Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sbírka, byty a služby tlumočníka. V Mariánských Horách se starají o 13 ukrajinských rodin

V Ostravě-Mariánských Horách a Hulvákách už našlo nový domov 13 ukrajinských rodin. K dispozici mají i tlumočníka a radnice pro jejich děti zařídila i místa ve školách a školkách a vyhlásila veřejnou sbírku.

V Ostravě-Mariánských Horách se zabydlely první ukrajinské rodiny. Jde převážně o maminky s dětmi, které potřebovaly nejen nový domov, ale také vzdělávání pro své potomky.

Patrik Hujdus (Nezávislí), starosta MOb Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky: “Jedná se zpravidla o byty malometrážní, o byty, které nebyly opravené, případně o byty, kde místní obyvatelé neměli až tak velký zájem bydlet podle jejich technického stavu a vybavení.”

Například na Knüpferově ulici našly domov dvě rodiny s dětmi a třetí byt se pro ně připravuje.

Tatiana Pavliuk: “Moc děkujeme za to, že nám dali bydlení, děkujeme za pomoc. Ani jsme takovou pomoc nečekali a jsme moc rádi, že se tady cítíme dobře. Jsem tady se svými dvěma mladšími sestrami."

Radnice se uprchlíkům snaží najít i práci a v základní škole zřídila 3 adaptační skupiny pro děti různého věku, kde se učí česky, hrají si spolu a postupně se začleňují do kolektivu v běžných českých třídách.

Olesia Šemota, učitelka: “Dneska máme v adaptační školce 8 dětí. Chodíme s nimi na malé procházky, malujeme obrázky, zpíváme, zkoušíme různé aplikace. Prostě děláme to, co děti chtějí.”

Radnice zřídila i speciální webovou stránku pomoc.marianskehory.cz, kde si lidé mohou ze seznamu vybrat, co chtějí věnovat

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy