Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V nížinách je sice jaro, na horách ale ještě stále panuje zima a stezky jsou zledovatělé

Přestože předpověď počasí ještě alespoň na horách slibuje sněhovou nadílku, lyžařská sezona je na svém konci a lidé už se začínají věnovat klasické turistice. Horská služba však varuje, že mnohé chodníky jsou zledovatělé a turisté by měli být pro pohyb na horách dobře vybavení.

Některé skiareály v Beskydech už svůj provoz ukončily, několik sjezdovek ve vyšších polohách by ale mohlo být pro lyžaře otevřeno minimálně týden nebo snad až do Velikonoc.

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: “Ještě část středisek funguje, Kohútka, Bílá, na Kyčerce se jezdí někde v Karlovicích a Grúň ještě tento týden, ale končí v sobotu. Takže v podstatě pomalu ta sezona končí, 3. dubna by měla skončit teoreticky. Podle zpráv, které říkali z těch středisek, tak by měla skončit úplně, ale uvidíme, možná budu mít tendenci, kde mají dost sněhu a pokud vydrží, tak by chtěli do Velikonoc. Co jsem slyšel, tak myslím, že jednalo se o Kyčerku v Karlovicích zrovna. Ale uvidíme, jaký bude vývoj počasí.”

Podle horských záchranářů bylo v některých střediscích letos v zimě méně návštěvníků, než v době covidu.

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: “No já si myslím, že jsme se dostali tam, kde se lyžuje, ale ne zas úplně ve všech střediscích. Konkrétně na Bílé si myslím, že jsme s úrazy asi stejně jako před covidem. To znamená, že ta sezona tam, když to řeknu úplně blbě, jela a ti lidé tam byli. V těch jiných střediscích to není úplně až tak jako předtím, bych řekl. Tedy aspoň v tady v Beskydech. Ta návštěvnost byla v těch dvou covidových letech v zimě vyšší, než teď. Aspoň co se týče lyžování, ty prázdniny jarní, jak probíhaly, tak přijde mi to, že lidi možná, protože ta sezona neprobíhala úplně dobře tady v Beskydech, toho sněhu nebylo tolik, byly oblevy a ta zima byla divná letos taková. Lidé se možná nespoléhali na to lyžování tady v republice a jeli do zahraničí. Tak mi to přijde. Protože i spousta mých známých, kteří předtím nejezdili třeba do Rakouska nebo do Itálie, tak letos tam jeli.”

Na několikadenní výlet do Beskyd se v těchto dnech vypravili třeba turisté z Brna.

Karla Kretschmerová, turistka: “Dojeli jsme ses na výlet, prošli jsme si to tady krásně po vrchu na Radhošť, k Radegastovi, lesem jsme šli dolů, tam je trošku sníh asi tak do půli lýtek. Jinak je to krásná procházka, prostředí a počasí je nádherné. Po horách chodíme jednou za čas, ale u nás na Moravě taky máme kopečky, takže tam po rozhlednách. My už tam máme jaro, tady ještě není.”
Aleš Effenberger, turista: “Tady na Pustevnách už jsme byli několikrát jen tak na krátké procházce k Radegastu a zpátky. Taková ta povinnost pro každého Čecha, abychom to tady absolvovali, ale dneska jsme si vyšli až na vrchol Radhoště a pak jsme to vzali cestou lesem po zelené stezce, která je krásná, ale zasněžená, takže není to úplně na lehké sportovní obutí. Je potřeba, aby se člověk na to víc připravil. Ale jinak je to nádhera. Ta zima tady pořád ještě je, sluníčko nám vyšlo, nefouká, je krásné.”

Turisté by v současné době měli stále počítat s tím, že na horách panuje zima. Vhodným vybavením jsou i nesmeky, protože mnohé stezky jsou zledovatělé.

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: “Ono to není jen teď, ale v podstatě měsíc a půl už máme takový problém, že dole je to bez sněhu holé a tady na těch horách je to zledovatělé. Občas trošku vždycky připadlo toho sněhu, ale za chvilku zas to polevilo, takže chodníky jsou zledovatělé v těch vyšších polohách, takže doporučuji všem turistům, aby si vzali nesmeky, protože z toho plynou úrazy při těch uklouznutí. A my zase jako horská služba máme problém se v těchto případech někam dostat. Protože pokud máme sněžné skútry nebo čtyřkolky na pásech, tak s tím nemůže jezdit po suchu, atd. A teď je to mezidobí vždycky nejhorší pro nás s tím, že nahoře sníh je, dole sníh není a mezitím v těch středních polohách zase sníh někde je a někde není. Takže my tu techniku ničíme, když ale potřebuje někam jet, tak jedem.”

Členové horské služby oceňují, že lidé mají v mobilech aplikaci Záchranka. Ta pomáhá v rychlém oznamování úrazů a především v přesném lokalizování místa, kde je zásah zapotřebí.

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: “Aplikace záchranka nám pomáhá. Určitě nám pomáhá hlavně v lokalizaci těch lidí. I když ji někdo nemá nainstalovanou a má chytrý mobil a neumí si najít polohu, nebo říct, což se stává docela často, tak my jim přes webové rozhraní aplikace Záchranka pošleme na jejich telefonní číslo SMS. Tu stačí jen otevřít a nám se ta poloha zobrazí. Takže v tom případě to mám jednodušší ty lidi lokalizovat, kde jsou, abychom věděli, jak se k nim dostat.”
Nahlásit chybu


K tématu
Active Colour s.r.o.- pracoviště FM
Frýdek-Místek
od 103 Kč/hod.

Detail

Generální ředitelství cel, Ostrava
Ostrava
od 21 800 do 29 520 Kč/měsíc

Detail

WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 55 000 Kč/měsíc

Detail