Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Návštěvu hradu Hukvaldy lidem zpříjemnili vinaři a šermíři

Na Frýdeckém zámku a na hradě Hukvaldy se o víkendu konala akce Mezi hrozny. Zatímco v pátek si lidé mohli na zámku posedět se skleničkou vína u cimbálové muziky, v sobotu mohli degustovat přímo na hradě Hukvaldy.

Vinaři na hradě Hukvaldy. Zdroj: TV Polar
Barbora Hrabovská, kastelánka hradu Hukvaldy: “Na hradě Hukvaldy je dnes festival Mezi hrozny. Máme tady ukázku výborných moravských vín. Například z vinného sklepa u 2 Vačic, Chvalovice nebo Rajhradské klášterní víno a další. Celkem se tady sešlo 7 vinařů a máme tady i stánkaře, který nabízí výborný sýr, takže návštěvníci mohou ty degustace vína ozvláštnit právě i tímto.”


Martin Dluhoš, návštěvník hradu Hukvaldy: “Slyšeli jsme o tom, takže výlet jsme plánovali tak jako tak, takže je to ještě takové něco extra. Takže jsme tady přijeli i za touto akcí. Zatím jsme ochutnali jenom burčák, zatím jsme neochutnali víno a burčák je osvěžující. Máme radši méně sladký, takže jdeme zatím nejméně sladkými, ty nám chutnají.”
Tomáš Rýpar, návštěvník hradu Hukvaldy: “Přišli jsme cíleně s tím, že o akci víme, o tom, co vlastně tady probíhá. Tak tady chodíme a zkoušíme vína. Vína jsou skvělá. Začínali jsme s červeným a já pokračuju dál.
Jiří Zábojník, vinař: “Jsme malé rodinné vinařství Zdeněk Zábojník. Náš vinný sklípek se nachází ve Chvalovicích u Znojma a pravidelně jezdíme na tuto vinařskou akci na hradě Hukvaldy. V naší nabídce máme ať už burčák bílý nebo červený, dále nabízíme vína suchá, polosuchá, polosladká a máme i vína červená.”

Lidé si u vinařů mohli víno nejen ochutnat a koupit, ale vinaři jim popisovali proces výroby a odpovídali na mnoho dotazů.

Jiří Zábojník, vinař: “Většinou se ptají, z jakých odrůd to máme, Burčák bílý máme z odrůdy Solaris, což je takový takový mnohošlechtěnec, je to velice raná odrůda, takže je vhodná na burčáky. Dále burčák červený máme z odrůdy Dornfelder. Z toho se dělá potom i následně víno. Dále se lidé hodně ptají, kolik procent alkoholu to má. My říkáme zhruba dvě až tři procenta, záleží v jakém procesu toho kvašení se ten burčák nachází.”

Atraktivní program čeká na návštěvníky hradu každý víkend až do října.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy