Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Natěšení lyžaři vzali sjezdovky v Beskydech útokem, přibývají úrazy

Celý MS kraj |

Po loňské nucené pauze vzali letos lidé lyžařské areály v Beskydech doslova útokem. Mezi nejnavštěvovanější patří například Ski areál Bílá.

Jaroslav Vrzgula, vedoucí Ski areálu Bílá: “Tak sezona začala relativně dobře. My jsme začali už 11. prosince. Sice ty teploty pro zasněžování nebyly ideální, dobré byly těsně před Vánocemi. Tak se nám bohužel ještě nepodařilo 100 procent všechno zprovoznit, vysněžit. Ale asi 90 procent sjezdovek pod technickým sněhem, takže já si myslím, že podmínky dobré.”
Jakub Kokojan, lyžař: “My jsme přijeli z Brna a přijeli jsme , protože to tady máme rádi a jezdíme tady dlouho. Dneska se jezdí skvěle: Ten sníh je dobrý, je to hezky upravený a drží to, takže tak.”
Karolína Koukalová, lyžařka: “Jezdí se úžasně. Dneska je tady krásné počasí a je to hezký unavený, takže nádhera.”

Lyžaři se museli smířit s podmínkami, které souvisí s koronavirovou situací. Ti, kteří nechtějí čekat ve frontách u pokladen si skipasy kupují přes internet a pak už mohou přímo k turniketům.

Jaroslav Vrzgula, vedoucí Ski areálu Bílá: “Zprvu teda lidé nebyli na to připravení, že budeme kontrolovat vlastně tu Tečku nebo to, že jsou dezinfekční. Takže s tím byly problémy, ale teď už jsou nachystaní a u pokladny už předkládají certifikáty na mobilech bez problémů.”

S lyžováním na zaplněných sjezdovkách souvisí také bezpečnost. Záchranná služba i horští záchranáři už mají za sebou několik zásahů u zraněných lyžařů. Lidé by proto měli být na sjezdovkách maximálně opatrní a ohleduplní.

Jaromír Lukáš, soudní znalec se specializací na bezpečnost na sjezdových tratích: “Lidé by si měli uvědomit skutečnost, že lyžování se v posledních letech neskutečně zrychlilo. Příchodem carvingových lyží šla neskutečně nahoru a k tomu je potřeba i přizpůsobit tu bezpečnost a ohleduplnost na té trati. U těch lyžařů jsme rádi, že i když to není ze zákona, tak většina lyžařů nosí přilby, chrání s páteřáky, různými chrániči, takže jsme opravdu rádi, že ti lyžaři na sebe dbají, včetně dětí. Tam bych zase řekl, že by lyžaři mohli dávat větší pozor na své děti, které třeba někdy jezdí bezmyšlenkovitě, nebezpečně po trati a ohrožují jiné účastníky na lyžařských tratích. Takže tam asi by bylo lepší nějaké zlepšení. Nicméně i tady se to taky zlepšilo.”

Na zvyšování bezpečnosti mají velký zájem také samotní provozovatelé areálů. Ti investují nejen do komfortu pro své návštěvníky, ale také do mnoha bezpečnostních prvků.

Jaromír Lukáš, soudní znalec se specializací na bezpečnost na sjezdových tratích: “Ta úroveň jde nahoru. Samozřejmě jde to vidět v těch lyžařských areálech, kde se stal nějaký úraz, tak tam ta bezpečnost šla hodně nahoru. Některé lyžařské areály jsou na tom hůř, některé lyžařské areály jsou na tom hodně dobře. Povětšinou jsou to lyžařské areály ty velké, kde se pohybuje hodně lidí, tak tam na tu bezpečnost nedbají víc, než u těch maličkých. Což je smutné, ale bohužel je to tak. Nicméně ta úroveň bezpečnosti šla nahoru.”
Jaroslav Vrzgula, vedoucí Ski areálu Bílá: “Když se podíváte vedle nás, máme A sítě, to znamená, to jsou FIS A sítě na těch nebezpečných místech. A potom B sítě. To jsou zase takové ty pomocné sítě FIS. Samozřejmě veškeré atypické prvky máme ochráněné žíněnkou a plůtky, takže mi na tu bezpečnost dbáme. Tady spíš je problém trošku možná v kázni lidí. Co mám zprávy ze včerejška, tak byli dva lidé sražení a to je spíš problém, že někteří přeceňují své síly a jezdí i třeba bezohledně. A nezvládají tu jízdu v té rychlosti, tak jak si o ní myslí.”
Jaromír Lukáš, soudní znalec se specializací na bezpečnost na sjezdových tratích: “Není to jenom o tom, že lyžařské areály musí plnit nějaké normy a bezpečnostní opatření, značení lyžařských tratí, zabezpečení nebezpečných míst, ale i návštěvníci lyžařských areálů při vstupu do takového areálu by se měli seznámit s podmínkami, které je čekají v tom lyžařském areálu. Provozovatelé lyžařských areálů by měli na veřejných dostupných místech, jako jsou pokladny a podobně mít zveřejněné základní parametry lyžařských tratí. Měli by tam mít vyvěšené základní FIS pravidla a měli by tam i výňatky provozních řádů a upozornění, jaké nebezpečí na lyžaře nebo snowboardisty číhá. To znamená, že lyžaři a ti účastníci by se měli seznámit s těmi riziky, protože pokud se s nimi neseznámí a něco se stane, tak samozřejmě ten provozovatel toho lyžařského areálu, pak za to nenese odpovědnost.”

Jaromír Lukáš je jedním z mála soudních znalců, kteří řeší okolnosti kolizí lyžařů na sjezdovkách. Ty často končí těžkými úrazy s dlouhodobým léčením. 

Jaromír Lukáš, soudní znalec se specializací na bezpečnost na sjezdových tratích: “Od roku 2011 působím jako soudní znalec, kde mám dvě specializace. To je specializace posuzování nehod na sjezdových tratích. Ty nehody ze strany těch účastníků na těch sjezdových tratích, tam jsou v republice asi čtyři nebo pět oficiálních znalců, kteří na to mají specializaci. A tou druhou specializací je posuzování nehod ze strany provozovatelů lyžařských areálů a to jsem jediný znalec v České republice, který tyto nehody posuzuje. Tak tady je to tak, že obecně, že jsem tady z Beskyd, tak dostávám spíš případy, které šetřím na druhé straně republiky, abychom nebyli ve střetu zájmu. Určitě se tady dělaly případy, různé smrtelné úrazy, kdy došlo k vyjetí účastníka nebo lyžaře tenkrát snowboardisty z lyžařské tratě a narazil do předmětu a umřel. Takže takové případy se tady samozřejmě řeší. Ty nehody na těch tratích se povětšinou dějí z nedodržování zásad, ať už je to ze strany provozovatelů a nebo je to ze strany účastníků. Základními pravidly pro lyžaře, která se posuzují v rámci nehod, jsou FIS pravidla. To jsou všeobecná mezinárodní pravidla, 10 pravidel. A podle toho se posuzuje míra zavinění při jednotlivých srážkách. Takže to je základní pravidlo, které by si měl každý prostudovat a podle toho se na té trati chovat. Nedodržováním základních FIS pravidel dochází právě k těmto nehodám. Největší úrazy jsou při nedodržování předjíždění, když někdo srazí někoho zezadu, nebo zůstane stát na nepřehledném místě a někdo do něho narazí. Nebo se špatně rozjede zkraje sjezdové trati a ten, kdo jede ze shora, tak ho srazí. To jsou takové nejčastější úrazy, které bývají na těch lyžařských tratích. Na druhé straně jsou ty úrazy, které jsou ze strany provozovatele, kdy je nedostatečně ohraničeny sráz, kdy jsou nedostatečně ohraničená sněžná děla nebo sloupy lyžařských vleků či osvětlení.”
Nahlásit chybu


K tématu

Záchranářský vrtulník zasahoval u tří pacientů kolem Pradědu

26. ledna 2024 21:01 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala v uplynulých 24 hodinách u tří pacientů v Jeseníkách, všichni se nacházeli v oblasti Pradědu. Ve všech případech spolupracovaly posádky při ošetřování se členy horské služby.

V Jeseníkách se o víkendu rozjely první vleky. Hory jsou oblíbeným místem lyžařských kurzů opavských škol

11. prosince 2024 22:34 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Milovníci zimních sportů si přijdou na své v Jeseníkách, kde se rozjely první vleky. Díky nočním mrazivým teplotám, kdy bylo možné zasněžovat a páteční vydatné sněhové nadílce, se lyžuje v Branné, na Červenohorském sedle a v Karlově. Běžkaři si pak přijdou na své na zasněženém Pradědu.

Školák se zranil při lyžování v Jeseníkách, do nemocnice ho přepravil vrtulník

28. prosince 2024 17:54 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři spolu s Horskou službou Jeseníky zasahovali u chlapce, který se zranil při lyžování ve ski areálu Karlov na Bruntálsku. Školák narazil do kovové konstrukce. Do nemocnice ho transportoval vrtulník.


Seniora v lese zasáhl padající kmen, letečtí záchranáři pro něj museli do Zlínského kraje

Dnes 14:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V sobotu 11. ledna krátce po deváté hodině dopoledne byla ostravská posádka letecké záchranné služby (LZS) přivolána do Zlínského kraje. Tamní záchranáři požádali o šetrný transport sedmdesátiletého muže, kterého při kácení stromů zasáhl padající kmen. Pacient utrpěl vážná poranění hlavy a páteře.

Městský útulek pro psy v Opavě čeká rekonstrukce. Po povodních funguje v omezeném provozu

10. ledna 2025 11:25 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Městský útulek pro psy v Opavě funguje v omezeném provozu. Podepsaly se na něm zářijové povodně, které zcela zničily venkovní kotce i oplocení a poškodily i samotnou budovu.

Řidič krnovské sanitky zachránil ženu z auta při havárii, které byl svědkem

Dnes 13:10 | Bruntál | Karel Soukop

Vedení krnovské nemocnice ocenilo hrdinný čin řidiče své přepravní sanitky. Ten se stal náhodným svědkem havárie auta, které se před ním dostalo do smyku při náledí a převracelo se přes střechu. Zákrok nebyl jednoduchý a hrozilo při něm i nebezpečí výbuchu.

Knihovna v Kateřinkách projde modernizací. Po zářijových povodních se stále vysušuje

Včera 19:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Pobočka Knihovny Petra Bezruče v Opavě-Kateřinkách dostane moderní image i vybavení. Po povodních, které se jí prohnaly, je zcela vyklizená a vysušují se podlahy i zdi.

Požár rodinného domu v Kujavách, hasiči zachránili okolní stavby, škoda 900 tisíc

Dnes 9:33 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Pět hasičských jednotek bojovalo s požárem rodinného domu v obci Kujavy na Novojičínsku. Díky rychlému zásahu se podařilo zabránit rozšíření plamenů na okolní stavby. Škoda byly vyčíslena na 900 tisíc korun.

Krajský úřad nechal odstranit nebezpečný odpad z Bohumína. Náklady budou vymáhány po Polsku

10. ledna 2025 11:59 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

V Bohumíně začala likvidace nebezpečného odpadu, který k nám byl nelegálně přivezen z Polska. Postaral se o to krajský úřad, ale účty by měli nakonec zaplatit Poláci. Nebezpečné látky budou zlikvidovány v Ostravě.

Tříkrálový průvod podpořil charitní sbírku i křesťanské tradice

Tříkrálový průvod k betlému na náměstí je novodobou tradicí, která oživuje atmosféru města po vánočních svátcích. Účastníci v kostýmech podporují nejen probíhající charitní sbírku, ale také připomínají křesťanské tradice.

VIDEO: Policisté hledají dvojici, která v Ostravě vstoupila do kolejí tramvaje, zranila se cestující

10. ledna 2025 15:11 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Policisté z dopravního inspektorátu Ostrava se zabývají okolnostmi dopravní nehody, ke které došlo ve čtvrtek 21. listopadu 2024 kolem 17. hodiny na ulici 28. října v Ostravě-Mariánských Horách, v blízkosti tramvajového ostrůvku zastávky MHD Mariánské náměstí.

Do procesu výroby klobouků dostane návštěvníky novojičínské expozice virtuální realita

Klobouková expozice v novojičínském Návštěvnickém centru představila novinku. Jedná se o virtuální realitu, které dává možnost nahlédnout do provozu výroby klobouků ve společnosti Tonak. Investorem inovativního prvku je Moravskoslezský kraj.

Dobrovolní hasiči z Antošovic zachránili při povodních cyklistu. Vysíleného chlapce vytáhli do člunu

9. ledna 2025 9:48 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Povodně, které v září zasáhly celý náš region, byly plné nejrůznějších tragédií a příběhů, které se mnohdy dozvídáme až nyní se zpožděním. Jednou takovou událostí byla i záchrana cyklisty, kterého zcela vysíleného a podchlazeného vytáhli z vody antošovičtí hasiči.

Seniora v lese zasáhl padající kmen, letečtí záchranáři pro něj museli do Zlínského kraje

Dnes 14:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V sobotu 11. ledna krátce po deváté hodině dopoledne byla ostravská posádka letecké záchranné služby (LZS) přivolána do Zlínského kraje. Tamní záchranáři požádali o šetrný transport sedmdesátiletého muže, kterého při kácení stromů zasáhl padající kmen. Pacient utrpěl vážná poranění hlavy a páteře.

Pět sražených chodců během čtvrtečního rána, jeden řidič byl opilý, další z místa nehody ujel

9. ledna 2025 13:55 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Ve čtvrtek 9. ledna zasahovaly složky integrovaného záchranného systému u pěti nehod, při kterých se střetly automobily s chodci. Zásahy probíhaly od časných ranních hodin na různých místech Moravskoslezského kraje.

Ledové Pustevny letos lákají návštěvníky na betlém a peklo

Beskydské Pustevny opět lákají na výstavu soch vytvořených z ledu. Jde už o 25. ročník a návštěvníci letos uvidí betlém a peklo.

Hosté ve studiu: Karel Belda, jednatel společnosti OZO

8. ledna 2025 13:56 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková | Host dne

Povodeň společnosti OZO způsobila škodu 10 mil. Kč

Natěšení lyžaři vzali sjezdovky v Beskydech útokem, přibývají úrazy
Vydáno 29. prosince 2021 18:15, Celý MS kraj, Libor Běčák
Po loňské nucené pauze vzali letos lidé lyžařské areály v Beskydech doslova útokem. Mezi nejnavštěvovanější patří například Ski areál Bílá.

Jaroslav Vrzgula, vedoucí Ski areálu Bílá: “Tak sezona začala relativně dobře. My jsme začali už 11. prosince. Sice ty teploty pro zasněžování nebyly ideální, dobré byly těsně před Vánocemi. Tak se nám bohužel ještě nepodařilo 100 procent všechno zprovoznit, vysněžit. Ale asi 90 procent sjezdovek pod technickým sněhem, takže já si myslím, že podmínky dobré.”
Jakub Kokojan, lyžař: “My jsme přijeli z Brna a přijeli jsme , protože to tady máme rádi a jezdíme tady dlouho. Dneska se jezdí skvěle: Ten sníh je dobrý, je to hezky upravený a drží to, takže tak.”
Karolína Koukalová, lyžařka: “Jezdí se úžasně. Dneska je tady krásné počasí a je to hezký unavený, takže nádhera.”

Lyžaři se museli smířit s podmínkami, které souvisí s koronavirovou situací. Ti, kteří nechtějí čekat ve frontách u pokladen si skipasy kupují přes internet a pak už mohou přímo k turniketům.

Jaroslav Vrzgula, vedoucí Ski areálu Bílá: “Zprvu teda lidé nebyli na to připravení, že budeme kontrolovat vlastně tu Tečku nebo to, že jsou dezinfekční. Takže s tím byly problémy, ale teď už jsou nachystaní a u pokladny už předkládají certifikáty na mobilech bez problémů.”

S lyžováním na zaplněných sjezdovkách souvisí také bezpečnost. Záchranná služba i horští záchranáři už mají za sebou několik zásahů u zraněných lyžařů. Lidé by proto měli být na sjezdovkách maximálně opatrní a ohleduplní.

Jaromír Lukáš, soudní znalec se specializací na bezpečnost na sjezdových tratích: “Lidé by si měli uvědomit skutečnost, že lyžování se v posledních letech neskutečně zrychlilo. Příchodem carvingových lyží šla neskutečně nahoru a k tomu je potřeba i přizpůsobit tu bezpečnost a ohleduplnost na té trati. U těch lyžařů jsme rádi, že i když to není ze zákona, tak většina lyžařů nosí přilby, chrání s páteřáky, různými chrániči, takže jsme opravdu rádi, že ti lyžaři na sebe dbají, včetně dětí. Tam bych zase řekl, že by lyžaři mohli dávat větší pozor na své děti, které třeba někdy jezdí bezmyšlenkovitě, nebezpečně po trati a ohrožují jiné účastníky na lyžařských tratích. Takže tam asi by bylo lepší nějaké zlepšení. Nicméně i tady se to taky zlepšilo.”

Na zvyšování bezpečnosti mají velký zájem také samotní provozovatelé areálů. Ti investují nejen do komfortu pro své návštěvníky, ale také do mnoha bezpečnostních prvků.

Jaromír Lukáš, soudní znalec se specializací na bezpečnost na sjezdových tratích: “Ta úroveň jde nahoru. Samozřejmě jde to vidět v těch lyžařských areálech, kde se stal nějaký úraz, tak tam ta bezpečnost šla hodně nahoru. Některé lyžařské areály jsou na tom hůř, některé lyžařské areály jsou na tom hodně dobře. Povětšinou jsou to lyžařské areály ty velké, kde se pohybuje hodně lidí, tak tam na tu bezpečnost nedbají víc, než u těch maličkých. Což je smutné, ale bohužel je to tak. Nicméně ta úroveň bezpečnosti šla nahoru.”
Jaroslav Vrzgula, vedoucí Ski areálu Bílá: “Když se podíváte vedle nás, máme A sítě, to znamená, to jsou FIS A sítě na těch nebezpečných místech. A potom B sítě. To jsou zase takové ty pomocné sítě FIS. Samozřejmě veškeré atypické prvky máme ochráněné žíněnkou a plůtky, takže mi na tu bezpečnost dbáme. Tady spíš je problém trošku možná v kázni lidí. Co mám zprávy ze včerejška, tak byli dva lidé sražení a to je spíš problém, že někteří přeceňují své síly a jezdí i třeba bezohledně. A nezvládají tu jízdu v té rychlosti, tak jak si o ní myslí.”
Jaromír Lukáš, soudní znalec se specializací na bezpečnost na sjezdových tratích: “Není to jenom o tom, že lyžařské areály musí plnit nějaké normy a bezpečnostní opatření, značení lyžařských tratí, zabezpečení nebezpečných míst, ale i návštěvníci lyžařských areálů při vstupu do takového areálu by se měli seznámit s podmínkami, které je čekají v tom lyžařském areálu. Provozovatelé lyžařských areálů by měli na veřejných dostupných místech, jako jsou pokladny a podobně mít zveřejněné základní parametry lyžařských tratí. Měli by tam mít vyvěšené základní FIS pravidla a měli by tam i výňatky provozních řádů a upozornění, jaké nebezpečí na lyžaře nebo snowboardisty číhá. To znamená, že lyžaři a ti účastníci by se měli seznámit s těmi riziky, protože pokud se s nimi neseznámí a něco se stane, tak samozřejmě ten provozovatel toho lyžařského areálu, pak za to nenese odpovědnost.”

Jaromír Lukáš je jedním z mála soudních znalců, kteří řeší okolnosti kolizí lyžařů na sjezdovkách. Ty často končí těžkými úrazy s dlouhodobým léčením. 

Jaromír Lukáš, soudní znalec se specializací na bezpečnost na sjezdových tratích: “Od roku 2011 působím jako soudní znalec, kde mám dvě specializace. To je specializace posuzování nehod na sjezdových tratích. Ty nehody ze strany těch účastníků na těch sjezdových tratích, tam jsou v republice asi čtyři nebo pět oficiálních znalců, kteří na to mají specializaci. A tou druhou specializací je posuzování nehod ze strany provozovatelů lyžařských areálů a to jsem jediný znalec v České republice, který tyto nehody posuzuje. Tak tady je to tak, že obecně, že jsem tady z Beskyd, tak dostávám spíš případy, které šetřím na druhé straně republiky, abychom nebyli ve střetu zájmu. Určitě se tady dělaly případy, různé smrtelné úrazy, kdy došlo k vyjetí účastníka nebo lyžaře tenkrát snowboardisty z lyžařské tratě a narazil do předmětu a umřel. Takže takové případy se tady samozřejmě řeší. Ty nehody na těch tratích se povětšinou dějí z nedodržování zásad, ať už je to ze strany provozovatelů a nebo je to ze strany účastníků. Základními pravidly pro lyžaře, která se posuzují v rámci nehod, jsou FIS pravidla. To jsou všeobecná mezinárodní pravidla, 10 pravidel. A podle toho se posuzuje míra zavinění při jednotlivých srážkách. Takže to je základní pravidlo, které by si měl každý prostudovat a podle toho se na té trati chovat. Nedodržováním základních FIS pravidel dochází právě k těmto nehodám. Největší úrazy jsou při nedodržování předjíždění, když někdo srazí někoho zezadu, nebo zůstane stát na nepřehledném místě a někdo do něho narazí. Nebo se špatně rozjede zkraje sjezdové trati a ten, kdo jede ze shora, tak ho srazí. To jsou takové nejčastější úrazy, které bývají na těch lyžařských tratích. Na druhé straně jsou ty úrazy, které jsou ze strany provozovatele, kdy je nedostatečně ohraničeny sráz, kdy jsou nedostatečně ohraničená sněžná děla nebo sloupy lyžařských vleků či osvětlení.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000029189/nateseni-lyzari-vzali-sjezdovky-v-beskydech-utokem-pribyvaji-urazy