Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Odpalování ohňostrojů nechte na silvestra, doporučují ostravští strážníci

Za porušení vyhlášky o odpalování zábavné pyrotechniky pokuta až 100 tisíc korun. Ostravští strážníci doporučují lidem, aby neodpalovali ohňostroje v rozporu s vyhláškou, zároveň dbali dodržování nočního klidu a také mysleli na domácí mazlíčky. Nejlepší by bylo odložení ohňostrojů až na silvestrovskou noc, kdy jsou oficiálně povoleny.

zdroj videa: Městská policie Ostrava

Záblesky na večerní obloze, ohlušující rány rušící poklid večerního či nočního sídliště. Tak to je ohňostrojová show, která je pro jednoho skvělá zábava, pro druhého pak věc, která nepatří k adventnímu času, ale až k silvestrovskému veselí. 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Bez ohledu na úhel pohledu je však nutné respektovat protihlukovou vyhlášku. Ta řeší mimo jiné i problematiku použití zábavné pyrotechniky na území statutárního města Ostravy."

Odpalovat ohňostroje v nesprávný čas tak může být nejen nebezpečné, ale i v rozporu s platnou legislativou. Obecně závazná vyhláška Magistrátu města Ostravy číslo 4/2012 upravující problematiku používání zábavné pyrotechniky na území města hovoří jasně, za jakých podmínek, respektive v jakých časech nelze zábavnou pyrotechniku použít.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Zakázáno je to o nedělích, svátcích a rovněž od pondělí do soboty v čase od 20:00 hod. do 22:00 hod. V těchto případech je k realizaci ohňostroje vždy nutný souhlas úřadu městské části, ve které bude ohňostroj realizován. V případě nerespektování uvedených časů je nutné počítat s pokutou strážníka až do výše 10 tisíc, případně s pokutou až do výše 100 tisíc, kterou může uložit příslušný správní orgán v rámci projednávání přestupku."

Samostatnou kapitolou je pak vliv ohňostrojů na domácí mazlíčky. Každý chovatel má jistě zkušenost, jakým způsobem mají světlené, ale hlavně zvukové efekty vliv na chování jejich mazlíčků. Právě hluk je jedním z největších problémů z hlediska vlivu na zvířata, které mají daleko lepší sluch než člověk.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Síla zvuku některých petard výrazně překračuje jejich práh bolestivosti. Z odborných pramenů vyplývá, že právě kombinace hluku a intenzivního světlo velmi často způsobují u zvířat úzkosti a paniku, ze kterých se mnozí delší dobu nevzpamatují. Bez ohledu na uvedená konstatování doporučujme realizaci ohňostroje ponechat až na silvestrovskou noc. Ta je ve zmiňované vyhlášce uvedena jako jediná, kdy je možné zábavnou pyrotechniku použít po dvaadvacáté hodině večerní."

Navíc většina obyvatel je ochotna se shodnout, že velkolepá ohňostrojová show k silvestrovské noci tak nějak patří. I přesto je však dobré nezapomínat na ohleduplnost vůči ke svému okolí.

Nahlásit chybu


K tématu
VÍTKOVICE, a.s. - Ostrava
Ostrava
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

BSC stav s.r.o.;
Ostrava
od 19 700 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VÍTKOVICE, a.s. - Ostrava
Ostrava
od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail