Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mikulášská nadílka ze severní Moravy už potěšila děti na Ukrajině

Po páté se na konci roku 2021 podařilo Diecézní charitě ostravsko-opavské předat Mikulášskou nadílku na Ukrajině a s ní i kousek radosti dětem, které nemají tolik štěstí a vyrůstají v oblastech poznamenaných válkou a chudobou. Stejně jako předchozí ročník probíhala sbírka on-line formou a vybralo se přes 237 tisíc korun.

Díky štědrosti dárců bylo možné obdarovat třikrát více dětí.

Miroslav Hodeček, vedoucí Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce: "Vzhledem k tomu, že komplikace spojené s opatřeními proti šíření koronaviru na hranicích trvají, jsme se opět rozhodli zorganizovat Mikulášskou nadílku formou on-line sbírky." 

Diecézní charita ostravsko-opavská díky středisku pomáhá na Ukrajině a v Moldavsku. 

Miroslav Hodeček, vedoucí Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce: "Dárci tak sice přišli o možnost nakoupit dárek a zabalený jej doručit k nám, což mělo určitě své kouzlo. Na druhou stranu je on-line sbírka mnohem efektivnější a levnější. Ušetří se hlavně na přepravě a navíc se nákupem dárků na Ukrajině podpoří i tamní ekonomika. Proto děkujeme všem, kteří opět neváhali přispět a pomohli nám tak splnit přání všech dětí."

Celkem dárci podpořili Mikulášskou nadílku částkou 237 640 Kč. Původní databázi, ve které bylo 51 potřebných dětí, proto bylo možné rozšířit o dalších 100 dětí. Dárky se rozdávaly na východě Ukrajiny, která je zasažena stále probíhajícím ozbrojeným konfliktem a ve velmi chudé Žytomyrské oblasti.

Miroslav Hodeček, vedoucí Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce: "Tento region, ležící nedaleko Černobylu, máme v hledáčku od roku 2020. Při jeho osobních návštěvách nás zaskočilo, v jaké chudobě mohou lidé žít, a to jsme díky naší mnohaleté praxi zvyklí na ledacos. Začali jsme tam proto aktivně pomáhat v rámci několika projektů, jako například Adopce na dálku nebo Mikulášská nadílka."

Nákup a předání dárečků probíhalo kolem svátku sv. Mikuláše, který se na Ukrajině slaví 19. prosince prostřednictvím ukrajinských partnerů z Caritas Mariupol a Mezinárodní unie dobrovolníků Ukrajiny, se kterými středisko dlouhodobě spolupracuje. 

Sylva Lejsková, mluvčí Diecézní charity ostravsko-opavské: "V Žytomyrské oblasti naši partneři z unie dobrovolníků rozdali dárečky dětem ve vesnicích Pišanicja, Pokaliv, Sorokopeň, Čerevky, Norinsk, Bykivka a Tovša. Na východě Ukrajiny v Donětské oblasti kolegové z Caritas Mariupol obdarovali děti z Mariupole, Volnovachy a z vesnic Kamjanka, Orlovske, Začativka, Volodymyrivka."

Všechna přání, o která si děti napsala sv. Mikuláši, se podařilo díky českým dárcům splnit. Balíčky obsahovaly jízdní kola, panenky, autíčka, teplé oblečení, sladkosti, ale třeba i elektroniku, která je nezbytná pro distanční výuku. 

Rostislav Sprinjuk, ředitel Charity Mariupol: "Za všechny obdarované děti i za naši organizaci bych chtěl poděkovat všem českým dárcům, kteří se do Mikulášské nadílky zapojili. Tato pomoc, nám ukazuje, že bez ohledu na těžké časy pandemie, bez ohledu na to, že příjmy ztratilo také mnoho lidí v Evropské unii, jsou lidé, kteří myslí na druhé. Vnímají, že někde jinde na tom jsou děti a rodiny ještě o mnoho hůře a je třeba aktivně zasáhnout. Toto zjištění je pro nás neobyčejně důležité. Drazí občané České republiky i vy drazí spolupracovníci Diecézní charity ostravsko-opavské, děkujeme, že nám pomáháte. Ať Vám všem Bůh žehná."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy