Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jindřich Štreit zahájil v Rýmařově výstavní sezónu vernisáží Jana Zrzavého a Václava Boštíka

Jedinečnou výstavou zahájili v Rýmařově letošní výstavní sezónu. Světoznámý fotograf Jindřich Štreit jako kurátor výstavy představil dosud neznámé grafiky Jana Zrzavého a Václava Boštíka. Současně byl pokřtěn pětiletý katalog výstav.

Za posledních pět let rýmařovské galerie představily více než šest desítek výstav.

Michal Vyhlídal, historik umění, Muzeum Rýmařov: „Letošní rok zahajujeme skutečně mimořádnou výstavou, a to dvou nejvýznačnějších českých malířů 20. století, Jana Zrzavého a Václava Boštíka. Vystaven je soubor od soukromého sběratele, který zapůjčil tato díla, a je to vlastně soubor kreseb a grafik, které vlastně ještě nikdy vystaveny nebyly.“

Oba malíři patří k největším výtvarníkům svého období a přes různé techniky mají i mnoho společného.

Jindřich Štreit, fotograf, kurátor výstavy: „Jsou to takoví solitéři, kteří určovali směr, ale v té své osobitosti byli naprosto originální. To, co je spojovalo, byla především filozofie. Filozofie života a víra v boha."

Jindřicha Štreita s velkými malíři pojí také osobní kontakty.

Jindřich Štreit, fotograf, kurátor výstavy: „Znal jsem samozřejmě Václava Boštíka, kterému jsem dělal výstavu na Sovinci. S Janem Zrzavým jsem se osobně neznal, jen jsme se setkávali."

Zahájení sezóny v Rýmařově doprovodil také křest katalogu výstav místních galerií Octopus a Pranýř.

Růžena Zapletalová, ředitelka Muzea Rýmařov: „Tento katalog je za období pětileté, od roku 2017 až do roku 2021, je tam přibližně 60 výstav."

Již od 3. února proběhne v rýmařovském muzeu další zajímavá výstava, tentokrát soutěžních fotografií IX. ročníku soutěže Jak vidím Jeseníky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy