Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ochranáři ze Zoo Ostrava a Liberec pomohli dostat za mříže indonéského pašeráka ohrožených druhů zvířat

Celý MS kraj |

Po čtyřech měsících intenzivní práce s vyšetřováním a shromažďováním důkazů o ilegálním obchodě s ohroženými druhy zvířat se mezinárodnímu týmu v čele s dvěma českými ochranáři ze Zoo Liberec a Zoo Ostrava podařilo dostat za mříže významného indonéského pašeráka chráněných druhů zvířat. Během zátahu byl v jeho domě zabaven kriticky ohrožený luskoun ostrovní, tři koťata chráněné kočky bengálské a želva mohutná. Pašerák ale pravidelně obchodoval například i s orangutany, gibony nebo outloni.

Více než čtyři měsíce duo českých ochranářů, František Příbrský ze Zoo Ostrava a Tomáš Ouhel ze Zoo Liberec, usilovalo o zatčení významných pašeráků ohrožených druhů zvířat na indonéském ostrově Sumatra. Na stopu zločincům přišli již v prosinci loňského roku během natáčení dokumentárního snímku o kriticky ohrožených luskounech ostrovních. Následné utajované vyšetřování pak z bezpečnostních důvodu probíhalo ve spolupráci s expertním vyjednavačem z Jižní Ameriky a za podpory izraelského ochranáře Ofira Droriho, zakladatele sítě mezinárodní organizace EAGLE, která vede boj proti trestné činnosti páchané na volně žijících zvířatech. Hlavním cílem vyšetřování byl indonéský pašerák divokých zvířat s přezdívkou Greed, který se zaměřoval primárně na obchod s ulovenými primáty, luskouny a plazy.

František Příbrský, koordinátor in situ projektů Zoo Ostrava: "Greed pobízel k lovu mnoho svých pytláků ze Západní a Severní Sumatry. Obří rozsah jeho působení potvrdil navíc fakt, že řídil čtyři WhatsAppové skupiny, které měly stovky členů a kde se každý den prodávala nelegálně ulovená zvířata často kriticky ohrožených druhů jako jsou luskouni, ohrožené druhy primátů včetně orangutanů, gibonů, outloňů i sladkovodní druhy želv."

Během samotného zátahu, na kterém čeští ochranáři spolupracovali s indonéskou policií z provincie Západní Sumatra (POLDA SUMBAR) a úředníky z tamní Agentury ochrany přírody (BKSDA SUMBAR), byli v domě pašeráka zabaveni kriticky ohrožený luskoun ostrovní (Manis javanica), tři koťata chráněné kočky bengálské (Prionailurus bengalensis sumatranus) a želva mohutná (Manouria emys). Zabavená zvířata byla následně převezena do karantény a veterinárně ošetřena. Jelikož luskoun a želva byli čerstvě uloveni, mohli být druhý den vypuštěni zpět do volné přírody. Koťata kočky bengálské v záchranné stanici zůstanou do doby, než dorostou a naberou více síly. Poté budou i ona vypuštěna do vybrané přírodní rezervace.

Usvědčený obchodník byl na místě zatčen a převezen do vazby.

Tomáš Ouhel, Zoo Liberec: "Jelikož byl v minulosti již dvakrát uvězněn za krádež, dostane pravděpodobně vyšší sazbu trestu, která se bude pohybovat okolo 2 let vězení a pokuty v řádu několika milionů indonéských rupií."

Tomáš Ouhel i František Příbrský působí v Indonésii již více než 15 let. Oba vedou pod záštitou obou zoologických zahrad úspěšné ochranářské projekty a s potíráním tamního ilegálního obchodu s ohroženými druhy zvířat mají předchozí zkušenosti. František Příbrský v rámci svého projektu The Kukang Rescue Program pracuje s bývalými pytláky outloňů váhavých a luskounů ostrovních, které zaměstnává jako terénní pracovníky, jež pomáhají s šířením osvěty a monitoringem zvířat v lese. Tomáš Ouhel se již v minulosti opakovaně podílel za zatčení indonéského gangu pytláků želvích vajec i chráněných mořských želv.

Tomáš Ouhel, Zoo Liberec: "Při podobných zátazích se bohužel často setkávám s tím, že se při rozsudku trestu klade hlavní důraz především na počet aktuálně zabavených zvířat a na rozsah celého ilegálního obchodu se nebere zřetel, přestože jej pachatel mnohdy činil i po desetiletí. Nejen pro ochranu přírody by bylo potřeba, aby se výrazně více přihlíželo právě na velikost a pole působení překupníka a jeho dlouhodobé aktivity než pouze na důkazy, se kterými je chycen daný den při činu. Zároveň je nutné zvýšit trestní sazbu pro velké obchodníky, kteří stojí v čele organizovaných skupin, jinak může být pro mnohé druhy zvířat pozdě."

Příkladem můžou být právě luskouni, kteří jsou na Zemi již od dob dinosaurů a jejichž populace byly člověkem totálně zdecimovány za dobu jedné lidské generace. 

František Příbrský, koordinátor in situ projektů Zoo Ostrava: "Situace je navíc o to vážnější, že v současné době se hodně bývalých překupníků drog začalo zaměřovat na divoká zvířata, jelikož zde jsou menší trestní sazby a velký zisk. Navíc se v posledních letech začali přidávat i samotné luskouní šupiny do metanfetaminu. Tedy kromě toho, že ilegální obchod ohrožuje divoké populace zvířat v přírodě, je extrémním rizikem pro vznik smrtelných a celosvětových pandemií (zoonózy – viz COVID), tak se v posledních letech stává součástí destruktivního drogového světa."
Ofir Drori, izraelský ochranář: "Je skvělé vidět tyto iniciativy v Indonésii. Přesně to je potřeba. Méně řečí a více překupníků za mřížemi. Toto zatčení je opravdu velmi přínosné, protože přístavy v jihovýchodní Asii tvoří velkou část nelegálního obchodu s volně žijícími živočichy a je třeba jej řešit zatýkáním a stíháním. Každé zatčení pašeráka divokých zvířat vysílá zprávu dalším zločincům. Tato akce tedy bude mít, doufejme, dalekosáhlý dopad."

Celá akce byla zveřejněna ve většině indonéských médií. Ředitel Zoo Ostrava Jiří Novák ocenil úspěšný zásah a telefonicky poděkoval komandantovi POLDA SUMBAR. Na realizaci akce se finančně podílela i Zoo Wroclaw a její nadační fond DODO Foundation. Tým českých ochranářů se ve spolupráci se svými indonéskými kolegy již připravuje na další případy rozkrývání a potírání ilegálního obchodu se zvířaty.

Nahlásit chybu


K tématu

Zoo Ostrava zve v sobotu na oslavy Dne Země

20. dubna 2023 17:17 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Přesně na sobotu 22. dubna letos připadá světový Den Země. Oslavy svátku naší planety se pravidelně konají i v ostravské zoologické zahradě. Aktivity pro malé i velké návštěvníky se budou týkat jak jinak než ochrany přírody, obzvláště ovzduší a země, resp. půdy. Zájemcům představíme „Coalu“ či prauhel.

Ostravská zoo chová vzácné druhy, jedním z nich jsou outloni

23. dubna 2023 15:05 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Zoo Ostrava chová přes 450 druhů živočichů. Ne všechny ale mohou návštěvníci vidět. Řada z nich je chována mimo jejich zraky – v chovatelském zázemí. Některé dočasně, jiné trvale. Patří mezi ně i outloň malý, kterého získala zoo v loňském roce. Pár tohoto vzácného primáta se zde nedávno rozmnožil.

Zoo Ostrava pomáhá s obnovou populace orlosupů bradatých v evropské přírodě

5. května 2023 14:13 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Projekt návratu orlosupa bradatého do Alp a dalších lokalit v jižní Evropě je jedním z nejúspěšnějších mezinárodních repatriačních projektů. Jeho cílem je obnova divoké populace tohoto majestátního dravce, který byl v minulosti na řadě míst člověkem zcela vyhuben, vypouštěním mladých orlosupů odchovaných v zoologických zahradách a specializovaných chovných stanicích. Zoo Ostrava je do projektu zapojena téměř 15 let a pro vypuštění do volné přírody poskytla již 17 orlosupů. V pořadí 18. orlosup bude vysazen ve Francii v oblasti Baronnies.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Odboráři z Liberty: přicházejí jen špatné signály

Situace v ostravské huti Liberty je stále složitá. Výroba byla utlumena, už zhruba 1000 zaměstnanců společnost opustilo, ostatní nepracují a dostávají 70 procent platu. MS kraj velmi stojí o to, aby se kritická situace, která vznikla mimo jiné i neschopností Liberty platit za energie, co nejdříve vyřešila.

Koloběžkář bez přilby skončil po nehodě u Třince v ohrožení života v nemocnici

17. dubna 2024 20:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala ve středu ráno u vážně zraněného koloběžkáře v třinecké místní části Oldřichovice. Lékař ho musel kvůli vážným zraněním uvést do umělého spánku a v ohrožení života ho vrtulník přepravil do nemocnice.

Hasiče zaměstnal velký požár haly s dřívím na Novojičínsku. Uchránili majetek za 32 milionů

17. dubna 2024 15:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Devět jednotek hasičů zasahovalo v noci na středu u náročného požáru haly s dřívím v Bartošovicích na Novojičínsku. Byl vyhlášen druhý stupeň poplachu. Oheň způsobil škodu za 5,3 milionu korun. Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 32 milionů.

Valenta a Blašková si v Havířově olympiádu nevybojovali

16. dubna 2024 21:23 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Unikátní turnaj se podařilo získat Havířovu do svého Národního tréninkového centra stolních tenistů. Smíšené páry z celého světa tam bojovaly o přímý postup na olympijské hry v Paříži. Své želízko v ohni měla i České republika.

V Bruntále otevřeli nové prostory pro pečovatelskou službu v adaptované vile

16. dubna 2024 17:33 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Bruntál adaptoval nové prostory pro pečovatelskou službu ve vilovém objektu v Domově pro seniory. Bývalá lékařská vila na zahradě domu po odchodu odborného lékaře zůstala bez využití. Plánované propojení s domovem pro seniory by bylo velmi nákladné. Domov proto nabídl prostory městu.

Ochranáři ze Zoo Ostrava a Liberec pomohli dostat za mříže indonéského pašeráka ohrožených druhů zvířat
Vydáno 7. dubna 2022 19:01, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Po čtyřech měsících intenzivní práce s vyšetřováním a shromažďováním důkazů o ilegálním obchodě s ohroženými druhy zvířat se mezinárodnímu týmu v čele s dvěma českými ochranáři ze Zoo Liberec a Zoo Ostrava podařilo dostat za mříže významného indonéského pašeráka chráněných druhů zvířat. Během zátahu byl v jeho domě zabaven kriticky ohrožený luskoun ostrovní, tři koťata chráněné kočky bengálské a želva mohutná. Pašerák ale pravidelně obchodoval například i s orangutany, gibony nebo outloni.

zabavené kočky bengálské; zdroj foto: Lucie Čižmářová

Více než čtyři měsíce duo českých ochranářů, František Příbrský ze Zoo Ostrava a Tomáš Ouhel ze Zoo Liberec, usilovalo o zatčení významných pašeráků ohrožených druhů zvířat na indonéském ostrově Sumatra. Na stopu zločincům přišli již v prosinci loňského roku během natáčení dokumentárního snímku o kriticky ohrožených luskounech ostrovních. Následné utajované vyšetřování pak z bezpečnostních důvodu probíhalo ve spolupráci s expertním vyjednavačem z Jižní Ameriky a za podpory izraelského ochranáře Ofira Droriho, zakladatele sítě mezinárodní organizace EAGLE, která vede boj proti trestné činnosti páchané na volně žijících zvířatech. Hlavním cílem vyšetřování byl indonéský pašerák divokých zvířat s přezdívkou Greed, který se zaměřoval primárně na obchod s ulovenými primáty, luskouny a plazy.

František Příbrský, koordinátor in situ projektů Zoo Ostrava: "Greed pobízel k lovu mnoho svých pytláků ze Západní a Severní Sumatry. Obří rozsah jeho působení potvrdil navíc fakt, že řídil čtyři WhatsAppové skupiny, které měly stovky členů a kde se každý den prodávala nelegálně ulovená zvířata často kriticky ohrožených druhů jako jsou luskouni, ohrožené druhy primátů včetně orangutanů, gibonů, outloňů i sladkovodní druhy želv."

Během samotného zátahu, na kterém čeští ochranáři spolupracovali s indonéskou policií z provincie Západní Sumatra (POLDA SUMBAR) a úředníky z tamní Agentury ochrany přírody (BKSDA SUMBAR), byli v domě pašeráka zabaveni kriticky ohrožený luskoun ostrovní (Manis javanica), tři koťata chráněné kočky bengálské (Prionailurus bengalensis sumatranus) a želva mohutná (Manouria emys). Zabavená zvířata byla následně převezena do karantény a veterinárně ošetřena. Jelikož luskoun a želva byli čerstvě uloveni, mohli být druhý den vypuštěni zpět do volné přírody. Koťata kočky bengálské v záchranné stanici zůstanou do doby, než dorostou a naberou více síly. Poté budou i ona vypuštěna do vybrané přírodní rezervace.

Usvědčený obchodník byl na místě zatčen a převezen do vazby.

Tomáš Ouhel, Zoo Liberec: "Jelikož byl v minulosti již dvakrát uvězněn za krádež, dostane pravděpodobně vyšší sazbu trestu, která se bude pohybovat okolo 2 let vězení a pokuty v řádu několika milionů indonéských rupií."

Tomáš Ouhel i František Příbrský působí v Indonésii již více než 15 let. Oba vedou pod záštitou obou zoologických zahrad úspěšné ochranářské projekty a s potíráním tamního ilegálního obchodu s ohroženými druhy zvířat mají předchozí zkušenosti. František Příbrský v rámci svého projektu The Kukang Rescue Program pracuje s bývalými pytláky outloňů váhavých a luskounů ostrovních, které zaměstnává jako terénní pracovníky, jež pomáhají s šířením osvěty a monitoringem zvířat v lese. Tomáš Ouhel se již v minulosti opakovaně podílel za zatčení indonéského gangu pytláků želvích vajec i chráněných mořských želv.

Tomáš Ouhel, Zoo Liberec: "Při podobných zátazích se bohužel často setkávám s tím, že se při rozsudku trestu klade hlavní důraz především na počet aktuálně zabavených zvířat a na rozsah celého ilegálního obchodu se nebere zřetel, přestože jej pachatel mnohdy činil i po desetiletí. Nejen pro ochranu přírody by bylo potřeba, aby se výrazně více přihlíželo právě na velikost a pole působení překupníka a jeho dlouhodobé aktivity než pouze na důkazy, se kterými je chycen daný den při činu. Zároveň je nutné zvýšit trestní sazbu pro velké obchodníky, kteří stojí v čele organizovaných skupin, jinak může být pro mnohé druhy zvířat pozdě."

Příkladem můžou být právě luskouni, kteří jsou na Zemi již od dob dinosaurů a jejichž populace byly člověkem totálně zdecimovány za dobu jedné lidské generace. 

František Příbrský, koordinátor in situ projektů Zoo Ostrava: "Situace je navíc o to vážnější, že v současné době se hodně bývalých překupníků drog začalo zaměřovat na divoká zvířata, jelikož zde jsou menší trestní sazby a velký zisk. Navíc se v posledních letech začali přidávat i samotné luskouní šupiny do metanfetaminu. Tedy kromě toho, že ilegální obchod ohrožuje divoké populace zvířat v přírodě, je extrémním rizikem pro vznik smrtelných a celosvětových pandemií (zoonózy – viz COVID), tak se v posledních letech stává součástí destruktivního drogového světa."
Ofir Drori, izraelský ochranář: "Je skvělé vidět tyto iniciativy v Indonésii. Přesně to je potřeba. Méně řečí a více překupníků za mřížemi. Toto zatčení je opravdu velmi přínosné, protože přístavy v jihovýchodní Asii tvoří velkou část nelegálního obchodu s volně žijícími živočichy a je třeba jej řešit zatýkáním a stíháním. Každé zatčení pašeráka divokých zvířat vysílá zprávu dalším zločincům. Tato akce tedy bude mít, doufejme, dalekosáhlý dopad."

Celá akce byla zveřejněna ve většině indonéských médií. Ředitel Zoo Ostrava Jiří Novák ocenil úspěšný zásah a telefonicky poděkoval komandantovi POLDA SUMBAR. Na realizaci akce se finančně podílela i Zoo Wroclaw a její nadační fond DODO Foundation. Tým českých ochranářů se ve spolupráci se svými indonéskými kolegy již připravuje na další případy rozkrývání a potírání ilegálního obchodu se zvířaty.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000030780/ochranari-ze-zoo-ostrava-a-liberec-pomohli-dostat-za-mrize-indoneskeho-paseraka-ohrozenych-druhu-zvirat