Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pietní akt v Bruntále uctil památku padlých při osvobozování města

V Bruntále každoročně probíhá 7. května slavnostní akt k osvobození města a ukončení 2. světové války v Evropě. Letos tomu bylo nejinak, i přes přetrvávající složitou situaci zaviněnou koronavirem.

V pátek 7. května dopoledne se na starém bruntálském hřbitově u památníku padlých vojáků Rudé armády sešlo několik desítek obyvatel Bruntálu.

Antonín Zgažar, předseda Československé obce legionářské: „Připomínáme si 76. Výročí osvobození našeho města Bruntálu, taktéž osvobození Československa. Účastní se bruntálské spolky a organizace.“

Účastníci pietní akce se poklonili padlým vojákům, k památníku položili věnce a kytice a společně si připomněli hrůzy 2. světové války.

Bohumil Heřbolt, pamětník: „Je potřeba teda to těm mládeži ji připomínat."
Karel Svoboda (KSČM), zastupitel města Bruntálu: „Musíme dělat všechno pro to, aby se historie neopakovala a aby mladí lidé zejména dneska viděli, že se skutečně něco odehrálo a to bylo hrozné."

Po skončení 2. světové války byly během roku 1945 do Bruntálu svezeny ostatky vojáků z celého nynějšího bruntálského okresu. Nejprve byly na čas uloženy v kapli svatého Michala a následně pohřbeny na pohřebišti.

Antonín Zgažar, předseda Československé obce legionářské: „Je tady pohřbeno 781 vojáků. Právě tady vidíte novou pamětní desku se jmény většiny těch vojáků."
Pavel Rapušák, předseda Klub za starý Bruntál: „Pomáhali jsme s archivem, nějaká jména jsme dodali a byli jsme hrozně překvapeni, když jsme přišli v prosinci a tady se instalovala tato deska."

Památku padlých vojáků Rudé armády uctili také představitelé města v čele se starostou Petrem Rysem. Odpoledního slavnostního položení věnců se zúčastnila i Karina Sultanova, tajemnice velvyslanectví Ruské federace v České republice

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy