Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V MS kraji jsou problémy s Romy, kteří údajně prchají z Ukrajiny. Není jisté, zda mají nárok na pomoc

V minulém týdnu se objevily problémy s Romy, kteří údajně prchají před válkou na Ukrajině. Znečistili autobus, pak zlikvidovali pokoje na ubytovně v Ostravě a prý i kradou. Není přitom jasné, zda skutečně přicházejí z Ukrajiny a nebo jen zneužívají situaci, aby se dostali na západ, kde očekávají štědrý sociální systém.

Mezi uprchlíky, kteří přijíždějí a nebo jsou svážení do MS kraje, se začaly objevovat skupiny Romů, které mají zcela odlišné návyky od ostatních ukrajinských běženců. Neumějí ukrajinsky, mají maďarské i ukrajinské pasy a příliš si nelámou hlavu s dodržováním nějakých pravidel nebo dokonce zákonů. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Jsou s nimi velké problémy. Jsou to obvykle Romové. Likvidují ubytovny, likvidují dopravní prostředky a nemají problém ukrást věci, které potřebují." 

Hejtman narážel na silně znečištěný autobus, kterým je hasiči do Ostravy přivezli. Po jejich přepravě musely být kompletně vyčištěny sedačky a vše muselo být vydezinfikováno. Na ubytovně Metalurg v Ostravě pak byli z jejich pobytu úplně zoufalí a pokoje musejí byt po jejich odjezdu zrekonstruovány.

recepční Ubytovny Metalurg: "Bydleli tady asi měsíc a kompletně nám zlikvidovali jedno patro. Bylo jich asi 50 nebo 60. Jedná paní měla třeba 11 dětí. Zničili montérské pokoje, kde jsou jen postele a skříně a děti pomalovaly zdi." 

Tyto nepřizpůsobivé občany nejprve všechny kraje svážely do utečeneckého tábora ve Vyšních Lhotách, ale nyní mají povinnost samy prověřit, zda mají opravdu nárok na pomoc. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Musí tady zůstat do doby, než se provede lustrace, zda mají nebo nemají nárok, aby tady zůstali." 

Pokud se zjistí, že na pomoc nemají nárok a chtějí jen zneužít systém, jsou vystěhováni a musejí se o sebe postarat sami. Například skupina Romů z Metalurgu odjela do Německa. 

Nahlásit chybu


K tématu
BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum sociálních služeb Jih, příspěvková organizace - Ostrava
Ostrava
od 19 090 do 27 570 Kč/měsíc

Detail

Z + M Logistics, spol. s r.o. - Orlová
Orlová
od 7 388 do 12 313 Kč/měsíc

Detail