Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Při nálezu podezřelého předmětu volejte policii. Jakákoliv manipulace může být životu nebezpečná

Jaro je obdobím, kdy je v Moravskoslezském kraji hlášeno nejvíce nálezů nevybuchlé munice z 2. sv. války. Tyto předměty mohu být smrtelně nebezpečné a je proto nutné nijak s nimi nemanipulovat a přivolat policii, která se postará o přivolání pyrotechnika a zabezpečení celé lokality.

8. dubna našli dělníci při výkopových pracích u domu v Ostravě-Hulvákách rezavou trubku. Jeden z mužů vzal rozbrušovačku a chtěl ji odřezat. Bohužel ale došlo k explozi, která ho na usmrtila. Ukázalo se, že šlo o munici z války.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Při výkopových pracích došlo k explozi a následnému úmrtí jedné osoby. Další osoba byla zraněna. Podle předběžných informací se může jednat o munici."

Toto je příklad nejhoršího možného postupu při podobném nálezu, je ale jasné, že dělníka vůbec nenapadlo, že může jít o munici. Naopak velmi správně se zachoval muž z Nového Jičína, který na procházce s dítětem našel podezřelý předmět. 

Marek Olšák, nálezce: “Určitě by mě nenapadlo to vzít domů do kočárku a zavézt to třeba na městskou policii, aby si oni s tím poradili. Nechtěl jsem s tím hýbat. Takže jsem zavolal na policii České republiky a počkal jsem na hlídku, než přijeli a zajistili to místo.”

Je velmi těžké poznat u rezavých předmětů, zda jde o munici a nebo jen neškodný kus plechu, proto je potřeba nechat hodnocení na odbornících.

Luděk Horký, vedoucí pyrotechniků PČR MS kraje: "V první řadě je potřeba s předmětem nijak nemanipulovat, zavolat na linku 158, zajistit okolí tak, aby s tím nemohl manipulovat ani nikdo jiný a vyčkat na příjezd policie." 

MS kraj je kvůli Ostravsko-opavské operaci lokalitou s nejčastějšími nálezy munice. Ročně zde mají pyrotechnici kolem 400 výjezdů. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy