Metanolová kauza vypukla v Polsku minulý týden. Ve slezské části se v prodeji objevil alkohol vyrobený z denaturovaného lihu. Po jeho vypití zemřelo minimálně 13 lidí, někde i několik členů jedné rodiny. O životy dalších bojují lékaři v nemocnicích. Důvodem riskantního pančování je vysoká cena oficiálně prodávaného alkoholu.
Levný alkohol jezdí Poláci nakupovat například do Českého Těšína. Více ve vnitrozemí ho ale vyrábějí z denaturovaného lihu.
K výrobě pančovaného alkoholu se používá líh získaný například z různých čisticích prostředků nebo kapaliny do ostřikovačů. Polští policisté a hygienici okamžitě zahájili vyšetřování a Poláky varují před požíváním podezřelého alkoholu. Česká policie a hygienická stanice zatím nezaznamenaly žádný případ otravy.
Po celém Polsku nyní probíhají kontroly černé výroby alkoholu. O odhalení jedné stáčírny a skladu informovali celníci v pondělí. V zemi jich ale bude mnohem více. Na pozoru by se proto měli mít i Češi, kteří by se měli vyvarovat kupování alkoholu z podezřelých zdrojů.
Rozsáhlou kauzu s jedovatým alkoholem zažilo i Česko. V září 2012 vypukla v Havířově, kde byly zavřeny dva prodejní stánky, ve kterých si několik lidí koupilo alkohol, po němž zemřeli, oslepli nebo trpěli dalšími příznaky otravy. V dalších dnech se aféra rozšířila po celé republice a policie řešila několik větví. Dva hlavní výrobci Tomáš Křepela a Rudolf Fian byli odsouzeni k doživotí. Na otravu metanolem zemřelo zhruba 50 lidí, ale obětí bylo zřejmě více, jen u nich nebyla prokázána.