Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Vítkovsku se našel poklad, nálezce dostane odměnu skoro půl milionu korun

2 231 vzácných mincí z dob Karla IV. a jeho syna Václava IV. našel muž na Vítkovsku. Odevzdal je poctivě Moravskoslezskému kraji a ten mu teď velkoryse vyplatí odměnu téměř půl milionu korun. Mince mají odhadem hodnotu zhruba jeden a půl milionu.

Na Vítkovsku našel muž doslova opravdový poklad. 2 231 pražských grošů z dob Karla IV. a Václava IV. Ty budou po jejich ošetření a prozkoumání k vidění v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK: "Mince zakopané v hliněné nádobě mají odhadem hodnotu jeden a půl milionu korun. Je to určitě vzácný nález, který má hlavně kulturně historickou hodnotu a je zajímavý i svým složením. Předpokládá se, že tento majetek jeho majitel uschoval poblíž obchodní stezky někdy před vypuknutím husitských válek. Chtěl tak uchránit na tu dobu opravdu velké bohatství. Zakopal mince vydané v šedesátiletém časovém rozmezí, což nasvědčuje tomu, že mince nastřádaly dvě nebo dokonce tři generace."

Poklad se přitom našel už v červnu roku 2016, ale kraj o události informoval až nyní. Jde zatím o největší nález mincí v Moravskoslezském kraji.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK: "Po šesti stech letech pod zemí se mince dočkaly náležitého zájmu. Bezprostředně po nálezu byly odvezeny do lokálně nejbližšího muzea v Opavě, následně do Frýdku-Místku do Muzea Beskyd zřizovaného Moravskoslezským krajem. Následoval proces čištění mincí, který si vyžádal zhruba dva roky. Pak mince putovaly do Prahy do Národního muzea k odbornému ohodnocení a dalšímu prozkoumání. Mince pak budou převezeny zpátky k nám a vystaveny nejpozději v roce 2024, kdy bude Muzeum Beskyd slavit 100 let od svého vzniku."

Správný postup při nálezu určuje zákon o památkové péči. Nálezce by měl při objevení každého nálezu, především z podzemí, neprodleně oznámit nejbližšímu muzeu, aby jeho pracovníci „poklad“ odborně vyzvedli a ošetřili. Historické nálezy ze zákona patří kraji, na jehož území byly nalezeny. Zákon také nálezci připisuje finanční odměnu až do výše 10 procent z odborného znaleckého posudku, který určí kulturně- historickou hodnotu nálezu. Tržní hodnota nálezu pak bývá výrazně nižší.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK: "Poctivému nálezci, který na nalezené mince včas upozornil archeology ze Slezského zemského muzea v Opavě, děkuji. Objevil a odevzdal obrovské bohatství, což jsme ocenili vyšší odměnou, než kterou nám udává zákon. Stanovený desetiprocentní podíl jsme navýšili až na odborně odhadovanou tržní cenu nálezu, což je 489 tisíc korun českých. Tyto takzvané poklady jsou pro nás nesmírně důležité kvůli možnosti poznání kulturních, hospodářských, ale i sociálních dějin našeho kraje."

Nálezce odmítl zveřejnit svoji totožnost a odměnu mu schválil kraj až nyní.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyBioSolution, s.r.o. - HAIR STUDIO MARIE

od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

RABBIT Trhový Štěpánov a.s. - pracoviště PE

od 23 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Michala Pardíková - provozovna Němčice nad Hanou

od 20 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry