Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Při požáru horské chaty Barborka v Jeseníkách složky IZS využily svá terénní vozidla

Požár horské chaty Barborka pod vrcholem Praděd zaměstnal v úterý na čtyři desítky profesionálních a dobrovolných hasičů, policistů, zdravotníků a záchranářů Horské služby. Hořelo v kuchyni a záchranu potřebovali tři lidé. Dva se nadýchali kouře a jeden se popálil. Naštěstí šlo jen o námět cvičení, který měl prověřit spolupráci všech složek IZS při náročné události v horách.

Na horách je ještě stále sníh a chata Barborka je vzdálena 1,3 kilometru od velkého parkoviště na Ovčárně. Tam přijela kolona záchranných složek po výjezdu úzkou silnicí z dolního parkoviště Hvězda v k.ú. Malá Morávka. Dál už museli záchranáři nasadit terénní vozidla opatřená pásy. Pět zasahujících jednotek hasičů z Ovčárny velmi rychle dováželo k místu požáru hasičské pásové vozidlo PV-Hägglunds, které v přední a zadní části dokáže pojmout až 18 osob.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Hasiče vyváželo pásové vozidlo nahoru k požárem zasažené chatě, zpět postupně dva nadýchané zraněné a pak i dalších 15 evakuovaných osob, ty rozváželo i do okolních chat. Třetího zraněného (popáleného kuchaře) dovezla dolů na Ovčárnu Horská služba Jeseníky na pojízdných nosítkách za svým sněžným skútrem, i to se zdravotníkem ZZS MSK."

Vzhledem k přípravě oběda byl zakouřen náhradní prostor v garáži horské chaty, odkud také zasahující hasiči zachránili všechny tři zraněné osoby.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Jeden z figurantů byl oblečen do hasičského zásahového obleku a měl přilbu. Hasiči pak zkontrolovali všechny vnitřní prostory horské chaty, zda je skutečně prázdná, a tím se s ní také seznámili."

Pod velením Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje zde vedle dalších složek IZS zasahovaly dvě desítky profesionálních a dobrovolných hasičů z pěti jednotek.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "2x z HZS MSK (ze stanice Bruntál s pásovým vozidlem PV-Hägglunds a ze stanice Rýmařov) + 3x z SDH – Karlova Studánka, Malá Morávka a Vrbno Pod Pradědem s terénním vozidlem Bombardier."

Policie ČR využívala čtyřkolku Gladiátor X8, Horská služba Jeseníky čtyřkolku na pásech a sněžný skútr, ZZS MSK se čtyřkolku s vozíkem.

Nahlásit chybu


K tématu
MaAnBa Plus s.r.o. - Č. Těšín
Český Těšín
od 120 Kč/hod.

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 10 000 Kč/měsíc

Detail