Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jablunkovští omlazují Městský les nad dřevěným městečkem

Zvuk motorových pil a mizející stromy na pahorku v Městském lese překvapily obyvatele Jablunkova. Radnice musí v těchto dnech zodpovídat mnoho dotazů, co město k plošnému kácení vedlo.

Žádná černota. Vše je legální a schváleno. Tak odpovídají zástupci jablunkovské radnice na četné dotazy lidí, kteří se zajímají o plošné kácení stromů v jejich oblíbeném Městském lese. Většina lidí po vysvětlení pochopí a souhlasí.

Anketa: “V pořádku. Já s tím souhlasím. Vidím to z balkonu, takže jsem rád, že to kácejí. Pracoval jsem v lese celý život, 45 roků. Ty stromy už měly být dávno pryč.”
Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Je pravdou, že lidé volají k nám na radnici a ptají se, co děláme v Městském lese, proč kácíme tak velké plochy. Všechny tyto zásahy a kácení máme prokonzultované s naším lesním hospodářem. Dohodli jsem se na větší ploše, kdyby vznikaly nějaké povětrnostní vlivy, aby nedocházelo ke škodám a nemuseli jsme potom vykácet větší část lesa.”

Na pahorku v Městském lese, kam lidé chodí odpočívat, sportovat nebo třeba pro vodu ze studánky, město plánuje vystavět altánek pro mladé včelaře, myslivce a rybáře.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “V současné době probíhá v Městském lese revitalizace stromů na paloučku, kde vznikne altánek pro mladé včelaře, myslivce a rybáře. Chceme udělat osvětu tím, že mladí myslivci by si tam nasadili mladé stromky. Tím, že vznikne nová budova, tak aby nám nedocházelo k nějakým škodám při povětrnostních vlivech, tak jsme vykáceli stromy ve větším okolí a věříme, že tam vzniknou krásné jehličnato-listnaté lesy.

Aby byly skáceny jen vybrané stromy, dohlíží na práci dřevorubců lesní správce.

Martin Filipczyk, revírník Lesní správy Jablunkov, Lesy ČR: “Je to normální obnovní prvek, který provádíme běžně v každém vzrostlém lese. Podotýkám, že obnova takového smrkového porostu na takovém stanovišti začíná v 80 letech a ve 120 letech by měla skončit. V další fázi se tato holina zalesní. Snažíme se tady nějakým způsobem hospodařit podle lesního zákona a také podle lesních hospodářských osnov, které tady předepisují mýtní těžbu. Tu jsme umístili jednak z důvodu bezpečnosti osob a majetku a z důvodu záměru města tady pokračovat v naučné stezce a stavbě altánu a také bezpečnosti obydlí okolo.”

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy