Jeden pár holubů za rok odchová minimálně deset mladých. V Karviné se jim daří, protože ve velkém dostávají potravu od lidí.
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Máme hodné občany, kteří to myslí dobře, ale pak se k nám ti holubi vracejí, rozmnožují se, obsazují střechy, poškozují budovy, fasády, veřejné prostranství a roznáší různé choroby a nemoci jako je třeba salmonela, což si někteří ani neuvědomují.
Kvůli přemnožení musí teď v Karviné řešit, jak jejich počet regulovat. Úředníci spolupracují s ochránci přírody, kteří mají s odchytem bohaté zkušenosti, tento problém zažil i sousední Havířov, díky včasnému zásahu se brzy dostavily výsledky.
Lubomír Kminiak předseda Českého svazu ochránců přírody Havířov: "Musíme nalákat ty holuby do toho prostoru. Pak v nočních hodinách, kdy jsou tady nejvíc soustředěni, tak je odchytáváme. Jeden pár holubů za rok vám odchová minimálně deset mladých.
Říká Lubomír Kminiak předseda Českého svazu ochránců přírody Havířov. Regulace počtu holubů ve městě je důležitá z několika důvodů.
Lubomír Kminiak předseda Českého svazu ochránců přírody Havířov: "Oni skutečně roznáší nemoce. Nikdy nevychytáte všechny holuby. Já bych to veřejně neměl říkat, ale tam, že nějaký důchodce na parapet dává a dva tři holuby tam krmí, nevidím jo. Ale když někdo bezohledně krmí 50 holubů. Máme to nafocené, že už během dne na tu potravu lezou potkani, co nestihnou holubi, tak to sežerou potkani, tohle už dělají jen nesvéprávní lidé, ať se na mě někdo nezlobí. Měl by se každý zamyslet nad sebou, kolik nemocí to roznáší. Je to takové smutné, to je bezohlednost až."
Podrobnější informace k tématu uvidíte v úterním Karvinském expresu.