Původní obec z roku 1317 rozdělila hranice na českou a polskou část a po poválečném odsunu a demolicích byl v roce 1971 zrušen i statut obce. Právě zaniklé domy bývalé obce inspirovaly budoucí architekty k jejich připomenutí.
Bára Pospíšilová, lektorka: „Stavíme tady vlastně objekty v okolí kostela Sv. Jiří v Pelhřimovech. Letos máme téma workshopu Znovu život, kdy se snažíme připomenout vlastně to, že tady byla dříve okolní vesnice. A vlastně v místech těch původních domů studenti staví objekty."
Cílem studentského workshopu však nebyla jen připomínka dávné existence obce. Stavba vlastních objektů na místech bývalých domů jim měla dodat potřebnou praxi a znalosti.
Jan Mléčka, lektor: „Našim studentům to jde úplně skvěle. Máme zde studenty od prvního do pátého ročníku a pro studenty v prvním ročníku je to vlastně první kontakt s realitou vůbec. Jakým způsobem uchopit vůbec pracovní nástroje, jak konstrukce spolu souvisí. Takže pro ně je to obrovský inspirační podnět a hlavně zkušenost z praxe, kterou si myslím, že architekti určitě potřebují.“
Bára Pospíšilová, lektorka: „To vlastně si studenti navrhují sami, a my je v podstatě vedeme, jde o to, že ve škole navrhují všechno na papíře a v počítači a my je chceme naučit i práci s tím materiálem v realitě, kdy od nějakého modelu tady si zkouší, jak to dřevěné prkno vlastně funguje, jak ty statické síly tady působí a pak si to zkouší 1:1 postavit.“
Anketa, studenti, účastníci workshopu: „Jsem ze Slovenska, bydlím u Nitry, je tu fajn a jsem spokojená.“
„Já jsem z Jeseníku, líbí se mi tady moc.“
„Já jsem z Modré ze Slovenska, jsem tu poprvé a je to tu super.“
Mimo jiné si studenti vyzkoušeli i pobyt v místě bez signálu a wifi.
Anketa, studenti: „Vůbec, ani trochu mi to nechybí.“
„Ne to ne, ale to je na tom právě to dobré.“
Celý pobyt i pracovní materiál zajišťuje studentům škola. Kvalita jejich práce se pak projeví během poslední noci, kdy mají za úkol ve vybudovaných objektech přespat. Objekty zde zůstanou i pro další návštěvníky této krásné přírodní lokality.