Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Unikátní expozicí Život na Olešnici mapuje badatelka vylidněné, dříve obydlené průmyslové příhraniční území

Říčka Olešnice je hraničním tokem s Polskem. Území kolem ní bylo dříve průmyslovým a hustě obydleným kusem země. Dnes po něm není ani památky. Evelína Hametová se rozhodla dějiny tohoto kousku Česka do hloubky zmapovat.

Prohra Marie Terezie ve Slezských válkách i poválečný odsun vylidnily dříve důležité průmyslové místo.

Evelína Hametová, badatelka a autorka výstavy: „Tady ta výstava je o třech kilometrech tady toho zájmového území, které bylo vlastně vytvořeno roku 1742. Tady ta hranice je ten výkus hranice, v délce tři kilometry, o kterém jsem mluvila. Je to takový výkus, který je zcela nepřirozený a příčinou toho byla ta královská papírna, která dodávala papír pro krále Fridricha II. Na tomto úseku bylo tolik podnikatelských a společenských aktivit, že si myslím, že ani v současné době v nějakém menším úseku v okolí tolik aktivit nakoncentrovaných není."

Několik strojíren, bělírna, papírna a čtyři restaurace dělaly z tohoto území centrum Zalotohorska.

Milan Rác (nez.), starosta Zlatých Hor: „Je to hodně překvapivé, nejen co se týče historie, ale vůbec kurátorky výstavy, která tomu věnovala spoustu volného času a nalezla spoustu podkladů, které by se mohly stát možná podklady pro nějakou knihu, brožuru o historii Ondřejovic. Věděl jsem z historie takový ten čtený text, ale je tady spousta plánů, fotografií, které jsem ještě neviděl.“

Marian Čep, vedoucí Muzea ve Zlatých Horách: „Je to vlastně nevybádaný kus zdejšího kraje. A vlastně to, co do toho Evelína vložila, tak je to srdcově a je to prostě a ukázka toho, že kdyby to ona neudělala, tak nikdo ani neví, že tam takový průmysl byl."

Evelína Hametová, badatelka a autorka výstavy: „Celý ten úsek, o kterém máte tady ty informace, je zarostlá džungle, chábí, bolševníky, maliny, ostružiny, neuvidíte tam vůbec nic. No a já chodím pořád se psy do lesa a nejvíc mě baví historie, tak se to logicky spojilo.“

Badatelka šla do hloubky a představila celý společenský život kolem Olešnice. Přivezla i ukázky dobových jídel z doby hladomoru a tzv. Malé doby ledové.

Evelína Hametová, badatelka a autorka výstavy: „Kopřivová polívka v době kdy máte hlad a pak na druhém konci té doby hojnosti je vlastně ten staropolský bigos, což je specialita, kterou přinesl král Vladislav II. Jagelonský do Polska. Protože miloval lovy, tak to dělal jako lovecké jídlo pro své hosty. A jsou tady i kaštanové placky z kaštanů, ať si to ochutnáte, jak se jedlo.“

Kuchařka: „Je to kopřivová polívka podle starého receptu. Hlavně výživná v době hladomoru.“

p. Horniaková, pamětnice: „Narodila, chodila do školy a ještě chci tady umřít.“

Evelína Hametová připravuje také brožuru o celém svém výzkumu a chystá i další prezentace na jiných místech regionu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy