Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Někteří Češi riskují při návratu domů z Polska pobyt v karanténě překročením povolené doby

Přestože v rámci České republiky aktuálně platí zákaz překračování hranic okresů, mezi výjimkami je rovněž cesta do zahraničí. Čechům tedy nikdo nebrání vycestovat například do Polska. Na hranicích se však musí polským policistům prokázat buď dokladem o plném očkování nebo negativním covidovým testem. Některé povinnosti mají také při návratu z Polska domů.

Češi, kteří jsou zvyklí jezdit do Polska například pracovat nebo nakupovat, si teď zvykají na to, že je při návratu na hranicích kontrolují čeští policisté.

Gabriela Hřebačková (BEZPP), starostka Českého Těšína: “Podle informací lidí, kteří překračují česko-polskou hranici přímo v centru města, tak praxe je taková, o které jsme věděli. Lidé, kteří se vracejí z Polska do ČR můžou být kontrolováni.

Podle platných nařízení mohou Češi bez omezení pobývat v Polsku nejdéle 12 hodin. Pokud tuto dobu překročí, nebo nejsou schopni prokázat, že nebyli v Polsku déle, musí na hranicích předložit vyplněný příjezdový formulář a doklad o aktuálním antigenním nebo PCR testu. Navíc by museli do karantény.

Více k pravidlům pro vstup na území ČR

Gabriela Hřebačková (BEZPP), starostka Českého Těšína: “Víme, že od 1. března je nové vládní nařízení, že se nesmíme přemisťovat mezi okresy a máme se zdržovat v místě svého bydliště. Proto se musím prokazovat, že tam pracuji. Mám ty zkušenosti, že tady byla odchycena občanka ČR, která se vracela z Polska domů, tak se jí namátkově ptali, za jakým účelem překračuje hranice a ona jim proto ukázala pracovní smlouvu a že bydlí v Českém Těšíně.”

Na nařízení a povinnosti si zvykají lidé z obou stran hranice. Také polské zdravotnictví má problém s vysokým počtem nakažených.

Anketa, polský občan: “Většina lidí tím není nadšená, ale je to nutné, protože v nemocnicích potom není místo a zdravotníci nejsou schopni se o nemocné postarat.”

Před cestou do Polska se doporučuje zjistit aktuální omezení a mít u sebe všechny potřebné dokumenty.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy