Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Polsku někdo namíchal smrtící alkohol, do ČR se nedostal

Minimálně 13 mrtvých a několik dalších lidí v těžkém stavu má v těchto dnech otrava metanolem v polském Slezsku. Jedovatý alkohol tam byl v běžném prodeji. České úřady nezaznamenaly ani jeden případ otravy, ani závadný alkohol. V roce 2012 však u nás na otravu metylem zemřelo 5 desítek lidí.

Metanolová kauza vypukla v Polsku minulý týden. Ve slezské části se v prodeji objevil alkohol vyrobený z denaturovaného lihu. Po jeho vypití zemřelo minimálně 13 lidí, někde i několik členů jedné rodiny. O životy dalších bojují lékaři v nemocnicích. Důvodem riskantního pančování je vysoká cena oficiálně prodávaného alkoholu.

Levný alkohol jezdí Poláci nakupovat například do Českého Těšína. Více ve vnitrozemí ho ale vyrábějí z denaturovaného lihu.

K výrobě pančovaného alkoholu se používá líh získaný například z různých čisticích prostředků nebo kapaliny do ostřikovačů. Polští policisté a hygienici okamžitě zahájili vyšetřování a Poláky varují před požíváním podezřelého alkoholu. Česká policie a hygienická stanice zatím nezaznamenaly žádný případ otravy.

Aleš Kotrla, mluvčí KHS MSK: “Za Krajskou hygienickou stanici Moravskoslezského kraje v Ostravě můžeme sdělit, že polští hygienici nás v souvislosti s událostmi, které známe z médií, nekontaktovali. Současně nás nekontaktoval ani žádný praktický lékař, že by některý z pacientů byl intoxikován metanolem.”

Po celém Polsku nyní probíhají kontroly černé výroby alkoholu. O odhalení jedné stáčírny a skladu informovali celníci v pondělí. V zemi jich ale bude mnohem více. Na pozoru by se proto měli mít i Češi, kteří by se měli vyvarovat kupování alkoholu z podezřelých zdrojů.

Rozsáhlou kauzu s jedovatým alkoholem zažilo i Česko. V září 2012 vypukla v Havířově, kde byly zavřeny dva prodejní stánky, ve kterých si několik lidí koupilo alkohol, po němž zemřeli, oslepli nebo trpěli dalšími příznaky otravy. V dalších dnech se aféra rozšířila po celé republice a policie řešila několik větví. Dva hlavní výrobci Tomáš Křepela a Rudolf Fian byli odsouzeni k doživotí. Na otravu metanolem zemřelo zhruba 50 lidí, ale obětí bylo zřejmě více, jen u nich nebyla prokázána.

Původní zpráva TVN24

Nahlásit chybu


K tématu
JOB FACTORY s.r.o. - Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 33 000 Kč/měsíc

Detail