Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kraj i firmy se chystají na možné výpadky v dodávce surovin z Ruska a Ukrajiny

Uhlí, zemní plyn nebo železná ruda. Z Ruska a Ukrajiny se k nám dováží důležité suroviny a výpadek v dodávkách by mohl ochromit výrobu například v železárnách nebo i běžný život obyvatelstva. Některé podniky už řeší záložní plány.

Válečný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou vyvolal oprávněné obavy o dostatek surovin dovážených z těchto zemí. Na pravidelných dodávkách železné rudy jsou závislé především ostravské a třinecké železárny. Podle mluvčí společnosti Liberty Ostrava Barbory Černé Dvořákové ostravský hutní podnik nepřehlednou situaci na východě bedlivě sleduje a hledá případné alternativy v dodávkách surovin. Podobně jsou na tom i Třinecké železárny a situaci sleduje také vedení kraje.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana: “Lidé se ptají, jestli bude dosta tepla. V tuto chvíli dodávky plynu a uhlí proudí do kraje tak, jak jsou nasmlouvány. Není žádný výpadek. Ale i kdyby ty dodávky přestaly, tak do konce topné sezony je dostatek plynu i uhlí na území kraje, takže tady k výpadku nedojde. Samozřejmě, pokud by plyn přestal proudit, tak je na čase přehodnotit rozhodnutí o uzavření našich černouhelných šachet. protože naše teplárny jsou závislé na černém uhlí.”

Dostatek plynu potvrzuje i společnost, která provozuje podzemní zásobníky.

Simona Hladíková, mluvčí RWE Gas Storage CZ: “Naše zásobníky jsou aktuálně naplněny na zhruba jednu pětinu své celkové kapacity. Našim zákazníkům těžíme plyn naprosto bez problémů.”

Pokud jde o černé uhlí, v případě potřeby by mohl být provoz Dolu ČSM ve Stonavě prodloužen minimálně do roku 2025.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy