Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hrad Hukvaldy se chystá na novou sezonu, u první brány se staví návštěvnické centrum

Do zahájení letošní sezony na hradě Hukvaldy zbývá necelý měsíc. Návštěvníci se mohou opět těšit na atraktivní program.

Barbora Hrabovská, kastelánka hradu Hukvaldy: “Hradní sezona na hradě Hukvaldy by měla letos začít v předstihu, a to tedy už v úterý 29. března a hned na to v sobotu 2. dubna navazuje vlastně první taková jedna z největších akcí Slavnostní otevření hradu Hukvaldy. Pevně věřím, že se vše letos povede uskutečnit podle plánu a že nám do toho nevejdou zase nějaká mimořádná opatření. Na letošní rok mimo jiné připravujeme akce tradiční, které návštěvníci mají rádi a to například Hradní slet čarodějnic nebo Obléhání nedobytné pevnosti, Strašidelný hrad Hukvaldy a další. Chystáme také novinky. Návštěvníci se mohou těšit například na velkolepou ohňovou show, kdy v průběhu celého večera se vystřídá několik skupin s ohnivými prvky, UV světelnou show a další. Takže bude opravdu horko na Hukvaldech. I v letošním roce zařazujeme už velice známý a oblíbený zážitkový produkt Noc na hradě Hukvaldy, kdy návštěvník získá jedinečnou možnost nocovat v ruinách hradu. Součástí tohoto nočního zážitku je i doprovodný program v podobě speciální komentované prohlídky hradem s ukázkou strašidel nebo ohňovou show. Pak pokračujeme opékáním u hradního ohniště v doprovodu písní a různých historických povídek. Termíny letos ještě nemáme zveřejněné, nicméně už teď se nám kapacita naplňuje. Můžu prozradit, že se jedná o termín v období letních prázdnin, takže sledujte naše webové stránky, někdy v půlce března bychom měli zveřejňovat rezervační systém. Novinkou také má být virtuální průvodce. Jedná se o mobilní aplikaci, v rámci které si návštěvník bude moci hrad projít sám a zároveň ho uvidí v době jeho největšího rozkvětu, tedy v době na přelomu konce 17. století a počátku 18. století, takže opravdu se může přenést do té doby a uvidět areál v celé své kráse. Budete tam mít osm zastavení, kde bude textově popsáno, na jakém místě se nacházíte, případně co se zde nacházelo dříve a kdy vzniklo. Vy si budete moci ten areál projít i v místech, kde dnes jsou třeba uzavřené prostory nebo nedochované. Příkladem je hradní studna, kdy do dnešních dnů se vlastně nedochovalo obrovské dřevěné otáčivé kolo, které čerpalo vodu na povrch a právě v aplikaci bude k vidění, což může být pro návštěvníky velice zajímavé a zpestřující.”

Hrad nyní prochází stavebními úpravami. Hned u vstupu vzniká nákladem 16 milionů korun návštěvnické centrum. Hotovo by mělo být začátkem příštího roku.

Stanislav Hrabovský, ředitel Muzea Beskyd: “Stojíme v prostoru, který původně byl nevyužíván a je to prostor mezi první a druhou hradní bránou, tzv. severozápadní bastion. O historii tohoto místa víme, že byl snad budován kolem roku 1650, ale některé věci jsou ze 70. let minulého století, kdy zde došlo k betonové konstrukci, velký monolitický železobetonový strop, a prostor nebyl využíván z toho důvodu, že původní záměr snad kavárny nebo vinárny nebyl v pozdějších letech povolen. Hlavně se nám podařilo získat povolení pro úpravu tohoto sníženého prostoru. Nacházíme se asi dva a půl metru po příjezdovou cestou k hradu Hukvaldy, mezi první a druhou bránou. Takže bylo povoleno využít tento prostor pro návštěvníky a další zázemí hradu. Vznikne tady tzv. návštěvnické centrum. To znamená prostor pro novou pokladnu, pro maminky s dětmi na přebalování dětí, bude tady prostor pro výstavy, případně nějaké malé koncerty, přednášky. Podstatné je, že na kulturní památce hrad Hukvaldy, který má uchovávat vlastně ruinózní charakter třetí největší hradní zříceniny v České republice, je to prostor krytý. To znamená, že není mnoho míst na hradě, kde můžeme pořádat takové aktivity. Takže to je velký přínos. Dalším přínosem je také to, že by to mohlo umožnit i celoroční provoz hradu v určitých případech za klimatických podmínek, kdy pokud nebude velké náledí, nebo bude hrad dostupný pěším způsobem alespoň, tak by se dalo uvažovat o prohlídkách třeba i v zimním období. Akci financuje Moravskoslezský kraj jako náš zřizovatel. Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, příspěvková organizace je vlastně správcem hradu a provozovatelem hradu, takže v součinnosti se zástupci kraje řešíme tuto aktivitu. Důležité je také říci, že finanční prostředky účelové na to poskytl Moravskoslezský kraj a na další navazující akce. Většinou jde o statické záležitosti, zpevňování hradního zdiva, vybavenost tohoto prostoru, který bude i bezbariérový, což znamená, že tady bude plošina pro osoby se sníženou schopností pohybu, bude tady i šikmá taková plošina pro pojezd. Takže všichni, kteří by se chtěli na hrad dostat, budou tuto možnost mít. Zajímavou věcí u tohoto centra bude zelená střecha, není to ale věc na hradě úplně nová. Máme už zelenou střechu u Bílé věže na vyhlídce. Ze střechy návštěvnického centra se lidé budou moci dívat na náhradní baštu a výhledy do krajiny budou pravděpodobně možné i přes střílny."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy