Přestože se uhlí na Karvinsku těží už jen v jednom dole, v areálech uzavřených šachet jsou stále některá zařízení, která se musí udržovat. Patří mezi ně i podzemní úkryty civilní ochrany. Ve své správě je má státní společnost Diamo.
Jana Dronská, mluvčí společnosti Diamo: “Ta kapacita se různí, některé kryty jsou pro 150 lidí a ty největší pro 600 lidí. Naším úkolem je v podstatě jenom ty kryty udržovat, ale v případě potřeby a nějaké evakuace musí být do 72 hodin připraveny plnit tu ochrannou funkci.”
Kryty mohou chránit proti účinkům chemických nebo radiačních havárií či cílených útoků. Vybavení krytů odpovídá době stavby. Například ve velkém sále krytu Dolu Darkov se konaly i hornické plesy.
Jiří Jurčík, vedoucí oddělení obrany a ochrany: “V současné době kryt na lokalitě Darkov využíváme jako školící středisko. Má rozměr 800 metrů čtverečních s kapacitou 600 osob. Ty osoby by tady vydržely 3 až 5 dní. Samozřejmě, záleželo by podle nebezpečí. Kryt je klimatizován vnitřní klimatizaci, která je poháněná dieselagregátem. Je zde zásoba vody. Tento kryt byl dostavěn v roce 80, ale na lokalitě Lazy a ČSA máme historické kryty, které byly dokončovány v 60. letech 20. století. Jsou to podzemní kryty, které mají vlastně i raritní strojní zařízení."
Zajímavý kryt je v areálu bývalého Dolu Dukla v Havířově, který slouží jako muzeum. Lidé tam mohou procházet všemi šesti podzemními patry.