Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Svinovský jarmark přilákal stovky návštěvníků

Ostrava-Svinov |

Svinovský jarmark už neodmyslitelně patří k životu městského obvodu. Každý rok láká stovky návštěvníků na dobroty, rukodělné výrobky i bohatý kulturní program. Letošní ročník přinesl nejen tradiční nabídku, ale také několik zajímavých novinek.

Eduard Dvorský (KDU-ČSL), 1. místostarosta Ostravy-Svinova: „Svinovský jarmark už můžeme říct, že je tradiční záležitost života ve městském obvodě Svinov. Je to společenská událost, na kterou se lidé těší a každoročně ji zkoušíme zpestřit něčím novým. Stabilně tu máme osvědčené prodejce s dobrotami, medovinou, bramboráky i sladkostmi. A tradičně už pátým rokem také kolotoč pro děti. Letos máme dokonce dvě novinky.“

Tou první je umělecký kovář z Leskovce nad Moravicí. Druhou pak ručně foukané české skleněné baňky ze Slezské tvorby, které i přes loňské potíže výrobců nakonec na jarmark dorazily.

Petr Volánek, kovář: "Výheň je polní výheň z 50. let, která se používala ve venkovních podmínkách. Máme ji asi deset let. Používám kovářské uhlí s vyšší výhřevností a nižším obsahem síry. Dá se v něm dosáhnout teplot až kolem 1500 stupňů, takže se v tom dá dobře pracovat se železem."

Nechyběl ani kulturní program. Vystoupily svinovské soubory, školy i školky. Letos se na pódiu představili například folklorní soubor Opavica, místní myslivci s ukázkou hry na lesní rohy i skupina Veselky. 

anketa: obyvatelé Ostravy-Svinova: "Teď jsme přišli a chtěli jsme se zahřát, tak jsme si koupili polévku. Je výborná. Přišli jsme se podívat na dcerku, která bude hrát na housle."
"Je to tady moc pěkné, dnes vystupuje moje dcera. "
"Nejvíce se těším na vystoupení své dcery. Chodíme sem každý rok a pokaždé je tady dobrá atmosféra."


Svinovský jarmark tak opět ukázal, že patří k nejoblíbenějším akcím v obvodu. Tradiční atmosféra, kvalitní řemesla a bohatý program přilákaly návštěvníky všech generací. Organizátoři už teď slibují, že i příští ročník přinese něco nového.“

Nahlásit chybu


K tématu

Montessori ZŠ Úsměv uspořádala podzimní jarmark

10. října 2025 11:09 | Havířov | Bára Kelnerová

Montessori základní škola Úsměv má školní farmu. Vždy na podzim pořádá jarmark. Žáci se v letošním roce mohli pochlubit opravdu bohatou úrodou, za kterou ale stojí hodně práce.

Žáci z havířovské Montessori školy mají svou farmu, úrodu nabízeli na jarmarku

13. října 2025 9:36 | Havířov | Bára Kelnerová

Montessori základní škola Úsměv v Havířově má školní farmu. Vždy na podzim pořádá jarmark. Žáci se v letošním roce mohli pochlubit opravdu bohatou úrodou, za kterou ale stojí hodně práce.

Podzimní jarmark byl i výstavkou zdobených dýní, teď si Novojičínští užijí i Vinný trh

23. října 2025 6:38 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Lidé si mohli užít podzimní atmosféru v centru města, kde se konal Dýňovo-podzimní jarmark. Nabídl rukodělné výrobky, regionální dobroty i dušičkové dekorace. Příjemným zpestřením byla výstavka zdobených dýní.


Při sběru sena se převrátil nakladač, zraněného muže transportoval vrtulník

Včera 18:46 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážná nehoda pracovního stroje zaměstnala v sobotu 27. června dopoledne záchranáře v Hošťálkovech na Bruntálsku. Při převrácení nakladače se těžce zranil čtyřiapadesátiletý muž, kterého po ošetření na místě transportoval vrtulník do Fakultní nemocnice Ostrava.

Vodní nádrž Baška bude po rekonstrukci opět napuštěná.

26. června 2026 18:00 | Baška | Michal Feber

Vodní nádrž Baška bude po několika měsících opět napuštěná a připravená na letní sezonu.

Tragická nehoda v Českém Těšíně. Auto srazilo ženu na přechodu pro chodce

26. června 2026 16:41 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Tragická nehoda uzavřela v pátek odpoledne Ostravskou ulici v Českém Těšíně. Podle svědků tam měl řidič osobního auta srazit ženu, která přecházela přes přechod pro chodce. Záchranáři na místě bojovali o její život, ale bohužel marně. Okolnostmi nehody se zabývají policisté.

Primátor Karviné Jan Wolf je na svobodě. Soud nevyhověl žádosti o vzetí do vazby

26. června 2026 14:24 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Okresní soud v Ostravě v pátek nevyhověl návrhu státního zástupce na vzetí karvinského primátora Jana Wolfa (nestr., dříve SOCDEM) do vazby. Ten je obviněný v rozsáhlé korupční kauze kolem ovlivňování fotbalových zápasů. Trestní stíhání však pokračuje a Wolf nadále odmítá, že by se dopustil jakéhokoli protiprávního jednání.

V Ostravě-Jihu vzniknou 2 nová zařízení pro seniory

26. června 2026 8:34 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Města v Česku se potýkají s nedostatkem pobytových sociálních služeb pro seniory. Vlivem stárnutí populace poptávka překračuje nabídku až dvojnásobně. V Ostravě-Jihu ale v příštích letech vzniknou hned dvě nová zařízení tohoto typu.

Rychlý zásah hasičů zachránil od požáru další auta na parkovišti

Včera 7:51 | Havířov | Libor Běčák

Díky včasnému ohlášení požáru automobilu a rychlému zásahu havířovských profesionálních hasičů nedošlo k rozšíření ohně na další auta zaparkovaná poblíž.

Klub historických vozidel představil plán srazů a jízd

Včera 7:55 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Klub historických vozidel Nový Jičín sdružuje necelou třicítku členů. Jejich koníčkem je péče o veterány a také příležitostně prezentují své staré vozy veřejnosti. Letos plánují účast na několika vyjížďkách a vidět budou i na Masarykově náměstí.

Náročný čtvrtek leteckých záchranářů. Vrtulník vzlétal k šesti vážným případům

26. června 2026 12:55 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Letečtí záchranáři museli během jediné směny vyrazit celkem k šesti zásahům, které zahrnovaly čtyři vážné dopravní nehody a dva případy náhlé zástavy srdce. Každá minuta v těchto situacích rozhodovala o zdraví a životech pacientů.

V minulosti pobodal a znásilnil desetiletou dívku. Vyšel z vězení a zaútočil znovu

26. června 2026 9:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hrůzný zážitek má za sebou mladistvá dívka z Ostravy. Šla se projít v poledne parkem a najednou na ni zaútočil 36letý muž. Měl stažené kalhoty, chytil ji do kravaty a povalil na zem. Dívka se bránila a křičela. Všiml si toho starší pán, který rychle přiběhl na pomoc a násilníka odtrhl. Ten ale utekl. Bleskově ho pak dopadli přivolaní policisté. Nejhrůznější na celém případu je, že deviant v minulosti znásilnil a pobodal nožem tehdy desetiletou dívku.

Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě. MŠ Ukrajinská připravila pro děti i rodiče zábavné odpoledne

25. června 2026 16:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pozor, JEDU!!! Tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Soutěž Zlatá beruška zná vítěze. Nejlepší školky v centru města převzaly ocenění

26. června 2026 14:24 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Být úspěšnou mateřskou školou znamená dělat pro děti něco navíc. Právě na takové projekty se zaměřuje tradiční soutěž Zlatá beruška. Radnice i letos vybrala tři nejlepší školky, které vynikají svým nadstandardním přístupem. Jednou z nich byla mateřská škola Ostrčilova.

Náhodné projíždění strážníků v Ostravě vedlo k dopadení agresivního zloděje

26. června 2026 12:15 | Ostrava-město | Anna Břenková

Nakradl věci v obchodě a při útěku napadl ochranku. Ostravští strážníci během své běžné obhlídky narazili na zraněného pracovníka ochranky, který je upozornil na prchajícího lupiče. Hlídka se okamžitě vydala po jeho stopách a po krátkém pronásledování muže dopadla. 27letý pachatel se ke krádeži i napadení přiznal a skončil v rukou policie.

Senioři v Porubě změřili síly na sportovních hrách. Nejlepší postoupili na Mezinárodní sportovní hry

25. června 2026 17:11 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Senioři se v Porubě opět zapojili do tradičních Sportovních her. Oblíbená akce nabízí soutěže v pěti disciplínách a vítězům otevírá cestu na Mezinárodní sportovní hry.

Předškoláci v Porubě sportují s fotbalisty. Projekt navazuje na zimní bruslení

25. června 2026 16:31 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba se snaží podporovat pohybové aktivity už u nejmenších dětí a proto připravila ve spolupráci s klubem 1. FC Poruba speciální projekt. Desítky dětí z mateřských škol si tak v letošním školním roce užily sportovní dopoledne s fotbalem.

Na Mariánskohorské náměstí se vracejí lavičky. Nový typ má zabránit jejich zneužívání

25. června 2026 16:24 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Na Mariánskohorské náměstí se po několika letech vracejí lavičky. Radnice je v minulosti odstranila kvůli jejich zneužívání lidmi bez domova a častému nepořádku. Obyvatelům ale možnost odpočinku na náměstí začala chybět. Obvod proto našel nové řešení v podobě jednosedátkových laviček z recyklovaného textilu. Sloužit mají především ke krátkému odpočinku.

Předškoláci v Porubě sportují s fotbalisty díky podpoře radnice. Zapojily se všechny školky

25. června 2026 15:00 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava-Poruba se snaží podporovat pohybové aktivity už u nejmenších dětí a proto připravila ve spolupráci s klubem 1. FC Poruba speciální projekt. Desítky dětí z mateřských škol si tak v letošním školním roce užily sportovní dopoledne s fotbalem.

Svinovský jarmark přilákal stovky návštěvníků
Vydáno 9. prosince 2025 12:17, Ostrava-Svinov, Pavel Straka
Svinovský jarmark už neodmyslitelně patří k životu městského obvodu. Každý rok láká stovky návštěvníků na dobroty, rukodělné výrobky i bohatý kulturní program. Letošní ročník přinesl nejen tradiční nabídku, ale také několik zajímavých novinek.

Eduard Dvorský (KDU-ČSL), 1. místostarosta Ostravy-Svinova: „Svinovský jarmark už můžeme říct, že je tradiční záležitost života ve městském obvodě Svinov. Je to společenská událost, na kterou se lidé těší a každoročně ji zkoušíme zpestřit něčím novým. Stabilně tu máme osvědčené prodejce s dobrotami, medovinou, bramboráky i sladkostmi. A tradičně už pátým rokem také kolotoč pro děti. Letos máme dokonce dvě novinky.“

Tou první je umělecký kovář z Leskovce nad Moravicí. Druhou pak ručně foukané české skleněné baňky ze Slezské tvorby, které i přes loňské potíže výrobců nakonec na jarmark dorazily.

Petr Volánek, kovář: "Výheň je polní výheň z 50. let, která se používala ve venkovních podmínkách. Máme ji asi deset let. Používám kovářské uhlí s vyšší výhřevností a nižším obsahem síry. Dá se v něm dosáhnout teplot až kolem 1500 stupňů, takže se v tom dá dobře pracovat se železem."

Nechyběl ani kulturní program. Vystoupily svinovské soubory, školy i školky. Letos se na pódiu představili například folklorní soubor Opavica, místní myslivci s ukázkou hry na lesní rohy i skupina Veselky. 

anketa: obyvatelé Ostravy-Svinova: "Teď jsme přišli a chtěli jsme se zahřát, tak jsme si koupili polévku. Je výborná. Přišli jsme se podívat na dcerku, která bude hrát na housle."
"Je to tady moc pěkné, dnes vystupuje moje dcera. "
"Nejvíce se těším na vystoupení své dcery. Chodíme sem každý rok a pokaždé je tady dobrá atmosféra."


Svinovský jarmark tak opět ukázal, že patří k nejoblíbenějším akcím v obvodu. Tradiční atmosféra, kvalitní řemesla a bohatý program přilákaly návštěvníky všech generací. Organizátoři už teď slibují, že i příští ročník přinese něco nového.“

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-svinov/11000052066/svinovsky-jarmark-prilakal-stovky-navstevniku