Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Velký zámecký jarmark v Janovicích zahájil letní sezónu

Zámek v Janovicích u Rýmařova ožívá kulturním životem. Původně pozdně gotická tvrz, následně sídlo rodu Harrachů a státní archiv byl léta stavebně zanedbávaný. Pod správou města Rýmařova a nyní Státního památkového ústavu se konečně začalo blýskat na lepší časy. Zámku se vrací život, letošní první akcí byl velký zámecký jarmark.

video: TV Polar

Pořadatelem úvodní akce letošní sezóny bylo Městské muzeum v Rýmařově ve spolupráci s polskými partnery.

Růžena Zapletalová, ředitelka Muzea Rýmařov: „Konečně se nám podařilo uspořádat po té době, která nás potkala, první akci v letošní sezóně, což je zahájení janovické sezóny. My tu máme partnery z Muzea všeopolského v Opoli, tady tento projekt je s nimi společný, protože oni zase pořádají Dny medu, takže jsme naplánovali pár takových společných akcí. Máme tady ještě partnery z Krajiny dinosaurů z Ozimku, kteří se zase prezentují v rámci turistického ruchu.“

Luděk Šimko (nez.), starosta Rýmařova: „Jsem rád, že to ožívá, jsem rád, že se ty akce rozjíždějí, protože do této doby to bylo všechno uzavřené. Dneska nám počasí vyšlo, takže je úplně parádně, chtěl bych sem lidi pozvat ať si to odpoledne užijí, a doufám, že se akce vydaří."

Starosta měl pravdu. Jarmark se opravdu vydařil a stovky návštěvníků si mohly užít výborného občerstvení, stánků řemeslníků i kulturní vystoupení.

Markéta Janáková, kastelánka zámku od 1.7.2021: „Dneska si tady můžou návštěvníci nakoupit na trhách výrobky, ruční keramiku. Ano je tady kovář. Je to ve spolupráci i s Polskem, jsou tady i z Opolí například. Jinak se zde dneska bude konat vernisáž dětských obrázků. Jsou to obrázky dětí z okolních mateřských a základních škol a gymnázia Rýmařov a okolí."

Celou akci doprovázela historická hudba skupiny Calata i vystoupení divadelního souboru Magnet. Velmi zajímavé byly workshopy pro děti i výstava dětské tvorby ZUŠ Rýmařov a okolních škol.

Martina Kohoutková, učitelka výtvarného oboru ZUŠ Rýmařov: „Na této výstavě jsou k vidění práce dětí výtvarného oboru ZUŠ Rýmařov a pracovali na tématu Kulturní dědictví. My jsme si pro právi vybrali kulturní dědictví přímo této oblasti Rýmařova a Rýmařovska. Tady máme velmi slavnou a velmi zajímavou barokní kapli V Lipkách, je tom takový barokní skvost. My jsme se při práci inspirovali stropní malbou a jejím tématem je korunovace Panny Marie a je tam spousta andělů."

Tady na těch workshopech máme celkem šest stanovišť. Práce, které tady s dětmi provádíme úzce souvisí s tématem kulturního dědictví. Můžete si tady něco utkat, protože Rýmařovsko je známé svou textilní tradicí,

Anketa, návštěvníci jarmarku: „Líbí se nám tady moc, je to tady moc hezké, počasí vyšlo, je to úplně super. Já jsem se tady narodila, do 20 let jsem tu bydlela, bydlím v Rýmařově.“

„Výborně, mají dobrý pivo.“

Pavla Dědičová, skupina Calata: „My jsme zrovna teďka dohráli s kapelou, takže se nám tady líbí moc. Ten zámek je krásný, takže jsme rádi, že jsme se po třech letech zase vrátili zpět.“

Renovace ani další akce na zámku v Janovicích nekončí. Již 31. července můžete navštívit hradozámeckou noc nebo kdykoli jindy tematické a noční prohlídky, které vás seznámí s krásou celého rozlehlého objektu.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy