemii tentokrát organizátoři sochy neumístili do stanů, kde by byly chráněny před sluncem, ale zvolili expozici pod širým nebem.

Návštěvníci Pusteven si mohou v těchto dnech prohlédnout sochy z ledu a sněhu. Radost z krásných výtvorů mají především děti.

Anketa: "Viděla jsem tady ledové kostičky. Pěkná je i ledová sedačka."
Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Příprava festivalu Ledové Pustevny probíhá několik měsíců dopředu a my už jsme se loni v září museli rozhodnout, jestli je letos budeme chtít realizovat tento festival, nebo ne. Jelikož ta situace v září byla ještě optimistická, rozhodli jsme se,že návštěvníky o tuto ledovou krásu na Pustevnách nechceme připravit a proto jsme už v září začali připravovat ledy v opavských mrazírnách. Ty ledy se připravují několik měsíců. I pro letošní ročník jsme nechali vyrobit okolo 40 tun ledu. Bohužel už na začátku ledna jsme věděli, že za současné situace nebudeme moct realizovat tento festival v klasickém rozsahu tak, jak jsme zvyklí. Ale jelikož jsme si řekli, že návštěvníky nechceme připravit o tu krásu zvolili jsme takový netradiční přístup a ledové kostky jsme nechali na Pustevny dovézt a zvolili jsme výstavu pod širým nebem. Sochy budou umístěné tady různě na Pustevnách a budou rozmístěny v dostatečných rozestupech od sebe, aby se lidé u nich neshlukovali a budeme rádi, když se návštěvníci přijdou pokochat, protože ten účel je právě takový,aby měli v této nelehké době nějakou hezkou vzpomínku, aby viděli tu krásu ledových soch i za těchto podmínek, které jsou. Jelikož, jak už jsem říkala, je to netradiční ročník, nemáme sochy ve stanu, ale ty sochy se začaly vyrábět v pondělí a budou tady k vidění vlastně až do té doby, než nám roztají. Není tato výstava nějak časově omezená, návštěvníci se mohou přijít podívat kdykoliv. Ve všední dny, o víkendech tak, jak budou mít čas. Nevýhoda toho ledu je samozřejmě ta, že když přijde nepříznivé počasí a může se stát, že nám sochy během pár dní roztají, ale věříme, že přírodní podmínky nám budou přát a ty sochy tady budou k vidění co nejdéle."

Lidé mohou už teď obdivovat zhruba 80 metrů dlouhou sněhovou stěnu, ve které jsou vyřezány cirkusové postavy. Stěna se nachází kousek přímo pod sedačkovou lanovkou, ale dá se k ní přijít i pěšky.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Takovou novinkou pro letošní rok je vybudování sněhové stěny, kterou jsme se rozhodli umístit pod lanovkou, aby návštěvníci mohli vidět sochy z lanovky. Je tam obrovská stěna která má 80 metrů na délku a do ní sochaři vyrývají reliéfy spojené s tématem této výstavy. Sochaři, kteří k nám na Pustevny přijeli, jsou umělci kteří tvoří jak pískové sochy, dřevěné sochy a mají velké zkušenosti s tvorbou ledových soch. Někteří z nich už jsou tady poněkolikáté nás na Pustevnách.
Filip Lysek, sochař: “Tuto velkou stěnu děláme společnými silami a potom budeme společně stavět bloky ledu a sebe a až budeme mít vystavěno, tak si každý vyřeže nějakou sochu.”
Roman Mikuš, sochař: “Já tady vytvářím takového šaška do našeho společného tématu Cirkus.”
Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “To téma vždy spolu diskutujeme ještě před tím, než začnou vytvářet. Snažíme se najít takové téma, aby bylo zajímavé jak pro dospělé, ale hlavně děti aby pobavilo. Říkali jsme si, že v této době, která je opravdu nelehká, bychom chtěli hlavně pobavit. Proto vzniklo to téma cirkus. Abychom ještě podkreslili krásu ledových soch, tak budu klasicky taky nasvíceny a doufáme, že teda návštěvníci budou k sochám opatrní. Nejsou nijak chráněné, tak bychom rádi na ně apelovali, aby nám na sochy nesahali a aby je tady nechali takhle i pro ostatní návštěvníky.

Sochaři jsou smíření s tím, že jejich díla nebudou mít dlouhého trvání. Podle předpovědi počasí by ale mohly lidem dělat radost i několik nejbližších týdnů.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Může se stát, že nám sochy během pár dní roztají, ale věříme, že přírodní podmínky nám budou přát a ty sochy tady budou k vidění co nejdéle.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy